Státní maturitu je možné zorganizovat za deset milionů korun

1. 9. 2010
EDUin

Ministerstvo školství by mělo vysvětlit, proč je česká státní maturita dvacetkrát dražší než slovenská

Praha 1. září 2010 – Obecně prospěšná společnost EDUin žádá ministerstvo školství o veřejné zdůvodnění vysokých nákladů na organizaci české státní maturity. EDUin k této žádosti vede překvapivé srovnání nákladů na organizaci centralizované státní maturitní zkoušky v Čechách a na Slovensku. Slovenská státní maturita byla spuštěna v roce 2005 a její roční náklady se pohybují okolo 413 000 euro, tedy v přepočtu zhruba deset milionů českých korun. Náklady na jeden ročník české státní maturity byly vyčísleny na 240 milionů Kč, ministr školství Josef Dobeš slíbil jejich snížení na 210 milionů. Není ale jasné, co opodstatňuje jednadvacetinásobně dražší státní maturitu v Čechách oproti Slovensku, když počet maturujících studentů je vyšší pouze o  necelých 30 %.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Nepředpokládám, že by šlo o něco nečestného, ale po konzultaci s odborníky na Slovensku jsem došel k závěru, že česká maturita se v hlavních parametrech jako je logistická náročnost, charakter většiny testů a v zásadě i počet škol a studentů natolik podobá té slovenské, že se těžko hledá zdůvodnění pro o tolik vyšší náklady. Do státní maturity jsme už investovali částku blížící se miliardě, v příštích třech letech plánujeme utratit dalších sem až osm set milionů. Veřejnost by tedy měla dostat jasnou odpověď, proč je to tak drahé, proč to u sousedů umějí o tolik levněji a co získáme navíc, jestliže zaplatíme dvacetkrát víc.“

Kontakty:

 • Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.
  e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016
 • Mgr. Miriam Žiakova, ředitelka odboru masmediální politiky ministerstva školství SR
  e-mail: miriam.ziakova@minedu.sk mobil: 00421 905 403 292
 • PhDr. Romana Kanovská, ředitelka NÚCEM, centra organizujícího slovenské státní maturity
  e-mail: riaditel@nucem.sk, telefon: 00421 249 276 412 (sekretariát ředitelky)

 

Poznámky pro editory:

 • Slovenské státní maturity organizuje obdoba českého CERMATu, příspěvková organizace ministerstva školství NÚCEM – Národní ústav certifikovaných měření vzdělávání. Na stránkách www.nucem.sk jsou ke stažení podrobné informace o průběhu slovenských státních maturit v letech 2005 – 2010. K nahlédnutí jsou tu i smlouvy o financování státních maturit.

 • Slovenská státní maturita se té české podobá ve většině parametrů. Maturuje se pomocí testů z národního a cizího jazyka, matematika je volitelný předmět. K ověřování znalostí se používají centrálně zadávané testy. Původně si i na Slovensku mohli studenti vybrat ze dvou úrovní obtížnosti, od roku 2007 existuje s výjimkou cizích jazyků už jen jedna úroveň obtížností. Jde o původní nižší úroveň testů, kterou si volilo až 95 % maturujících.

 • Na základě zatím dostupných informací se domníváme, že česká maturita je mimo jiné dražší kvůli složitějšímu zkoušení a vyhodnocování v některých předmětech. Zatímco na Slovensku se skládá státní maturita z národního jazyka pomocí zaškrtávacího testu, který ověřuje především znalosti, naše státní maturita z českého jazyka je mnohem složitější a zahrnuje i slohovou práci a ústní část. Mnohem komplikovanější je u nás i logistika a  zabezpečení. Není ale jasné, jestli v této položce jsou všechny náklady opravdu nutné a opodstatněné (jen na dopravu se počítá s 50 miliony Kč) a ani to plně nevysvětluje dramatický rozdíl v nákladech na organizaci státní maturity v Česku a na Slovensku.

 • Na Slovensku maturuje každoročně něco přes 60 000 studentů na zhruba 750 školách. V Čechách je to zhruba 85 000 studentů na 1289 školách.

 • Z hlediska nákladů je zajímavý detail, že na Slovensku v roce 2005 stál stroj na tištění testů jeden milion Sk. V Česku jsme jen za stroje do tiskárny utratili 240 milionů a spolu s rekonstrukcí prostor stála tiskárna a distribuční centrum maturitních testů 300 milionů Kč.

 • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

 • Podrobnou zprávu o stavu státní maturity k poslednímu prosinci 2009, kde se lze zorientovat alespoň v základním rozvržení rozpočtu státní maturity najdete na stránkách EDUin, o.p.s v úložišti materiálů: http://eduin.cz/informacni-servis/uloziste/materialy-ke-statni-maturite/

 • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.cz/

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články