Tisková zpráva: Hovorčovice, Kunratice, Nový Jičín. Soutěž sCOOL web zná vítěze

15. 6. 2016
EDUin
IMG_8552

Nejlepší školní weby jsou dostupné na mobilech a tabletech. Schopnost přizpůsobit se mobilním zařízením je zatím největší slabinou školních stránek.

Praha, 15. června 2016 – Letošní ročník celostátní soutěže školních webů sCOOL web 2016 skončil. Na závěrečné odborné konferenci byli vyhlášeni vítězové. Za rok od existence kritérií školního webu se stránky podstatně vylepšily, čím dál víc se ale otevírají nůžky mezi nejlepšími a nejslabšími.

EDUin před rokem založil tuto soutěž pro všechny základní a střední školy především proto, aby jim nabídl návod, jak rozvíjet školní webové stránky. Školy soutěžní kritéria vřele uvítaly. Je to pro ně příležitost, jak lépe komunikovat s veřejností. Soutěž skrze vítězné příklady ukazuje kvalitní praktické realizace ověřené v ostrém provozu.

Mnoho škol přivítalo soutěžní kritéria jako jasný návod, co mohou na svém webu vylepšovat a jakým směrem se mají ubírat. Porota ocenila, jak se proti loňskému ročníku kvalita mnoha webových stránek zvedla. Ty nejaktivnější školy si uvědomily nezbytnost se neustále přizpůsobovat prudce se vyvíjejícím trendům. O to více se roztáhnul peloton, protože stále zůstává mnoho škol, které mají weby zastaralé a velmi omezeně funkční.

Soutěž probíhá podle odborníky sestavených pravidel dobrého školního webu a pro přihlášené školy je zajištěno i robotické technické testování na optimalizaci pro vyhledávače, úroveň bezpečnosti nebo korektnost zdrojového kódu. O výsledky z těchto běžně nedostupných služeb je mezi školami velký zájem a organizátoři chystají na tomto poli další zlepšování nabídky.

Weby byly hodnoceny ve čtyřech oblastech:

Soutěž je organizována ve třech kategoriích:

A – Neúplně organizované základní školy (pouze první stupeň, málotřídky)

B – Úplně organizované základní školy

C – Střední školy

Letos se podle poměrně náročných pravidel odvážilo poměřit své síly 86 škol, mnoho dalších své weby podle soutěžních kritérií zásadně přestavuje a připravuje se na účast v dalších ročnících.

Výsledky sCOOL web 2016

Kategorie A (neúplně organizované ZŠ)

 1. ZŠ a MŠ Hovorčovice
 2. ZŠ a MŠ Stehelčeves
 3. ZŠ Duhovka

Kategorie B (plně organizované ZŠ)

 1. ZŠ Kunratice
 2. Sportovní soukromá ZŠ Litvínov
 3. ZŠ Rakovník

Kategorie C (střední školy)

 1. G a SOŠ Nový Jičín
 2. VOŠ a SŠ stavební Vysoké Mýto
 3. Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola Pardubice

Cena veřejnosti

Tato cena byla vyhlášena na základě online hlasování, v němž bylo dohromady uděleno 3753 hlasů.

 1. Gymnázium a SOŠ Nový Jičín 467 hlasů
 2. Gymnázium, Třinec, příspěvková organizace 319 hlasů
 3. Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola Pardubice 306 hlasů

Hlavním tématem letošního ročníku byla responzivita webu, neboli schopnost zobrazení na mobilních zařízeních. Již nyní na weby přistupuje z mobilních telefonů a tabletů třetina uživatelů a do pěti let to mají být dvě třetiny. Mnoho školních webů je technicky zastaralých a nejsou schopny se automaticky přizpůsobit přistupujícímu zařízení, takže čitelnost je velmi obtížná. Vítězné weby jsou dobrým příkladem, jak to v praxi nastavit.

Více o soutěži: www.scoolweb.cz

Miroslav Hřebecký, koordinátor soutěže, řekl: „Vidíme propastný rozdíl mezi přihlášenými školami, které na sobě pracují, a mezi mnoha dalšími, které svůj web neřeší a ani nevnímají, jak rychle jim ujíždí vlak“.

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články