co říkají maturitní příběhy

Problémy státní maturity už se ocitly za mediálním obzorem. Je jen málo témat, kterým se noviny a televize vydrží věnovat soustavně déle než měsíc. A maturita z tohoto hlediska už vyčerpala svůj čas. Škoda, protože pointa maturitních příběhů přichází právě teď. Odvolání, především kvůli hodnocení písemek, nakonec bylo přes osm tisíc. To je při sto tisících maturantů opravdu hodně. A většina z těch, kteří se odvolali, dostávají právě teď od krajských úřadů vyrozumění, že jejich odvolání je nedůvodné. A příběhy jsou to občas opravdu paradoxní.

Například studentka, která má ze všech položek maturity výborné známky, jednu chvalitebnou. Ale maturitní práci z angličtiny za nula bodů. Prý se minula s tématem. Odvolala se. Než přišel výsledek (negativní), stačila z angličtiny složit i státnice. Opět na výbornou.

Nebo matka studentky píše: Dceři dnes přišly dva úřední dopisy. V prvním krajský úřad zamítá její odvolání. Ve druhém jí Univerzita Palackého sděluje, že se umístila na 3. místě pořadí z celkového počtu 1836 uchazečů, ale protože nedodala maturitní vysvědčení, ke studiu se nepřijímá. Co dodat? Inu, lempl a lajdák, měla by se víc učit.

Student, opět nula bodů z písemky, který byl přijat hned na čtyři vysoké školy. Řeší problém, nemá maturitní vysvědčení. Škola, kterou si vybral, mu řekla, že počká na podzimní termín. On si najal učitelku, která zároveň hodnotila písemné práce pro Cermat, a teď s ní cvičí jednotlivá hodnotící kritéria, aby se napodruhé nespletl. Hodně jednoduché věty, žádné velké experimenty, které by někdo mohl vyhodnotit jako nenaplnění tématu.

Všechny ty příběhy říkají jedno. Zavedením státní maturity jsme dotáhli k dokonalosti odtrženost toho, co se ve školách učí, od reálného života. Nejde o to řešit, jak se doopravdy reálně píší dobré texty. Nejde o to hledat vzor a poučení u dobrých žurnalistů. Musíte nacvičit to, jak si představují správný text v Cermatu. Nemyslí to zle, prostě jen nevidí o mnoho dál, než kam sahá středoškolská učebnice stylistiky. Ostatně tou nejčastěji argumentují.

Cíl takového vzdělávání je jasný. Nejde o to vychovat samostatnou tvůrčí osobnost, která je ochotná experimentovat a překračovat hranici toho, co je obvyklé. Takhle mohou vznikat jen opatrní dodržovači pravidel, kteří se bojí šlápnout mimo chodník a na všechno se raději čtyřikrát zeptají nadřízené autority. Doufejme, že tohle nebyl skutečný záměr státní maturity, ale nelze než konstatovat, že právě tak letos zafungovala.

 

Názor autora nevyjadřuje názor redakce týdeníku Respekt.

 

Rozhovor o vyhodnocování maturitních písemných prací i s velmi obsáhlou diskusí si můžete přečíst ZDE.

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
39 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
10 years ago

To je opět akorát působení na city bez reálné argumentace. :-/ navíc „přijat dokonce na 4 vysoké školy“ je nicneříkající. V dnešní době stačí párkrát napsat OSP a můžete být přijati i na 10 škol.. ale co to ukazuje? nic… „Cíl takového vzdělávání je jasný. Nejde o to vychovat samostatnou tvůrčí osobnost, která je ochotná experimentovat a překračovat hranici toho, co je obvyklé.“ naprostá kravina. tvůrčí osobnost, která je ochotná experimentovat se vychovává celé studium a maturita jen iověřuje základní požadavky. maturita NENÍ o tom ukázat, jak neskonale tvůrčí žák umí být :o) …aneb. „můj syn maturoval z matematiky ve… Více »

Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

Dobrý den, pane Feřteku, ano, také známe několik takových příběhů. Ohodnotili jsme asi třináct slohů, žádný nebyl na pětku. Studenti dostali většinou nulu za nedodržení útvaru či zadání. Subjektivní kritéria. Proto VrMaŠ od začátku žádal o zřízení komise nezávislé na CERMATU, která by propadlé slohy přehodnotila. http://www.maturita2012sloh.cz/index.html Ministerstvo s námi nediskutovalo. Úředníci nám házeli dopisy a tiskové zprávy na hlavu. Slohy přehodnotí CERMAT, psali nesmlouvavě. Vy jste členem komise, která má zhodnotit podobu letošních maturit. Žádali jste také o nezávislou komisi pro propadlé slohy? Pokud ne, stále ještě máte možnost naši žádost podpořit. Z 5 000 odvolání bylo kladně vyřízeno… Více »

Radek Sárközi
Radek Sárközi
10 years ago

Velmi zajímavý příspěvek z jiné diskuze, který by neměl zapadnout: Š. Podhajský 16. 07 .2012 v 13:49 „Prosím o informaci od pana Kostečky nebo jiného odborníka placeného z CERMAT, kde v zahraničí se externě hodnotí slohové práce maturantů podle funkční stylistiky, tedy kde maturanti píší slohy na téma palačinky, nebo reportáže z akcí, na kterých nebyli, nebo dělají z oznámení zprávu apod. (nemám na mysli psaní esejů, které si celou školní docházku nacvičují, ale psaní desítky různých slohových útvarů…).“ Nejsem sice z elitního klubu odborníků/bohemistů, p. Sárközi, ale dovolím si odpovědět, co se důležitosti funkční stylistiky v International Baccalaureate týče.… Více »

Lenka Dohnalová
Lenka Dohnalová
10 years ago

Pane Feřtku,
mluvíte mi z duše. Mluvila jsem dnes se našimi absolventy, kteří studovali v zahraničí; vaše věta o odtrženosti školy od reálného života je přesná – v podstatě mluvili o tomtéž.
Cituji pár útržků z hovoru: “ Žijeme ve 21. století, svět hledá cesty z ekonomické krize, potřebuje tedy tvůrčí, logicky a samostatně uvažující jedince, kteří dokáží – jak říkáte – experimentovat a překračovat hranici toho, co je obvyklé. Bez tohoto přesahu se nehneme z místa.A my tady zase necháváme vítězit formu nad obsahem. Je to takové malé, české a jasné… “
Lenka Dohnalová

Václav Votruba
Václav Votruba
10 years ago

Doufejme, že se těmto kreativním jedincům nespoutaným formalismem podaří jedinečné – sestrojit perpetuum mobile, proměnit vodu ve víno, železo ve zlato, … A hlavně je netrapme tím, že po nich budeme vyžadovat splnění zadání, vždyť o to přece nejde. Jeden příběh opačný – chlapec loni neodmaturoval z ćeského jazyka. Ani v prvním opravném termínu. Do dalšího už šel s doporučením z PPP a letos bez problémů prošel. Má naříkat, že mu státní maturita (vloni) zkazila život? V předcházejících letech (před novou maturitou) by podle mne přes čtyřhodinovou písemnou práci z českého jazyka neprošel. Měl by naříkat, že mu škola zkazila… Více »

Dagmar Daňková
Dagmar Daňková
10 years ago

Ale to se právě velice mýlíte, pane Votrubo – Vámi zmiňovaný hoch by „postaru“ odmaturovat samozřejmě mohl (a nemusel ztratit rok, ani shánět lejstra z poradny). Stačilo se řádně připravit k ústní zkoušce. Hodnocení písemné práce se totiž tehdy pouze započítávalo do známky výsledné, výhradně ze slohu se zkrátka nepropadalo.

Radka
Radka
10 years ago

Dobrý den,
Tak jsem poslechla radu pana Štefla a napsala panu premiérovi Nečasovi, je to současně i můj poslanec, a dále paní poslankyni Anně Putnové, předsedkyni Výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Na pana ministra Fialu nevím, jak bych se dostala. Možná zkusím doporučený dopis.
Tak vás budu informovat, pokud by někdo z hradu pohlédl na nás poddané.
Kdyby se nám alespoň podařilo vybojovat změny pro podzimní opravné PP. !

David-žák
David-žák
10 years ago

http://www.novinky.cz/domaci/273468-maturity-budou-mit-jen-jednu-uroven-rozhodl-fiala.html Takže doufám že se to ve vládě prosadí a bude se to hodnotit na školách ta čeština hurá….i když já jdu v září na opravku ze slohu takže se mě tohle stejně netýká opět budu mít nějakýho frajera. Ale alespon pro ty další co budou maturovat za rok budou mít lepší podmínky na češtinu tím jim to i závidím jedině že bych si ještě ten rok počkal protože mám na opravky 4 roky ze zákona takže si mohu klidně počkat až se to vrátí do školy,ale to je asi zbytečný čas…ale právě se obávám toho že to ted v… Více »

Monna
Monna
10 years ago

Dobrý den, dlouho jsem nepřispívala a jen si četla diskuse na stránkách eduinu. Diskuse mezi hodnotiteli CERMATU a „ostatními“ češtináři. Diskuse byla velmi zajímavá, ale měla proběhnout PŘED spuštěním centrálního hodnocení slohových prací z českého jazyka. Z diskuse vyplývá, že hodnocení slohových prací mnohdy nechápou ani učitelé češtiny. Takto jste si, milý Cermate, vzal letošní maturanty jako pokusné králíky, čtyři roky je jejich češtináři (v dobré víře) učili psát slohové práce nějakým stylem a teprve po vyhodnocení slohu maturanti zjistili, že se hodnotí jinak. Ptám se: jak pomůže CERMAT těm studentům, kteří budou v září opravovat sloh z českého jazyka… Více »

David-žák
David-žák
10 years ago

Jenom mě mrzí,že zase jsem ten králík a ti co to budou dělat za rok to budou mít úplně ale úplně vpohodě tak jak to mělo už dávno být.A proto se právě bojím,že zase enhle noumas co hodnotil ted bude hodnotit i ted v září a to je prostě trestuhodné já už tyhle lidi nechci jsou to fakt bulíci kteří jen pobírají prachy a dělají problémy lidem,sice se jich ministerstvo příští rok zbaví,ale to je pozdě chtělo by to už ted od září na opravky!!

Klára
Klára
10 years ago

Ano, taky si myslím, že tento rok byli maturanti je pokusní králici!!! A to je velmi smutné a nespravedlivé, protože v září to bude to samé…jak k tomu příjdou letošní maturanti?? Mělo by se to rychle vyřešit… známka z PP hodnocena nedostatečnou by se měla započítat a nebo ať v září hodnotí učitele na vlastních školách a nebo rovnou tyto dosud napsané slohové práce přenechat učitelům!

Monna
Monna
10 years ago

Milý Davide, Kláro a další…. Jak neustále opakuji svému synovi : „život není spravedlivý“… Prostě se špatně narodil (což je chyba spíše moje, než jeho :-)). Pokud by se narodil o rok dříve nebo o rok později, hodnotila by jeho slohovou práci jeho učitelka českého jazyka a dostal by za tři, celkově by měl z češtiny za dvě, měl by za sebou zápis na VŠ a před sebou pohodové prázdniny. Vzhledem k tomu, že se narodil v době experimentu ze státními maturitami, bude v září psát opravnou práci ze slohu, místo přijetí na VŠ čeká na vyjádření děkana o tom,… Více »

Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

http://zpravy.idnes.cz/fiala-upravi-maturity-06g-/domaci.aspx?c=A120717_111554_domaci_jj

3. tisková zpráva VRMaŠ

VrMaŠ (iniciativa Vraťte maturitu zpět do škol) děkuje komisi i panu ministrovi. Naše prosby, co se marturit týče, byly vyslyšeny.

Ale co ty 4 000 studentů, kteří propadli ze slohu a jejichž odvolání nebylo uznáno)?

Prosíme pana ministra, prosíme komisi, žádáme krajské úřady – nespokojte se s přehodnocením CERMATU!

Slohy byly opraveny podle špatného systému, který je subjektivní a ovlivněný ideologií „funkčních stylů“. Ty děti si to nezasloží.

Děkujeme

za VrMaŠ Veronika Valíková

Ema
Ema
10 years ago

Netřeba nic dodávat.
Budeme národem blbců.

matka
matka
10 years ago

My děkujeme nejen panu ministrovi, ale i Vám paní Valíková. Bohužel si myslím, že pro letošní maturanty už se toho více udělat nedá.
I když bych se ráda mýlila. Kéž by bylo v této republice více takových učitelů jako jste Vy, kteří nehodili všechny studenty do jednoho pytle. Trochu jsem se uklidnila, že když to nevyjde v září, tak na třetí pokus snad ano. A vysokou školu odložíme, doufám, maximálně o rok. Ještě jednou díky za všechny rodiče a studenty, které tento pokus postihl.

David-žák
David-žák
10 years ago

To Monna: No bohužel moje rodiče mi to dávají soliděn sežrat jsem prý blbec měl jsem to napsat na jedničku nemám prý práci nic prostě no seřvali mě solidně až je mi to líto ale moje rodina je už taková a když jsem tu četl ty stovky příspěvků od rodičů tak se mi tak nějak postesklo ještě víc..ale no co už rozvedená a zdegenerovaná rodina je už holt taková a i když se snažím tomu vyhýbat tak mě to pronásleduje snad všude. Jediný problém je ted takový že nevim jak tu slohovku mám napsat alespon tak abych už konečně prošel… Více »

David-žák
David-žák
10 years ago

To matka:

Kéž bych i já měl takovou mámu jako jste vy…..

Dagmar Daňková
Dagmar Daňková
10 years ago

Davide, hlavně neztrácejte hlavu. Sežeňte si tu brožurku od Cermatu (http://www.tauris.cz/shop/cesky-jazyk-a-literatura–pisemna-prace/tk00010/knihy.html) , zkoušejte si něco napsat, poproste buď svoji češtinářku, anebo třeba i nějakého kamaráda/kamarádku, kterým tyto druhy slohovek šly, aťsi Vaše pokusy přečtou, ať Vám trochu poradí. Chyby děláte hlavně v interpunkci, to jde určitě zlepšit. Držím Vám palce, hlavně to nevzdávejte!

Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

Omluva – maturit! Už jsem také unavená.

Lenka Kratochvílová
Lenka Kratochvílová
10 years ago

Davide, neboj, ono se to časem poddá a i rodiče se na to budou dívat jinak. Taky máme za sebou neúspěšné odvolání, takže teď už se jen musíme soustředit na září. Koupila jsem synovi dáreček:-) – příručku z Cermatu, takže má pěkné čtení na prázdniny a bude zkoušet psát. Nechali jsme slohovku ohodnotit na stránkách maturita sloh 2012, tak má alespoň nějaké konkrétní hodnocení, co by měl dělat jinak a lépe a co nedělá…:-) Hodnocení z Cermatu mu moc neřeklo, když tam byla jedna věta…:-) Takže hlavu vzhůru a neboj, je nás více…

Jan Zdeněk
Jan Zdeněk
10 years ago

Při vší úctě, na co potřebovala ministerská komise tolik času, aby nakonec dle jejího doporučení min. školství p. Fiala pronesl své závěry? Skoro vše bylo jasně čitelné už předem. Změny v DT z ČJ avizované nebyly, přitom i ty by si zasloužily revizi, aby vypovídaly i o českém jazyce, nejen (spíše výhradně) o práci s textem.

iveta
iveta
10 years ago

Tak jsem už konečně pochopila, proč muselo propadnout tolik studentů!!! Cermat vytiskl učebnice slohu a kniha jaksi nešla na dračku. Takže nechal propadnout 4000 dětí, převážně s výborným prospěchem (ti jsou zvyklí se učit a shánět si podklady)- však on se ten blábol vyprodá. A i hodnotitelé si přijdou na své. Budou dávat placené lekce. Sprostý tunel a rozkrádačka po česku. Taky se to budeme muset naučit, ať nejsme furt na straně holených ovcí.

El
El
10 years ago

Tak to je velký objev, paní Iveto! Běžte s tím do novin a do televize:)

matka syna
matka syna
10 years ago

iveta
:)

El
nikam chodit nemusí, oni si to tady přečtou sami ;)

Radek Sárközi
Radek Sárközi
10 years ago

Chápu to dobře, že všichni pracovníci CERMAT (kromě těch, kteří dělají na didaktických testech z češtiny, matematiky a cizích jazyků) budu propuštěni pro nadbytečnost?

Klára
Klára
10 years ago

…prostě mělo by se to nějak vyřešit s letošními maturanty….nejseme žadní pokusní králíci! Když šlo změnit to, že se PP opravovali nějací hodnotitelé, a když jde změnit to, že příšti rok to bude zase na školách….tak jde změnit i něco teď…jenže někomu to je asi jedno…

Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

Dobrý den. Něco pro pokusné králíky:

http://valikova.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=279922&bk=70487

Behemot
Behemot
10 years ago

Pane Sárközi, chápete velmi špatně. Přečtěte si třeba tento článek: http://www.ceskaskola.cz/2012/07/msmt-zmeny-ve-statnich-maturitach.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+ceskaskola+%28%C4%8Cesk%C3%A1+%C5%A1kola%29 a zamyslete se nad pasáží „Zkoušky z cizích jazyků a matematiky by měly zůstat ve stávající podobě, to znamená stejné jako v roce 2012. “ Možná Vám pak dojde, že nebude možné propouštět ty „cizojazyčné pracovníky“, kteří připravují písemnou práci, neboť ta z logiky předchozí citace zůstává zachována „ve stávající podobě“. Safraporte nedivím se, že patříte k halasným kritikům nové maturity, když sám zápasíte s porozuměním jednoduchoučkého textu.

Karel T.
Karel T.
10 years ago

To Iveta – to je argument žáka zvláštní školy!
To Radek – sebestřednost sama pro sebe.

Jan Zdeněk
Jan Zdeněk
10 years ago

Radku, měl bys při své jasnozřivosti vědět, že hodnotitelé Cermatu jsou (byli) vázání dočasnou smlouvou.

Radek Sárközi
Radek Sárközi
10 years ago

Tak já se nechám překvapit, komu nebude prodloužena smlouva a o kolik klesnou roční náklady na provoz CERMAT a na státní maturity jako celek… Máme vlastně štěstí, že řada těch nejlepších z nejlepších učitelů z CERMAT půjde nyní učit. Tím se významně zvedne vzdělanost národa! I když je pravda, že si učitelé v CERMAT spíše přivydělávali ve svém volném čase jako např. pan Kostečka, než že by tam pracovali na plný úvazek… Závidím jim, že to stíhali! Já chudák svou práci stíhám jen tak tak. A to pracuju jako rentiér… :-)

Karel
Karel
10 years ago

„Ale co ty 4 000 studentů, kteří propadli ze slohu a jejichž odvolání nebylo uznáno)?“
pro jistotu necháme projít všechny letošní maturanty, viďte :-D
„Tak jsem už konečně pochopila, proč muselo propadnout tolik studentů!!! “
tím tolik myslíte stejný počet jako minulý rok?:)

Behemot
Behemot
10 years ago

Jestli to stíhání, pane Sárközi, nebude dáno tím, že pan Kostečka je někdo, kdo opravdu umí a po kom zůstane v češtinářských luzích a hájích významná a dobrá stopa. Možná Vás to žere, ale třeba najdete útěchu v tom, že prakticky demonstrujete platnost přísloví o tom, že ani největší trpaslík není tak velký jako nejmenší obr :-D

Radek Sárközi
Radek Sárközi
10 years ago

Já myslím, že jsem minimálně stejně dobrej jako pan Kostěčka. Spíše ale lepší…

El
El
10 years ago

Probohááá, pane Sárközi, už raději nic nepište. Oceňuji Vaše elektronické učebnice a veškeré materiály, které jsou opravdu inspirativní, ale tento Váš příspěvek i další, které jste napsal, na Vás rozhodně nevrhají dobré světlo.

Radek Sárközi
Radek Sárközi
10 years ago

Ale no tak, trochu nadhledu. :-D Vždyť jsou prázdniny!

El
El
10 years ago

Já ho právě mám, proto už se nad mnohými příspěvky přestávám rozčilovat. Zato Vy vždycky vyletíte jak z čertík z krabičky, ale pálíte vedle a kopete kolem sebe – při vší úctě…
Zkuste být konstruktivní a nezjednodušovat.
A nesnažte se ztrapňovat Dr. Kostečku, svého komunikačního záměru tím nedosáhnete, ten se v jistých případech může naopak obrátit i proti jeho produktorovi…

Radek Sárközi
Radek Sárközi
10 years ago

Je zřejmé, že moje učebnice jsou minimálně 5x lepší než ty od Kostečky… Možná i sedmkrát!

Behemot
Behemot
10 years ago

Baže, pane Radku, baže. A domnívám se také (věřím, že naprosto oprávněně), že Váš rozmnožovací orgán bude minimálně 5x, možná i 7x delší než páně Kostečkův. K tomu Vám z celého srdce gratuluji!!!!