Nepotřebujeme další reformu, nutné je pomáhat školám a učitelům

17. 6. 2013
EDUin
2013-06-17

Poslechněte si, na čem se shodli zástupci Ministerstva školství a EDUin v debatě o výsledcích dvou půlročních debat o budoucnosti vzdělávání.

Praha, 17. června 2013 – Nabízíme vám první ze série výstupů z půlroční debaty Česko mluví o vzdělávání a závěrečné konference, která se konala v pátek 14. června v DOXu. Jejím hlavním závěrem bylo, že není na místě dělat další reformy, nemá smysl věřit ve zdánlivě vše řešící systémová opatření a kontrolní mechanismy typu plošného testování. Naopak je třeba hledat způsoby, jak pomáhat konkrétním učitelům lépe učit a konkrétním ředitelům lépe řídit školy. Během konference padly první návrhy, jak to udělat.

Vystoupení Jiřího Nantla, prvního náměstka ministra školství, poslouchejte ZDE.

Vystoupení Hany Košťálové ze SKAV poslouchejte ZDE, její prezentaci najdete ZDE.

Vystoupení Petra Černikovského z MŠMT, shrnující výsledky veřejné konzultace, poslouchejte ZDE, prezentaci najdete ZDE.

Vystoupení zástupců Zdeňka SlejškyTomáše Feřteka z EDUin, shrnující výsledky debaty Česko mluví o vzdělávání, poslouchejte ZDE, prezentaci najdete ZDE, na krátké shrnující video se podívejte ZDE.

Vystoupení Arnošta Veselého z Fakulty sociálních věd UK nazvané Jak zlepšit výuku v 80 000 třídách poslouchejte ZDEZDE, prezentaci najdete ZDEZDE.

Kompletní videozáznam konference můžete zhlédnout ZDE.

Fotografie z konference si můžete prohlédnout ZDE a stáhnout ZDE.

Zdeněk Slejška, ředitel EDUin, řekl: „Považuji za důležité, že v jednom se obě půlroční diskusní kampaně, jedna organizovaná ministerstvem a druhá neziskovou organizací EDUin, shodly. V tuto chvíli z nejrůznějších důvodů není vhodná chvíle na velká systémová opatření, reformy a zásadní změny. Naopak je třeba získat důvěru učitelů v to, že jim stát v jejich práci může pomoci, a je třeba hledat cesty, jak to udělat. Společná konference byla užitečná právě proto, že se při ní konkrétně diskutovalo, které kroky skutečně pomáhají školám a vedou ke zlepšení výuky pro každé dítě v každé škole.“

Kontakty:

Zdeněk Slejška, ředitel EDUin, o.p.s.
e-mail: zdenek.slejska@eduin.cz , mobil: 605 967 368

 

Poznámky pro editory:

  • Starší tiskové zprávy o kampani ČMoV najdete ZDE.

  • Konferenci Kvalitní výuka pro každé dítě v každé škole uspořádalo Ministerstvo školství ve spolupráci s neziskovými organizacemi SKAV, Pomáháme školám k úspěchu, o. p. s., a EDUin, o. p. s., za podpory centra moderního umění DOX a agentury Profimedia. Více se o konferenci dozvíte na www.ucimekvalitne.cz.

  • Česko mluví o vzdělávání je půlroční projekt podpořený Nadací OSF, Google ČR, IBM ČR, Microsoft ČR a Scio.cz.  Jeho cílem je informovat prostřednictvím diskusí a médií co nejširší veřejnost o aktuálních problémech vzdělávání a zvýšit tak tlak na politickou reprezentaci, aby hledala adekvátní řešení.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s., byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články