Pár otázek k dobrovolně povinným osnovám

4. 3. 2011
EDUin
logo_EDUinfo

EDUin připomíná, že publikované ukázky modelových osnov vzbuzují některé otázky, na něž zatím jejich autoři neodpověděli.

Praha 4. března 2011 – Ministerstvo školství ve spolupráci s Výzkumným ústavem pedagogickým publikovalo ukázky z modelového školního vzdělávacího programu – doporučených osnov pro základní školy. Je sympatické, že součástí ukázek je i soubor předpokládaných otázek a odpovědí. Na některé podstatné věci tu ale odpověď nenajdeme. Určitě je nutné se zeptat.

 

Problém: Autoři modelového ŠVP říkají, že nejde o závazné, ale jen doporučené osnovy. Zároveň ale náměstek ministra Ladislav Němec tvrdí, že hlavní motivací tohoto opatření je sjednotit osnovy tak, aby se dítě, pokud mění školu, třeba úplně „neminulo s Fyzikou či Chemií“.

Otázky: Jak chce modelový ŠVP řešit problém „stěhujících se dětí“, když půjde jen o nezávazné doporučení?

Jak to vyřeší problém „minutí se“ s Fyzikou či Chemií, když se doporučené osnovy týkají jen Matematiky, Českého jazyka a Angličtiny?

Neexistuje efektivnější a elegantnější způsob, jak řešit problém „stěhujících se dětí“, než sjednocování osnov pro všechny školy? Jak různě se tyto situace řeší v zahraničí?

 

Problém: Většina škol vypracovala školní vzdělávací program tak, že jen vzala staré povinné osnovy, doplnila je a dala jim nový nadpis. Problém není ani tak chaos v jednotlivých školních vzdělávacích programech, ale jejich naprostá zastaralost. Modelový ŠVP to chce napravit.

Otázky: V čem jsou navrhované osnovy lepší, modernější, orientující školy na budoucnost? Můžete nám to v doporučených osnovách konkrétně ukázat?

Autoři modelového ŠVP tvrdí, že vycházejí z připravovaných standardů pro základní školu. Každý se ale může na stránkách rvp.cz přesvědčit, že tyto standardy jsou zatím zcela nefunkční torzo. Tak z čeho tedy autoři nových osnov vycházeli?

 

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Je potěšitelné, že v případě zveřejnění modelového školního vzdělávacího programu se snaží jeho autoři i ministerstvo školství o lepší dialog s odbornou i rodičovskou veřejností. Zatím jsou ale i v tomto případě jasně patrné známky chaosu a neujasněnosti, čeho chce vlastně ministerstvo dosáhnout. Máme v úmyslu nabízet i v příštích týdnech novinářům další otázky a prosíme je, aby žádali ministerstvo o jasné a srozumitelné odpovědi.“

 

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602687016

Poznámky pro editory:

  • Ukázky z modelového školního vzdělávacího programu si můžete stáhnout ZDE.

  • Soubor otázek a odpovědí vztahující se k modelovému ŠVP naleznete ZDE

  • Televizní vystoupení náměstka Němce najdete ZDE.

  • Kulatý stůl k zavedení „dobrovolných osnov“ se bude konat v rámci pravidelných Kulatých stolů SKAV a  EDUin ve čtvrtek 31. března od 10.00 do 12.00 v aule Základní školy Vodičkova 22, Praha 1. Účastnit se můžete i  online, pokud se zaregistrujete ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemy články