Představujeme iniciativu Vzdělávání přede-vším

Olga Žáková (EDUin) představuje v krátkém shrnutí iniciativu Vzdělávání přede-vším, která spojuje organizace z oblasti vzdělávání dlouhodobě usilující o změnu vzdělávacího systému v ČR. Vznik iniciativy doprovází expertní materiál, který představuje její základní východiska, strategické priority a návrhy řešení.

Jak vznikla v posledních měsících iniciativa Vzdělávání přede-vším? Ze společné potřeby, dlouhodobé debaty a hlavně intenzivní snahy více organizací změnit situaci v českém vzdělávání. Bereme si za cíl přimět politické strany akceptovat priority vzdělávací politiky, na kterých je mezi zástupci organizací konsensus. Jde záměrně o cíle, které je možné ovlivnit v rámci čtyřletého volebního období.

Tyto priority shrnuje dokument, jehož aktuální verze je k dispozici zde. Jde o dokument, který používáme při schůzkách se zástupci politických stran před parlamentními volbami, aby bylo nad čím diskutovat. Snažíme se obrátit pozornost politických stran ke vzdělávání a usilujeme o to, aby se tato témata nevytratila zejména po volbách, kdy se láme chleba při koaličních jednáních.

Jsme lidé, kteří pevně věří, že vzdělání je základní hodnotou společnosti, proto usilujeme o zachování zdravých principů v našem školství a zároveň o účinné změny ve stávajícím systému: jsme iniciativa Vzdělávání přede-vším. Jsme připraveni napomoci systémovým změnám svojí odbornou expertízou. Je to i naše věc. Výčet organizací není konečný. Hledáme další partnery, se kterými se shodujeme na potřebných změnách.

Aliance pro otevřené vzdělávání, Asociace lesních mateřských škol (ALMŠ), Asociace malých inovativních škol (MIŠ), Centrum občanského vzdělávání (COV), Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV), Česká rada dětí a mládeže (ČRDM), Česká středoškolská unie, Člověk v tísni, EDUin, Liga lidských práv, Nadace OSF, NaZemi, Otevřeno, Pavučina – síť středisek ekologické výchovy, Skutečně zdravá škola, Společnost pro kreativitu ve vzdělávání, Step by step ČR.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Janek Wagner
Janek Wagner
5 years ago

Jakým způsobem bylo prodiskutována participace Aliance pro otevřené vzdělávání?

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
5 years ago

Nasypat peníze do neformálního vzdělávání? Kolika členům této iniciativy?

Ennio Kocourek
Ennio Kocourek
5 years ago

Údajný „expertní materiál“ je mlha míchající hrušky ne s jablky, ale rovnou s meteority. Třeba to někomu ještě nedošlo, ale já mám jasno, jak se stavět k návrhům pocházejícím od lhářů v tísni a podobných sluníčkářských dobrodinců.

Pěnice Skalicová
Pěnice Skalicová
5 years ago

Po podrobném přečtení mohu zkonstatovat, že je to líbivé. Až tak, že je to podezřelé. A pokud mám zkušenost s jednáním z některých participujících organizací, je to manipulativní a nic dobrého by nás nečekalo.