Spor o nošení muslimského šátku ve škole a v čem se mýlí Keller a Možný

11. 11. 2013
EDUin
bEDUin

Co přinesl týden 4.11.–10.11.

Témata týdne: Patří hidžáb do českých škol, proč slovenské školství vychovává neproduktivní lidi, polovina pracovních míst ohrožena technologiemi, kolik je u nás přeplněných tříd, souhrn kauzy Comenia Script, jak jsme na tom se čtenářstvím, můžete hlasovat o nejlepší VOŠku  nebo fakultu roku, zapište se na kurzy tvůrčího psaní.

Výrok týdne:

Devatenáctiletému prvákovi budete po patnácti letech mcdonaldizace školství vyčítat, že není aktivní? Koho bude aktivita jedné z několika set jednotek v ročníku zajímat? Jak vůbec může alma mater Iva Možného odhalit aktivní studenty, když se na ní namísto ústních zkoušek a kolokvií už jen píšou testy, často hodnocené doktorandy po nocích?“  Bloger Michal Kašpárek v textu, který oponuje názorům sociologů Jana Kellera a Iva Možného.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

 • Polovina pracovních míst bude ohrožena novými technologiemi. Bořivoj Brdička na Učitelském spomocníkovi komentuje výzkumnou zprávu z Oxfordu, která konstatuje, že již dnes je 47% všech pracovních míst v USA ohroženo zavedením automatizace, tedy novými technologiemi. A vysvětluje, které práce a dovednosti útok technologií přežijí.
 • Studenti vybírají střední školu. To by měli brát v úvahu studenti, kteří finišují ve výběru střední školy. Tématu se podrobně věnovaly novinky.cz, které zveřejnily i rozhovor s Ivanou Eliášovou z Centra kariérového poradenství. Radí zohledňovat pracovní trh jen omezeně. K tématu informace i v novém zpravodaji Pospolu vydávaném NUV.
 • Kolik je u nás přeplněných tříd. Debata, jak učit na ve velkých třídách, probíhá pod záznamem posledního kulatého stolu SKAV a EDUin. Tamtéž si můžete ujasnit, kolik tak velkých tříd vlastně máme, více grafů nabízí Česká škola.
 • Udělejte si jasno v kauze Comenia Script. Užitečný a přehledný souhrn celé debaty o zavádění písma Comenia Script do základních škol publikoval Jan Wagner na České škole. Jde o text z časopisu Obce křesťanů Okruh a střed.
 • Rozhovory s inovátory vzdělávání. Na stránkách eduin.cz najdete od minulého týdne každé úterý rozhovor s představiteli jednoho z oceněných či nominovaných projektů na cenu Eduína 2013. Jako první Zahrada hrou.

Inspirace z (a do) praxe

 • Ve Vsetíně na doučování nejen do školy. Studijní centrum pro děti s poruchami čtení a soustředění představuje článek na denik.cz o mamince, která se rozhodla zúročit zkušenosti s náročným doučováním vlastního dítěte.
 • Jak jsme na tom v ČR se čtenářstvím. Souhrn statistického výzkumu najdete na Učitelských listech.
 • Kurzy tvůrčího psaní nabízí spisovatel Tomáš Zmeškal. Volná místa v kurzech začínajících v prosinci a březnu.
 • 26 ohromujících faktů o finském školství. Nic nového, ale tady najdete základní informace stručně a přehledně.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

 • Probíhají akce Týdne vzdělávání dospělých
 • 18. 11. Žít změnu, promítání filmu (Praha)
 • 22. 11. Muž a vzdělávání – workshop (Brandýs nad Orlicí)
logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články