Na ministerstvu školství se bude diskutovat o výchově k národní hrdosti

19. 4. 2012
EDUin
logo_EDUinfo

Chaos kolem Věcí veřejných zakrývá nebezpečí procesů, které beze změny probíhají na ministerstvu školství.

Praha 19. dubna 2012 – Odchod ministra školství Josefa Dobeše neznamená změnu v rozhodování a způsobu práce ministerstva. Odchod mediálně hlučného ministra znamená jediné. O tom, co se na tomto úřadě děje, jen mnohem méně víme. V mnoha případech to znamená riziko zásadních a obtížně napravitelných změn v našem vzdělávacím systému.

Jedním z příkladů je kvapné vyhlášení diskusí k revizi Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (RVP ZV), o němž až donedávna odmítalo ministerstvo podávat jakékoli informace. EDUin v koalici s dalšími neziskovými organizacemi několik měsíců žádal o jasné informace, jak by měly změny v RVP ZV vypadat a jaké bylo politické zadání pro jeho úpravy. Ministerstvo školství zareagovalo velmi všeobecnou odpovědí až ve chvíli, kdy Koalice k RVP požádala o odpověď v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím (odpověď ministerstva najdete ZDE).

V úterý 17. dubna zveřejnilo MŠMT na svých stránkách pozvánku na sérii diskusních seminářů k revizi. Každý ze 17 seminářů je dvouhodinový a je určen pro učitele základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií. Je třeba se registrovat do pátku 20. dubna, tedy za pouhé tři dny. Šance, že se o této pozvánce učitelé včas dozvědí, je tedy velmi malá. Širší odborná veřejnost nebyla pozvána vůbec.

Hrozí tedy, že zásadní změny ve vzdělávacím programu budou přijaty bez faktické diskuse, s argumentem, že diskuse proběhla a byl o ni ze strany učitelů malý zájem. Mezi diskutovaná témata přitom budou patřit i velmi sporné body revize, jako je třeba povinné zavedení etické výchovy, výchovy k národní hrdosti a naopak omezení sexuální výchovy.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Problém s revizemi rámcových programů je jen jeden z mnoha. Procesů, které běží tak, jak je nastavil ještě ministr Dobeš, je na ministerstvu víc, ať už jde o vzdělávací standardy, státní maturity, plošné testování nebo tolik diskutované evropské projekty. V mnohých případech hrozí, že dojde k zásadním pochybením, za něž fakticky nikdo neponese politickou odpovědnost. Proto je tak důležité, aby bylo prázdné místo ministra obsazeno co nejdříve, pokud možno někým mimo okruh hroutících se Věcí veřejných.“

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

Poznámky pro editory:

  • Pozvánku na diskusní seminář o revizi Rámcového vzdělávacího programu pro základní školství najdete ZDE.

  • Krátké video o problematice revize RVP ZV najdete ZDE.

  • Starší tiskové zprávy, které se věnují problému revize RVP ZV, najdete ZDE.

  • Shrnutí problému najdete i v článku Jana Wagnera na serveru Česká škola (ZDE).

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.

 

 

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemy články