Zavádět jednotné osnovy kvůli stěhujícím se dětem je nesmysl

8. 4. 2011
EDUin

Zavádět jednotné osnovy kvůli stěhujícím se dětem je nesmysl

Ředitelé škol potvrzují, že s tímhle problémem si umí poradit.

Praha 8. dubna 2011 V rámci debaty na Kulatém stole SKAV a EDUin 31. března o případném zavedení jednotných osnov pro základní školy přítomní ředitelé tento nápad jasně odmítli s tím, že by jim znemožnil přizpůsobovat učivo konkrétním dětem v jejich škole a zvyšovat tak efektivitu učitelské práce.

V debatě se přítomní ředitelé škol jednoznačně vymezovali vůči hlavnímu argumentu ministerstva školství, které tvrdí, že doporučené osnovy mohou vyřešit problém stěhujících se žáků. Ladislav Němec, náměstek ministra, v pořadu České televize argumentoval tím, že ve chvíli, kdy školy učí podle vlastních školních vzdělávacích programů, může se stát, že se dítě po změně školy může minout s nějakou částí učiva. Přítomní ředitelé škol tento argument zpochybňují.

  • Vzhledem k tomu, že podle dosavadního vyjádření ministerstva jde jen o doporučené a ne povinné osnovy, nebudou podle nich učit všechny školy. V takovém případě nemohou tento problém vyřešit.

  • Ve skutečnosti je problém „stěhujících se žáků“ spíše okrajová záležitost. Jedná se o jednoho dva žáky ve škole během roku a je běžné, že si takové děti doplní chybějící učivo za pomoci učitelů a rodičů. Sjednocovat kvůli tomu osnovy všech škol a omezit tak jejich možnost učit způsobem, který se jim osvědčil, je naprostý nesmysl.

Zdeněk Brož, ředitel ZŠ J. Malíka, Chrudim, řekl: „Problém stěhujících se dětí jistě existuje, ale je to vždy především problém učitele. Ten musí zajistit, aby si dítě po domluvě s rodinou doplnilo případné chybějící znalosti stejně, jako když je dítě nemocné, nebo když jde o cizince. Vracet se kvůli tomu do pedagogické minulosti a k jednotným osnovám je nesmysl. “

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Z dostupných informací není jednoduché vyvodit, zda ministerstvo opravdu chystá či nechystá jednotné osnovy. V návrhu novely školského zákona se mluví o „vybraných vzdělávacích obsazích“, které mají školy zařadit do svých školních programů. Myslí se tím osnovy z češtiny, angličtiny a matematiky, které na začátku března publikoval Výzkumný ústav pedagogický. Snažíme se zjistit, nakolik by tyto osnovy opravdu měly být pro základní školy závazné a žádáme v tomto smyslu ministerstvo školství o jasnou odpověď. Co nejdříve ji předáme médiím.“

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602687016

 

Poznámky pro editory:

  • Doporučené osnovy publikované Výzkum ústavem pedagogickým najdete ZDE.

  • Televizní vystoupení náměstka ministra školství Ladislava Němce k tomuto tématu shlédněte ZDE.

  • Audiozáznam s vyjádřením ředitelů k problematice stěhujících se dětí najdete ZDE zhruba na 1 hodině, 1 minutě záznamu.

  • Videozáznamy z odborných debat o vzdělávací politice pořádaných SKAV a EDUin můžete shlédnout ZDE.

  • Audiozáznamy ze starších kulatých stolů najdete ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články