V Česku ubývá malotřídních škol i dětí v nich. Stát by měl říct, jak vidí optimalizaci školské soustavy

Specifika malotřídky ukazuje další díl seriálu Jak se dělá dobrá škola.

IMG_6085 (1)

Jak se dělá dobrá škola (c) Kateřina Lánská

Téměř každá třetí škola v České republice je malotřídka. V jedné třídě se tedy učí děti z více ročníků. Malotřídních škol ale v posledních letech ubývá, stejně jako žáků v nich. Právě tomuto typu školy se věnoval druhý díl seriálu Jak se dělá dobrá škola, který ve středu odvysílala Česká televize.

V Česku bylo podle dat ministerstva školství v minulém roce 1 317 malotřídních škol. Tedy těch, kde se na prvním stupni učí ve společné třídě děti z různých ročníků.  V posledním roce tyto školy navštěvovalo přes 85 tisíc dětí. To už není ale ani deset procent z víc než milionů dětí v základních školách. Zatímco dětí ve školách přibývalo, v malotřídních školách se jejich počet naopak za posledních deset let snížil.

ZDROJ: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

„Určitý úbytek málotřídních škol obecně souvisí se stěhováním obyvatel (a zejména mladších lidí) do velkých měst a jejich okolí, takže při stále klesajícím počtu žáků některé obce už nemají prostředky na jejich provoz,” popisuje mluvčí ministerstva školství Tereza Fojtová. „Také rodiče, kteří bydlí v malých obcích a pracují ve městech, si často berou děti „s sebou“ cestou do práce a umisťují je do větších škol. Dalším důvodem může být spojování několika menších škol do větších organizačních celků, ke kterému také někde dochází a které MŠMT podporuje,” dodává.

Druhý díl seriálu Jak se dělá dobrá škola ukazuje malotřídní školu v jihočeském Popelíně. Starosta obce Tomáš Zaňák v reportáži pro web eduin.cz přiznává, že by mu v roli zřizovatele pomohlo jasnější slovo od státu, že v tom nejsou sami. „Je jasné, že škola, jako je ta naše, stát stojí víc než velká škola na sídlišti, kde bydlí několik tisíc lidí. Musíme tu zatopit, i když je chřipková epidemie a do školy dorazí tři děti. Zatím jsme si s tím vždycky poradili, obce jsou ochotné své školy financovat bez ohledu na to, kolik mají žáků. Přál bych si ale, aby stát jasně řekl, jak má podle něj vypadat síť škol a jestli do ní malotřídky jako ta naše patří. Nebyli bychom pak tolik rukojmí toho, kolik dětí každý rok přijde k zápisu,“ dodává starosta Popelína.

Seriál Jak se dělá dobrá škola připravila Česká televize ve spolupráci s EDUinem. Desetidílná série má premiéru každou středu kolem 22. hodiny na ČT2. V pátek je pak díl reprízovaný na ČT1 v 17:00. Odvysílané díly také najdete v iVysílání. Vznik seriálu podpořila Nadace České spořitelny.

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články