Digitalizace přijímacích zkoušek je teprve prvním krokem v celém procesu

IMG_6052

Ilustrační foto (c) Kateřina Lánská

Poslanecká sněmovna schválila novelu školského zákona. Ta počítá s digitalizací přijímacího řízení – navýšení počtu přihlášek, prioritní seřazení škol na přihlášce a snazší přístup k informaci o přijetí. EDUin tento krok vítá. Nesmí ale zůstat jen u něj.

Novela zákona by měla být platná od ledna příštího roku. Přijímací zkoušky na jaře 2024 by tak už měly být podle nových pravidel.

Co změna přináší:

  • možnost podat v 1. a 2. kole až 3 přihlášky na střední školy,
  • přihlášky budou uchazeči podávat online,
  • uchazeči budou přihlášky na školy prioritizovat podle zájmu o dané studium.

Podle ministerstva školství digitalizace přijímacích zkoušek zjednoduší třeba informace o tom, na kterou školu je uchazeč přijatý. Díky prioritizaci škol a digitalizaci pak také odpadá potřeba podání zápisových lístků. Digitalizace tak zkrátí dobu nejistoty pro uchazeče a jejich rodiče. Školám také poskytne větší jistotu, kteří žáci nastoupí. Celý systém digitalizace připraví Cermat, podle plánu MŠMT by ho měl spustit v polovině ledna příštího roku.

EDUin ale upozorňuje na to, že stále zůstává nevyřešená situace s kapacitami míst na středních školách. Je proto potřeba pracovat na restrukturalizaci systémů oborů studia. Cestou je například zvýšení podílu všeobecných škol, po kterých je největší poptávka. Dále je třeba pracovat na tom, jak při přijímacích zkouškách efektivně kompenzovat nerovnosti ve vzdělávání a zjišťovat i jiné stránky uchazečů, jako například motivaci či kreativitu.

Miroslav Hřebecký, programový ředitel EDUinu: „V případě novelizace zákona kvůli přijímacímu řízení došlo k naprosto ojedinělé politické shodě ve sněmovně  – návrh byl podán jako poslanecký zástupci úplně všech parlamentních politických stran a prošel hladce hned v prvním čtení. To ukazuje naléhavost řešení problému, do něhož se stát dostal v oblasti přijímaček na střední školy.”

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články