Tisková zpráva: Místo systémové podpory čeká asistenty pedagoga větší nejistota

ilustrační foto (c) KL

Praha, 7. listopadu – Asistenty pedagoga čekají velké změny. Blíží se aktualizace inkluzivní vyhlášky, která stanovuje jejich maximální počet ve třídě, nebo novela zákona o pedagogických pracovnících, která výrazně zpřísní kvalifikační požadavky. Změny přicházejí v době, kdy počet asistentů od roku 2016 výrazně narostl a zhruba pětina asistentů pedagoga nemá ani dosud doplněnou kvalifikaci. Navíc, školy hlásí, že sehnat asistenta pedagoga i za těchto podmínek je obtížné. EDUin upozorňuje, že změny navrhované ministerstvem školství se míjí s potřebami škol, učitelů, asistentů i žáků se znevýhodněními.

Největší změnou, kterou asistenti pedagoga pocítí, je bezesporu zvýšení potřebné kvalifikace pro výkon asistenta pedagoga s přímou pedagogickou činností. Aktuálně má zhruba 40 % asistentů pedagoga kvalifikaci díky 120hodinovému kurzu Studium pro asistenty pedagoga, který je regionálně dobře dostupný. Podobné procento asistentů je kvalifikováno díky studiu nějakého druhu pedagogického vzdělání na SŠ, vyšší odborné škole, vysoké škole nebo v rámci celoživotního vzdělávání. Novela zákona o pedagogických pracovnících vyškrtává zmíněný kurz a pro zájemce a současné asistenty s maturitou mimo pedagogický obor ponechává pouze možnost doplnění vzdělání na vysoké škole a v omezené míře v centrech dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

Pokud by změna prošla v navrhovaném znění, dojde k zásadnímu zhoršení dostupnosti vzdělávání pro asistenty pedagoga. Již nyní školy poptávají více asistentů pedagoga, než se jim hlásí, a zvýšení kvalifikace situaci může zhoršit. Navíc, změna přichází ve stejné novele, která uvolňuje kvalifikační požadavky pro učitele, u nichž rovněž sledujeme regionálně nedostatek.

Pro samotné asistenty pedagoga je bohužel nadále neřešenou otázkou stabilita jejich práce. Zřídka mají úvazek na dobu neurčitou, protože drtivá většina z nich je financována díky podpůrným opatřením, které vydávají školská poradenská zařízení pro děti vyžadující zvýšenou péči. Asistenti jsou tedy navázáni na konkrétní děti a jejich odchod, ať už plánovaný, nebo nikoliv, znamená konec prostředků pro toto pracovní místo.

Česká školní inspekce upozorňuje, že zejména na druhém stupni základních škol a středních školách se nedaří správně nastavit spolupráci asistentů pedagoga a učitelů. Dosavadní práce ministerstva školství skrze akční plány inkluzivního vzdělávání a projekty financované z operačních programů se tak jeví jako nedostatečná. Projekt APIV, jenž má poskytnout rozšířenou podporu školám v oblasti společného vzdělávání, se zaměřuje jen na několik málo stovek škol. Nedostatečná spolupráce asistentů pedagoga poté zapříčiňuje, že asistenti například dělají práci za vybrané žáky, neúčastní se příprav hodin, nebo naopak někdy hodiny vedou za učitele.

Miroslav Hřebecký, programový ředitel EDUin, řekl: „Neúplné využití potenciálu asistentů pedagoga lze řešit i při omezení jejich počtu ve třídách. Učitele ani ředitele na roli asistentů pedagoga nikdo pořádně nepřipravil, osvěta byla nedostatečná, proto zaměňovali asistenta pedagoga a osobního asistenta. Řešením je další DVPP učitelů v této oblasti, cílenější osvěta z centra a práce s řediteli, kteří by měli jako lídři pedagogického procesu toto přenášet a hlídat efektivitu na svých školách.“

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Karvaiova
Jana Karvaiova
3 years ago

Proč se tak všichni obsedantně zaměřují v inkluzi na asistenty? Tato profese svým významem není nejhlavnější a není nejpotřebnější. Běžný učitel, pracující např. se sluchově postiženým nebo mentálně postiženým se v tom procesu plácá a to má vysokou a pedagogické vzdělání. Takže asistent s kurzem je platný jako fajn hlídač. Nic víc. nechci tuto profesi snižovat,ale rozumně uvažující člověk, píšící o inkluzi přece musí vědět, jaká role AP přináleží. Byť AP nazýváme pedagogickým pracovníkem, ve skutečnosti jím není. Nemůžeme člověka (např. kadeřnici) s kurzem nazývat pedagogem. Bohužel, školy tuto profesi nyní požadují, protože: je to levná doprovodná síla na školních… Více »

Sarka Malybukova
Sarka Malybukova
3 years ago
Reply to  Jana Karvaiova

Nemáte tak docela pravdu…. Tvrdite, že když učitelé s VŠ si neví rady s postiženými žáky, tak si AP s nimi nemůže už vůbec vědět rady. To ale není pravda…učitelé většinou asi nemají vystudovanou speciální pedagogiku, kdežto AP speciální pedagogiku vystudoval.
Ale někdy ani to nemusí stačit, hodně záleží na každém zvlášť, jak moc se vzdělává dále.

Jana Karvaiova
Jana Karvaiova
3 years ago

AP studují speciální pedagogiku? Jakože 5 let? Ale jděte!

Jana Karvaiova
Jana Karvaiova
3 years ago

A proč se nezabýváte podstatou? Už jste si někde přečetla, kolik roste počet speciálů na školách, o jejich potřebnosti? O potřebě ukotvit je jako kmenové zaměstnance? pokud ano, byly to informace, které krčily někde na dvou řádcích nějaké zprávy inspekce. Co kdyby Eduin přispěl právě k tomu,aby se ukázalo, že AP není některým dětem nic platný. Co kdybyste psali o důležitějších nedostatcích inkluze. Co kdyby byla vámi role AP popsána správně a ne,že jsou jakousi spásou inkluze a hurá, už jich máme tolik. Jsou často zaměstnávaní zbytečně. neumí pracovat tak, jak by měli. A jsou využíváni (nebo zneužíváni?) k jiným… Více »

Jana Karvaiova
Jana Karvaiova
3 years ago

Ale paní Lánská, vy moc dobře víte, že podnětů jsem dávala již před pár roky mnoho. A nejen já. nechci se vyvyšovat nad ostatní, kteří měli velmi rozumné podněty. jenže nás nikdo neposlouchal a i zde na Eduinu jste upřednostňovali oslavné články o inkluzi víc, než kritické připomínky, které měly hlavu a patu. Např. pan Kartous se tu se mnou handrkoval o smyslu IVP u LMP žáků, aniž by měl ponětí o tom, že takové IVP je těm žákům platné, jak mrtvému zimník. Takže stačí si pročíst třeba mé články a máte podnětů habaděj. Nebo když ne to moje, pak… Více »

Patrik Maly
Patrik Maly
3 years ago

Dobrý den, jaké budou přesné požadavky na Asistenty pedagoga bude zapotřebí maturita ? S pozdravem Patrick Malý a do nového roku jen to dobré.