Josef Kubát: Úloha je dobře zadána a má jedno řešení

(c) Milan Volejník zdroj: www.gypce.cz

Publikujeme reakci Josefa Kubáta, bývalého předsedy Jednoty českých matematiků a fyziků, který se vymezuje vůči Oldřichu Botlíkovi a jeho zpochybnění jednoznačnosti úlohy 11 v maturitním testu z matematiky. Svůj rozbor publikoval Oldřich Botlík v článku s názvem V zadání maturitního testu z matematiky byla chyba. Na analýzu Oldřicha Botlíka reagoval bezprostředně také Eduard Fuchs, člen Nezávislé odborné komise MŠMT pro posouzení maturitního testu z matematiky.

Reaguji na článek O. Boltíka: V zadání maturitního testu z matematiky byla chyba, EDUIN 15.5. 2019.

V zadání je jasně uvedeno, že úhly alfa a beta jsou RŮZNÉ.

Velikost úhlu alfa je dána, alfa = 112 stupňů.

Tedy cos (alfa) = a, kde a je záporné číslo větší než  –1 je rovnice!!!

Podle zadání hledáme základní velikost úhlu beta, kde beta je různé od alfa, jako kořen rovnice cos (beta) = a. Tato rovnice má jediné řešení beta = 248 stupňů.

Pane Botlíku, shodneme se, že v rovnici je označení alfa, beta atd. myšleno jako velikost uvedených úhlů? Doufám, že ano!

Pane Botlíku, v úloze: Řešte v R: cos x = –0,5 přece nehledáme úhel jako část roviny (průnik dvou polorovin)!!! Ale graficky hledáme x-ové souřadnice průniku grafu funkce f: y = cos x a grafu pravé strany rovnice y = –0,5.

Vaši námitku považuji za NESPRÁVNOU!!!

Ještě dotaz: Pane Botlíku, co tvrdíte? Že úloha nebyla správně zadána? Nebo, že bylo uvedeno nesprávné řešení? Nerozumím Vašim námitkám a tvrzením!

Jako člen validační komise trvám na našem hodnocení z jednání komise dne 11. 5. 2019.

Úloha je dobře zadána a má jedno řešení.

Josef Kubát

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sam Krnov
Sam Krnov
3 years ago

p.Kubát: „V zadání je jasně uvedeno, že úhly alfa a beta jsou RŮZNÉ. Velikost úhlu alfa je dána, alfa = 112 stupňů. Tedy cos (alfa) = a, kde a je záporné číslo větší než –1 je rovnice!!! Podle zadání hledáme základní velikost úhlu beta, kde beta je různé od alfa, jako kořen rovnice cos (beta) = a. Tato rovnice má jediné řešení beta = 248 stupňů.“ Šnirch: Rovnice cos (beta) = a má dvě řešení a to 112°, 248°, protože hledáme velikost úhlů. A existují nepochybně 2 různé úhly alfa a beta (existují jich nekonečně mnoho), kdy oba mají velikost… Více »

Sam Krnov
Sam Krnov
3 years ago
Reply to  Sam Krnov

Stačilo v zadání napsat 2 různé úhly o různé velikosti. A problém by nebyl. Vypadlo jedno slovíčko různé.