Tisková zpráva: K zapůjčeným notebookům budou děti potřebovat data. Pomůžete?

ilustrační foto (c) kateřina lánská

Bez přístupu k internetu se učit nedá. Na podzim kvůli tomu mohou tisíce dětí opět ztratit kontakt se školou

Praha 14. října – Během jarní karantény bylo minimálně deset tisíc dětí zcela nebo téměř bez kontaktu se školou, mimo jiné i kvůli tomu, že žijí v domácnostech nedostatečně vybavených počítačovou technikou a připojením k internetu. Jejich přístup ke školnímu vzdělávání tak byl byt zásadně omezen. I když se situace ve školách od jara začala měnit, řada žáků se stále online učit nemůže.

Domácností s dětmi, které neměly k dispozici tablet nebo počítač, bylo na jaře 6 %, uvádí to výzkum think tanku IDEA. Nedostatek hardwaru ale není jediný problém, na který vzdělávání na dálku v rodinách naráží. Zcela bez připojení k internetu bylo zhruba 3 % domácností s dětmi, další měly k internetu přístup pouze přes mobil s omezeným datovým tarifem. Tyto děti byly odkázány na méně efektivní alternativy vzdělávání na dálku, které kladou větší nároky na podporu ze strany rodičů. Právě té se ale dětem zejména ze sociálně slabých rodin až příliš často nedostává. Jak velký dopad měl jarní lockdown na vzdělávání dětí, učitelé teprve se začátkem školního roku začali zjišťovat. S novým výpadkem prezenční výuky se vliv epidemiologických opatření na budoucnost dětí bude prohlubovat. 

Vybavit žáky a školy počítači se už od jara snaží řada zřizovatelů škol, soukromých dárců, neziskových organizací i vláda. I když se problém s chybějící technikou ještě zdaleka vyřešit nepodařilo, jsme na tom nyní lépe, než jsme byli na jaře. Nyní je ale třeba děti vybavené počítači připojit k internetu, bez něj prostředky vynaložené na nákup techniky nic nepřinesou.

Pomoci by mohli internetoví poskytovatelé a mobilní operátoři, a to nabídkami zacílenými pro školy, které by data poskytly dětem, ale také zřizovatelé škol či soukromí donoři. “Pokud si lámete hlavu, kde nyní pomoci, co společnost potřebuje, tak ve školství je to právě konektivita, na techniku přidal stát. Pomůžete přesně v místě, kde hrozí obrovský nárůst nerovností,” říká programový ředitel EDUin Miroslav Hřebecký. 

Konec jednání o různých možnostech, jak umožnit online výuku všem žákům všech uzavřených škol, je zatím v nedohlednu. Připojení k internetu ale žáci potřebují hned, nejlépe ode dneška.  Pokud školy pro velkou část žáků zůstanou zavřené déle než jen do konce měsíce, už tak omezený kontakt se později školám bude těžko znovu navazovat. Tím ztratí nejen děti, které žijí v domácnostech bez online připojení, ale celá společnost. 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Janek Wagner
Janek Wagner
2 years ago

Vyjádření ředitele Hřebeckého je zcela nesmyslné. Z prostředků, které ZŠ a VG dostaly, mohou zakoupit i mobilní modemy i data.

Karel Gargulak
Karel Gargulak
2 years ago
Reply to  Janek Wagner

Janku, moc Vás zdravím, metodické vedení a účel předmětného vymezení prostředků na nákup techniky prosím zde (https://www.msmt.cz/informace-o-mimoradnych-prostredcich-na-ict-pro-nizsi) : a) přenosné digitální zařízení s možností internetového připojení, kterým je zejména notebook nebo tablet);

b) softwarové vybavení (např. licence nebo on-line služba využitelná při vzdělávání distančním způsobem či sloužící jako prostředek ke vzdělávání – výukový software, aplikace nebo části aplikací nad rámec volně dostupného základu);

c) příslušenství k přenosnému digitálnímu zařízení (např. dokovací stanice, externí kamera, mikrofon, náhlavní set, myš, klávesnice, konferenční systém či jeho prvky jako prostorový mikrofon či kamera).

Last edited 2 years ago by Karel
Janek Wagner
Janek Wagner
2 years ago
Reply to  Karel Gargulak

Karle, tu pasáž znám takřka zpaměti, a to jsem známý sklerotik. Nevysvětlujte, prosím, ajťákovi význam tohoto textu. 4G/LTE modem JE příslušenství k přenosnému digitálnímu zařízení. Stejně tak datová SIMka. Tu můžeme považovat i za on-line službu, případně u tabletu nebo notebooku s příslušným slotem i za jeho součást ;-)

Karel Gargulak
Karel Gargulak
2 years ago
Reply to  Janek Wagner

Janku, já si myslím, že ten účel vymezení prostředů tomuto úplně neodpovídá (prostě ty prachy nejsou na nákup „služeb“). Ale fajn, někdo si může někdo koupit modem bez netu, popř. SIMku s nějakými předplacenými daty a snad to pár dní vydrží. Jinak to opravdu neřeší to, co správě popisuje Mirek. Bylo by fakt supr, kdybyste se na ty svaté války vyprdl. Nemá to smysl. Všem nám jde především o podporu učitelů, ředitelů, žáků a škol jako celku! Díky moc!