Předvolební programy hlavních stran: ODS

23. 9. 2016
EDUin
Screenshot_1-2

Program pro vzdělávání je poněkud monotónní: zvýšení platů učitelů. Je to určitě priorita, ovšem ODS ji nachází poněkud pozdě.

Praha, 23. září 2016 „Zlepšením platových podmínek učitelů zkvalitníme naše školství. Ze školství přestanou odcházet schopní učitelé, kteří se snadno uplatní i v jiných odvětvích.“ Program ODS do voleb 2016 je postaven na klíčovém problému českého školství, ohodnocení učitelů. Návrh je velmi konkrétní, jak ve věci cílového průměrného platu, tak v postupu přiznání odměny učitelům. Je to ale překvapivě jediný bod týkající se vzdělávání. Pochyby vzbuzuje také netečnost předchozích vlád ODS k tomuto tématu.

EDUin předkládá hodnocení politických programů hlavních politických seskupení před krajskými volbami 2016. Z hlediska vzdělávání jsou kraje důležitým spojníkem mezi státem a koncovými příjemci této veřejné služby. Kraje přímo zřizují střední školy a doposud výrazně ovlivňují financování celého regionálního školství. Následuje hodnocení programu ODS:

Pozitiva:

  • Téma platů učitelů formulované v jasném návrhu. Průměrný plat učitelů zvednout na průměrných 35 tisíc korun. Nezvedat ale plošný tarif, a místo toho pravomoc o výši odměny přesunout na ředitele škol. Konkrétní a smysluplný návrh k řešení klíčového problému českého školství, které by mohlo významně pomoci v rozvoji českého vzdělávání a o němž lze vést další diskusi.

Negativa:

  • Jednorozměrnost programu a dosavadní politika i rétorika. Byť lze téma platů učitelů považovat za zásadní, je chyba zužovat diskusi pouze na něj. Je překvapivé, že dosavadní politika ODS toto téma neakcentovala a chopila se ho až v okamžiku, kdy současná vláda začala ve věci jednat. Krajně populistická, retrográdní rétorika hlavního experta ODS pro školství Václava Klause, ml. na důvěryhodnosti také nepřidává.

Co chybí:

  • Jakékoliv další téma, včetně krajských. Problém středních škol a zaostalosti zejména mezi učilišti, problém celkového financování regionálního školství, obojí pro krajské volby zásadní, ODS nepovažuje za téma. Stejně tak postoj k probíhajícím reformám, což ovšem může být vnímáno – například vzhledem k lživým prohlášením v mediální hádce o inkluzi – jako pozitivum.

Bob Kartous, vedoucí komunikace EDUin, řekl: „Od strany, která požaduje více svobody pro iniciativní lidi, by člověk očekával určitou opozici vůči snahám o regulaci a unifikaci vzdělávání, reprezentovanou např. jednotnými přijímacími zkouškami na SŠ.“

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články