Ministr Dobeš zcenzuroval úvodní stranu portálu RVP

17. 11. 2011
EDUin
logo_EDUinfo

EDUin komentuje zavádějící tvrzení ministerstva školství

Praha 17. listopadu 2011 – Reakce ministra Dobeše na zprávu EDUin o radikálním omezení činnosti Metodického portálu rvp.cz obsahuje zavádějící tvrzení. Ministr navíc velmi pravděpodobně nechal změnit úvodní stranu portálu, který ještě před dvěma dny oznamoval svým uživatelům ukončení příjmu všech příspěvků.

Netvrdili jsme, že portál www.rvp.cz nepokračuje. Upozorňovali jsme na to, že zastavil k poslednímu říjnu příjem všech příspěvků. Přitom právě publikování příspěvků a debata o nich je hlavním smyslem portálu.

Všechny námi publikované informace pocházely z ověřených zdrojů. Čerpali jsme především ze závěrečné konference projektu s názvem Metodický portál – příležitost pro učitele, která se konala dne 9.11. t.r., kde se mluvilo o další budoucnosti portálu rvp.cz.

V naší tiskové zprávě bývalí pracovníci portálu upozorňovali na to, že s jedním či dvěma miliony se dál nedá portál plnohodnotně provozovat, což ostatně vyplývalo i z textů na jeho stránkách. Ty se ale během jediného dne změnily a oznámení o ukončení činnosti z homepage webu zmizela. Velmi pravděpodobně z iniciativy ministra.

Pokud jde o peníze, tvrdili jsme, že takto radikálním omezením provozu fakticky přijde vniveč dosavadní investice zhruba 80 milionů korun. Rozhodně jsme netvrdili, že za náhradu tohoto portálu má být zaplaceno 300 milionů. Naopak jsme upozorňovali na to, že se fakticky ruší portál metodicky podporující učitele s argumentem, že je třeba šetřit, ale zároveň ministerstvo vypsalo zakázky v dosavadní hodnotě zhruba 450 milionů korun na portál umožňující plošné testování na školách. Tedy že ministerstvo mění podporu za kontrolu, což je pro ministra Dobeše dlouhodobě typické.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvči EDUin o.p.s., řekl: „ Stačí si přečíst naši původní tiskovou zprávu, aby bylo zřejmé, nakolik vážně se dají brát tvrzení pana ministra o lži. Portál rvp nelze plnohodnotně provozovat za jeden či dva miliony ročně, stejně je nesporné, že opravdu velké peníze v řádu stamilionů půjdou na portál určený k zavedení plošného testování a ověřování výsledků vzdělávání. Fakt, že po publikování naší tiskové zprávy zmizely ze stránek rvp.cz upozornění na ukončení činnosti a pozastavení příjmu všech příspěvků, je spíš už jen humorný kolorit.“

Kontakty:

·Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

Poznámky pro editory:

  • Původní tiskovou zprávu najdete ZDE

  • Snímky stránky s textem před cenzurou naleznete ZDE.

  • Prohlášení ministerstva školství čtěte ZDE

  • Podobu, rozsah diskusí i míru užitečnosti Metodického portálu si můžete ověřit na www.rvp.cz.

  • O smyslu existence portálu čtěte ZDE.

  • Materiál shrnující kroky ministra Dobeše a upozorňující na jejich nebezpečné důsledky najdete ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz

 

 

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články