Tisková zpráva: Pouze víc času na praktické zkoušky nestačí. Důležitá je praxe

Matteo Bagnoli is licensed under CC BY-SA 2.0

Ředitelé by se měli zamyslet nad možnostmi, jak žákům nahradit výpadek praxe. Ministerstva musí podpořit jejich uplatnění na trhu práce.

Ministerstvo školství v souvislosti s úpravou letošních maturitních a závěrečných zkoušek kvůli pandemii koronaviru představilo i změny při zakončení tříletých učňovských oborů. Do konce srpna se prodlouží termín pro konání praktických zkoušek. A právě praktická výuka bude moci probíhat i o letních prázdninách. Ředitelé by těchto možností mohli využít k větší spolupráci se zaměstnavateli. MŠMT a MPSV by měly pro absolventy učňovských oborů připravit podpůrné programy pro jejich zaměstnání.

Žákům, kteří jsou aktuálně v posledním ročníku svého tříletého studia, v současnosti chybí skoro polovina praxe, kterou měli absolvovat během studia. Jakmile bude umožněn návrat studentů do škol, je vhodné, aby právě praktická výuka byla pro ředitele na prvním místě. A to hlavně kvůli tomu, aby žáci byli schopni splnit kvalifikační požadavky profesí, které budou vykonávat. A také pro zvládnutí vstupu budoucích absolventů na trh práce.

EDUin proto doporučuje těmto středním školám, aby přišly s kreativním řešením, které žákům pomůže v osvojení si profesních znalostí a dovedností. To by mohlo stavět na vyšším zapojení zaměstnavatelů – a to i během prázdnin, jak umožňuje MŠMT. Právě ministerstvo školství by mohlo cílenou finanční podporou motivovat školy i firmy k posílenému a intenzivnějšímu zajištění společné praxe na pracovištích zaměstnavatelů pod pedagogických dohledem ze strany škol.

Na co je ale nejdůležitější myslet, je situace učňů po úspěšném ukončení školy. Především v oblastech nejvíce zasažených pandemií COVID-19 bude situace na trhu práce mimořádně komplikovaná. Proto by měl ve spolupráci resortů školství a práce a za účasti sociálních partnerů vzniknout program na podporu zaměstnání a dalšího profesního vzdělávání čerstvých absolventů. Tyto aktivity by mohly být mimo jiné být financovány z evropských prostředků v rámci  Národního plánu obnovy.

Karel Gargulák, konzultant a analytik EDUin: „Především absolventi oborů spadajících do oblastí gastronomie, hotelnictví a turismu budou mít letos mimořádně náročný nástup na trh práce. V tomto ohledu je určitě potřeba slyšet doporučení např. náměstka pro vzdělávání v Jihomoravském kraji Jiřího Nantla, který upozorňuje na nezbytnost vytvoření a zafinancování programů na podporu zaměstnanosti a dalšího vzdělávání nabízených právě pro tyto skupiny žáků.”

 

Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments