Romea.cz: Segregace jako podpůrné opatření, nebo politické rozhodnutí?

ilustrační foto. by LIA *o* (flickr.com) (CC BY-NC-SA 2.0)

Publikujeme zprávu převzatou ze zpravodajského webu Romea.cz, která vyšla 8.9. pod názvem Škola v Krásné Lípě má speciální třídu pro romské prvňáky. Stojí za tím tlak rodičů z majority? (ZDE). Zpráva referuje o praxi základní školy v Krásné Lípě na Šluknovsku, kde byly děti romských rodičů vyděleny z kolektivu ostatních dětí do speciální třídy. O segregaci v našich školách mluvila na jaře zpráva Amnesty International (ZDE), tehdejší ministr školství Marcel Chládek její závěry popíral.

Ředitelka základní školy v Krásné Lípě na Šluknovsku vytvořila speciální třídu pro romské prvňáky. Jejich rodiče si stěžují, že o tom, že jejich děti budou chodit do jiné třídy než ostatní děti, nevěděli. Škola argumentuje tím, že nešlo o rozdělení dětí podle etnicity, ale podle toho, zda navštěvovaly nebo nenavštěvovaly mateřskou školku. Romští rodiče hovoří i o petici neromských rodičů, kteří si nepřáli, aby jejich děti chodily do stejné třídy společně. Nevoli rodičů z majority připustil i starosta města.

„Můj syn dnes nastoupil do školy do prvního ročníku. Paní ředitelka připravila tři třídy a založila sociálně slabou třídu, do které nastoupil můj syn a také další děti. Děti rodičů z ostatních tříd sepsali petici, že si nepřejí, aby naše romské rodiny chodily do třídy s našimi dětmi. Nedali nám možnost volby a proběhlo to bez ohledu na to, co si myslíme,“ napsala prvního září jedna z romských maminek do redakce Romea.cz.

Zřizovatel školy rozdělení dětí odůvodňuje tím, že děti v jiné třídě, tedy ty, které předtím nechodily do mateřské školky, budou mít k dispozici speciální pedagogy a asistenty.

„Žádná petice neexistuje,“ uvedla pro server Romea.cz ředitelka školy Ivana Preyová, která je zároveň členkou městské rady. „Zařazování žáků do tříd je v kompetenci ředitele školy. Žádným rokem jsem nerozdělovala žáky do první A – B po konzultaci s rodiči. Segregovaná třída nevznikla,“ přibližuje.

„Ve třídě je 26 romských dětí. Některé děti jsou světlejší, nevypadají na první pohled jako Romové, ale všechny děti v té třídě jsou romské,“ uvedla pro server Romea.cz další z maminek prvňáčka ve speciální třídě Petra Jelínková.

„Petice proběhla ještě před prázdninami, byla podaná na městský úřad na radu, ale dopředu nás nikdo neinformoval. První školní den se jedna z maminek ptala pana učitele, jestli ta třída, kam chodí naše děti, je romská. Odpověděl, že ano, a že to máme řešit s paní ředitelkou. Ta nám ale řekla, že důvodem zařazení dětí do téhle třídy je to, že nechodily do školky a že se při zápisu zjistilo, že potřebují speciální třídu. Při zápisu během deseti minut… Ano, jsou tu děti, které by potřebovaly speciální třídu, ale určitě ne všechny. Paní ředitelka se zavírá u sebe, nedá se s ní moc komunikovat,“ přibližuje Jelínková.

Podle reportáže České televize připustil nevoli rodičů z majority i starosta města Krásná Lípa Jan Kolář: „Někteří rodiče dětí majoritní společnosti usoudili, že bude vhodnější, pokud jejich děti naši školu nebudou navštěvovat právě proto, že roste poměr romských dětí ve třídách,“ řekl.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pěnice Skalicová
7 years ago

Je to jako ten případ ssklenicí do půlky naplněnou. Jedni v ní vidí poliprázdnou sklenici, druzí ji vidí jako napůl plnou. Je to o myšlení lidí. Kdo chce za vším vidět jinotaje a špatnosti, vidí sklenici poloprázdnou. To jsou ti Romové protestující proti tomu, že jejich děti bude učit někdo k tomu hodně povolaný, poradí si s těmi opravdu zaostalými. A ti dobří by jim přeci mohli pomáhat,ne? Ti dobří a nazaostalí Romové. Třída bude mít lepší péči. Stejně se budou děti s ostatními potkávat. A v dalším roce se může třeba skladba dětí změnit. Ti potřebnější zůstanou se speciálním… Více »

Pěnice Skalicová
7 years ago

Je to jako ten případ ssklenicí do půlky naplněnou. Jedni v ní vidí poliprázdnou sklenici, druzí ji vidí jako napůl plnou. Je to o myšlení lidí. Kdo chce za vším vidět jinotaje a špatnosti, vidí sklenici poloprázdnou. To jsou ti Romové protestující proti tomu, že jejich děti bude učit někdo k tomu hodně povolaný, poradí si s těmi opravdu zaostalými. A ti dobří by jim přeci mohli pomáhat,ne? Ti dobří a nazaostalí Romové. Třída bude mít lepší péči. Stejně se budou děti s ostatními potkávat. A v dalším roce se může třeba skladba dětí změnit. Ti potřebnější zůstanou se speciálním… Více »