EDUin komentuje test češtiny základní úrovně

3. 6. 2011
EDUin

Nabízíme vám k nahlédnutí a debatě první komentovaný maturitní test. Jde o test z českého jazyka, základní úroveň. Jednak jsme v něm opravili drobné chyby a překlepy, které vznikly převodem ze skenovaných testů do elektronické podoby, a vyznačili jsme zeleně správné odpovědi, jak je vidí Cermat. Komentujeme každou otázku (žlutě) a berte to opravdu jako podnět k diskusi. Pokud jde o „testologické“ otázky, alespoň v některých věcech jsme se radili s odborníky. Ale už úvod debaty nad tímto prvním testem ukazuje, že i pohledy jednotlivých specialistů se mohou lišit. Odborné stanovisko tedy teprve zpracováváme a doufáme, že debata nad testy bude pro všechny, kdo se jí zúčastní, zajímavá a přinese jasnější názor na to, jak má či nemá v příštích letech vypadat státní maturita.

 

Silná a slabá místa

Hlavní problémy jsou v tomto testu velmi podobné, jako u těch ukázkových. Je tu příliš mnoho textových ukázek, k nimž se váže jen jedna nebo dvě úlohy. To zdánlivě nevypadá jako chyba, student by přece měl umět hodně číst. Ve skutečnosti je to ale velmi únavné, náročné na pozornost a ne vždy účelné z hlediska dovednosti nebo jevu, který ověřujeme. Takové úlohy zaberou hodně času, ale plyne z nich malý zisk pro hodnocení studentových schopností. Je ale třeba ocenit, že autoři úloh se snažili dělat vstupní texty přece jen výrazně kratší, než to bylo v předchozích ukázkových verzích.

Přesto platí, že příliš mnoho úloh ověřuje de facto to samé, schopnost pozorně číst. A to tak často a opakovaně za sebou, že to zkoušeného nutně musí uvláčet. Pak je snadné udělat chybu. Problém tedy vidíme kromě konkrétních úloh, které komentujeme dále, ve způsobu, z čeho a jak je test sestaven.

Druhý problém je, že příliš mnoho úloh nemá jednoznačnou odpověď. Je jich 8 ze 32. Nejenže taková neurčitost ve volbách by se neměla vyskytovat vůbec, ale při takovém počtu se test mění v sázkový tiket.

Za třetí, je tu hodně úloh, které nejsou špatné samy o sobě, ale nelze je použít v testu. Při práci v hodině, kdy se můžete se studenty bavit, by určitě obstály. To není chyba autorů úloh. To nejsou obvykle odborníci v „testologii“, ale učitelé z praxe. Je chybou Cermatu, že je nepoučí a pustí nevhodné úlohy do databanky, z níž se při sestavování testů vybírá.

A za čtvrté, jsou tu úlohy, které jako by sem spadly z jiných testů. Otázka 23 ze společensko – vědního základu, otázka 29 z jednoduché matematiky a otázka 30 nejspíš z patafyziky.

Přejeme vám příjemné a pozorné čtení.

 

 

1. Která z následujících vět obsahuje pravopisnou chybu?

A) Lesní plody se na prudkém slunci scvrkly.

B) Tento problém je třeba sprovodit ze světa hned.

C) Procházkou růžovým sadem to určitě neskončí.

D) Hasiči se při zákroku nadýchali jedovatých splodin.

Pokud studenti nemají k dispozici pravidla pravopisu, pak se tu ověřují jevy, které mají hodně výjimek (psané s, z) a není úplně důvod, proč by si zrovna toto měl student pamatovat zpaměti. Jinak samozřejmě odpověď je jednoznačná, po této stránce v pořádku.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOHÁM 2–4

Je to festival mezinárodní, trvá pět dní, bývá tam tak pětadvacet samostatných programů. Chci, aby to nebylo suchý, tak vymýšlím různý spojení poezie s jinými žánry. Hrajou tam různý kapely, je tam vždycky nějaký divadlo – a teď třeba Slam Poetry, na kterou se určitě spousta klasických básníků bude koukat spatra. (z Internetu)

 

2. Na kterou z následujících otázek nejspíše odpovídá výchozí text?

A) Už třetí rok pořádáš festival poezie v Olomouci. Můžeš ho čtenářům nějak přiblížit?

B) S pořádáním festivalů nemáš velké zkušenosti. Kdo ti pomáhá s přípravou programů?

C) S pořádáním festivalů nemáš velké zkušenosti. Chceš oživovat tvorbu zapomenutých básníků?

D) Už třetí rok pořádáš festival poezie v Olomouci. Proč se vyhýbáš zařazení divadla do programu?

Jednoduchá a efektivní úloha ověřující čtení s porozuměním.

 

3. Který z následujících úseků výchozího textu nejspíše zachycuje osobní vztah mluvčího k festivalu?

A) Chci, aby to nebylo suchý

B) Je to festival mezinárodní, trvá pět dní

C) vymýšlím různý spojení poezie s jinými žánry

D) na kterou se určitě spousta klasických básníků bude koukat spatra

Otázka, u níž je odpověď kvůli příliš krátkému kontextu nejasná a zaškrtnutí jiné volby (například A) se nedá považovat za chybu. V této podobě by se tu neměla objevit.

 

4. Který z následujících výrazů nejpřesněji vystihuje v daném kontextu význam slova žánr?

A) druh umění

B) styl hudebního provedení

C) zobrazení scén s námětem z denního života

D) literární způsob ztvárnění autorovy myšlenky

Další nejednoznačná úloha. Řešení je zdánlivě jednoduché, ale kolegové se o „správné“ odpovědi dost dohadovali. Pro základní úroveň testu se nehodí proto, že pracujeme s hovorovým jazykem, mluvčí se nevyjadřuje přesně, kontext je „slamařský“, ne odborný, a je těžké určit, jak to vlastně myslel.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOZE 5

Meteorologové včera prodloužili dobu, během které se řeky na celém území republiky mohou zvedat až do úterních 18 hodin. (z denního tisku)

 

5. Která z následujících možností odstraňuje chybu v interpunkci výchozího textu?

A) Meteorologové včera prodloužili dobu během které se řeky na celém území republiky, mohou zvedat až do úterních 18 hodin.

B) Meteorologové včera prodloužili dobu během které se řeky na celém území republiky mohou zvedat až do úterních 18 hodin.

C) Meteorologové včera prodloužili dobu, během které se řeky na celém území republiky mohou zvedat, až do úterních 18 hodin.

D) Meteorologové včera prodloužili dobu, během které, se řeky na celém území republiky mohou zvedat až do úterních 18 hodin.

Samotný ověřovaný jev je hodně jednoduchý, ale pročíst se těmi větami vyžaduje opravdu hodně pozornosti a soustředění. To se zkouší mnohem víc, než jestli student ví, kde má udělat čárku. Nepříliš dobrá úloha hlavně kvůli nekvalitě „nesprávných“ nabídek.
Tento způsob testování interpunkce vyžaduje porovnávání různých relativně složitých variant. Z našeho pohledu by bylo jednodušší a efektivnější, aby student do věty čárky doplňoval (možnost vepsat za každé slovo čárku).

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOHÁM 6–8

Zejména nyní, kdy se firmy bojí poklesu zakázek, může být zaměstnání přes agenturu řešeno, jak načas získat práci, nebo dlouhodobou práci najít. Vždy je však nutné vybrat si agenturu, u které budete mít jistotu, že s vámi podepíše seriózní smlouvu. (MfDnes, upraveno)

 

6. Která z následujících úprav výchozího textu odstraňuje stylistický nedostatek?

A) místo vybrat si má být vybrat

B) místo řešeno má být řešením

C) místo může být má být musí být

D) místo poklesu má být pokleslých

Podobný problém. Poměrně náročné na pozornost – student se musí vždy vrátit do textu, kde je nucen patřičné místo nejdříve najít – vzhledem k tomu, na jakou trivialitu se ptají. Navíc to nelze nepovažoval za stylistický nedostatek, spíš za překlep. Takže ta otázka je matoucí.

 

7. Kterým z následujících slov lze nahradit výraz seriózní tak, aby zůstal zachován význam výchozího textu?

A) solidní

B) výsadní

C) prestižní

D) srozumitelnou

Tohle je prohřešek proti základním pravidlům, jak se tvoří testy. Vybrat si z celé slovní zásoby jedno slovo a testovat jeho znalost je problematické. Text neumožňuje studentovi význam slova odvodit z kontextu. Náhodnost toho, že student slovo zná nebo nezná, je vysoká a o jeho slovní zásobě to nic nevypovídá.

 

8. Která z následujících možností je nejvhodnější úpravou části výchozího textu jak načas získat práci, nebo dlouhodobou práci najít

A) jak najít práci na čas tak dlouhodobě.

B) jak práci získat načas, případně i dlouhodobě.

C) jak získat dlouhodobě práci nebo i alespoň načas.

D) jak práci najít dlouhodobé, ale získat alespoň na čas.

Tady je potíž v tom, že všechny nabídky jsou neobratné a těžko mezi nimi s jistotou vybírat. Napravit neobratnou formulaci je důležitá dovednost. Ale test má nabízet právě možnosti formulované obratně, které však nebudou správné věcně.

 

VÝCHOZÍ TABULKA K ÚLOZE 9

Pořadí

Tým

Počet zápasů celkem

Vítězství

Remízy

Prohry

Skóre1

Body celkem

1

SK Slavia Praha

30

17

9

4

45:24

60

2

AČ Sparta Praha

30

17

6

7

53:26

57

3

FC Baník Ostrava

30

15

10

5

51:28

55

4

1. FCBmo

30

16

7

7

43:32

55

5

FK Teplíce

30

16

5

9

40:27

53

6

FC Slovan Liberec

30

12

8

10

35:31

44

7

FK Mladá Boleslav

30

11

9

10

37:36

42

8

FC Tescoma Zlín

30

10

8

12

28:31

36

9

FC Viktoria Pizeň

30

10

8

12

32:37

38

10

FK Viktoria Zižkov

30

10

7

13

35:48

37

11

SK Sigma Olomouc

30

8

12

10

20:26

36

12

FK Baumit Jablonec

30

8

3

13

24:32

33

13

SK Dynamo Č. Budějovice

30

8

8

14

27:35

32

14

SK Kladno

30

6

9

15

31:45

27

15

FC Bohemians1905

30

5

11

14

24:40

26

16

FK SIAD Most

30

4

8

18

31:58

20

1 Skóre = poměr vstřelených a obdržených branek

 

9. Který z následujících komentářů nejlépe vystihuje výchozí tabulku?

A) Teplice vyhrály dvakrát více zápasů než Sigma a slavily jen o jedno vítězství méně než mužstvo v čele tabulky, nakonec se ale musely spokojit s pátým místem. Oproti Brnu se stejným počtem vyhraných zápasů totiž častěji remizovaly i prohrávaly.

B) Sigma slavila stejné množství vítězství jako Jablonec nebo České Budějovice, častěji ale remizovala a méně prohrávala, a tak se umístila před nimi, na 11. příčce. Inkasovala stejné množství branek jako Sparta, oproti ní jich ale o třetinu méně dala.

C) Most získal třikrát méně bodů než první Slavia. I když vyhrál jen čtyřikrát, mohl si poměrně dost bodů připsat za remízy. Co se týká nastřílených branek, na poslední místo rozhodně nepatřil; co se týká těch inkasovaných, obsadil druhé místo.

D) Baník dosáhl stejného počtu bodů jako jeho konkurent z Brna. Nakonec se mohl radovat z bronzové pozice, ačkoli nevyhrál tolik zápasů jako Brno. Častěji ale remizoval a méně zápasů prohrál. Navíc hned po Spartě nastřílel nejvíce gólů.

Samotný typ úlohy, kdy něco vyvozujeme z tabulky či grafu, to je určitě důležité a do testu to patří. Tady je potíž v tom, že sloupců a čísel je mnoho a i nabídky jsou dlouhé a velmi náročné na přesnost a pozornost. Co se tu testuje? Výdrž? Orientace? Počty? Možná dobrá úloha do hodiny, ale ne do testu. Tady se vložená energie v porovnání s počtem získaných bodů nemůže vyplatit.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOZE 10

První povídku souboru Směšné lásky jsem napsal v roce 1958 a jmenovala se Já truchlivý Bůh. […] Teprve z určitého odstupu jsem si uvědomil, že ta lehkost a požitek svědčily nikoli o tom, že potem neposvěcená povídka byla čímsi nedůležitým, okrajovým, ale právě naopak, že jsem v ní, jak se říká, poprvé našel sám sebe; tehdy jsem našel svůj tón, ironický odstup od světa i od vlastního života a stal se romanopiscem (potenciálním romanopiscem); teprve od té chvíle začíná můj souvislý literární vývoj, který byl sice nadále plný překvapení, ale v němž už nedošlo k žádné změně orientace. (M. Kundera, Směšné lásky, upraveno)

 

10. Kterým z následujících slov lze nejlépe nahradit výraz potenciálním tak, aby smysl výchozího textu zůstal zachován?

A) možným

B) jedinečným

C) významným

D) smysluplným

Z hlediska standardního studenta je ta úloha sama o sobě neproblematická. Pokud ovšem neuvažuje komplikovaněji, nebo nečeká léčku. Pak by ho možná napadlo, že MK by mohl být stejně dobře romanopiscem jedinečným nebo významným (jeho vývoj už „zůstal zachováván“). Vzhledem k tomu, že v mnoha ostatních otázkách (8 z 32) se student s nejednoznačností setká, snadno zapochybuje i zde. Proto sem ta úloha nepatří. Opět se testuje (ne)znalost významu konkrétního slova, jenž nejde jednoduše odvodit z textu.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOZE 11

Hokejová liga ještě ani nezačala, ale domácí neandrtálci podobně jako v minulých ročnících nenechávají nikoho na pochybách, že jsou divokou nemyslící zvěří a že jí nejspíše i nadále zůstanou. (podle sportovního tisku)

 

11. Kterou z následujících spojek lze nahradit výraz ale ve výchozím textu tak, aby byl vztah mezi větami při zachování jejich smyslu vyjádřen přesněji?

A) a

B) než

C) protože

D) jenomže

Další nejednoznačná volba. Z hlediska uživatele jazyka na základní úrovni a s ohledem na dosti uvolněný charakter úryvku by mohla být stejně dobře správná volba i D). A přidáváme odborný komentář kolegů: Když už chce autor testovat, zda má student zásobu synonymních spojek k ale, je dobře, že mu výměnu nabízí v kontextu a nikoli na izolovaných spojkách. Ale starší jazyk by připustil i než ve významu ale. To zde sice asi netřeba uznat, kvůli sportovnímu kontextu, ale v zásadě mají být úlohy prosty nabídek, u kterých trochu sečtělejší student může váhat díky své lepší znalosti.

 

12. Ve kterém z následujících větných celků je chyba v pravopisu velkých písmen?

A) Celní správě a dálniční policii se v úterý podařilo u motorestu Pávov zadržet trojici Rumunů.

B) Mezi liduprázdnými horami poloostrova Sinaj se raní křesťané ukrývali před Římskými pronásledovateli.

C) Nedaleko kostarického pobřeží studují vědci z mezinárodního týmu útočiště kytovců, kterým kdysi hrozilo vyhynutí,

D) Součástí zlínské zoo je i zámecký park zámku Lesná, kde najdete dřeviny a byliny z Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Neproblematické, i když to zrovna není znalost na úrovni maturity. Ale logický protiargument zní, že ve velkých písmenech dělají uživatelé jazyka často chybu. Dejme tomu.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOZE 13

Zpočátku se Friedmanovy myšlenky setkávaly s nesouhlasem a dlouho se o něm hovořilo jako o outsiderovi vzdáleném realitě. Zejména jej kritizovali stoupenci keynesiánské teorie, která prosazovala naopak nevyhnutelnost státních zásahů do hospodářství. Friedman si však většinou stál za svým a od 60. let začal ve světové ekonomií převládat jeho neoliberální směr. (Vzhledem k povaze úlohy není zdroj výchozího textu uveden.)

 

13. Která z následujících možností nejlépe vystihuje výchozí text, a je tedy jeho titulkem?

A) Nikdy se neprosadil

B) Z outsidera hvězdou

C) Od počátku úspěšný

D) Stoupenec zásahů státu

V pořádku, byť použití slova „outsider“ v textu i titulku je hodně návodné. A je to asi třetí úloha velmi podobného charakteru v jednom testu. Navíc vzhledem k odborné povaze sdělení je titulek příliš „novinářský“.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOHÁM 14–15

Zoo Dvůr Králové chová největší stádo žiraf v zajetí na světě ve dvou poddruzích; žirafy síťované a žirafy Rothschildovy. V červenci měli zdejší zaměstnanci hned několik důvodů k pořádné radosti — během osmnácti dní se tu narodila čtyři mláďata. Žirafy Rothschildovy rozšířily své stádo o samečka Noela, jehož matkou je samice Nina a otcem samec Tommy, který se teprve nedávno zapojil do reprodukce. Prvním letošním mládětem u žiraf síťovaných je samička Terezka, která se narodila matce Tootsie a otci Dhaifovi. Další narozená žirafa síťovaná je opět samička a dostala jméno Isha. Matkou je třináctiletá Inka a šťastným tatínkem opět samec Dhaifu. Posledním přírůstkem je do třetice samička – jmenuje se Lili. Pro její maminku Lydii to byl druhý porod, otec Dhaifu se radoval již ze Šestadvacátého potomka. Všechna mláďata jsou ve výborném zdravotním stavu. Terezka už chodí s matkou do výběhu, kde ji mohou vidět i návštěvníci a další mláďata s matkami jí budou brzy následovat. (Vzhledem k povaze úloh není zdroj výchozího textu uveden.)

 

14. Ze které z následujících publikací byl nejspíše převzat výchozí text?

A) zábavný časopis pro moderní ženy

B) populárně naučný měsíčník o přírodě

C) odborná kniha o zoologii afrických zvířat

D) almanach vydaný k oslavě 50 let existence zoo

Problematická úloha s nejasnou volbou. Kdyby student odpověděl, že jde o text z almanachu, může mu to někdo vyvrátit? Samotný charakter almanachu oblastní zoo umožňuje fakticky zařazení jakéhokoli textu. Pokud bychom použili takovou úlohu v hodině, kde můžeme diskutovat, proč jsme pro tu či onu volbu, v pořádku. Ale do testu, kde má být odpověď jednoznačná, taková úloha nepatří. Úloha, která vzbuzuje pochybnost, jestli jde opravdu o pilotovaná zadání.

 

15. Rozhodněte o každém z následujících tvrzení, zda je v souladu s výchozím textem (ANO), či nikoli (NE):

15.1 Otec samečka Noela za svůj život zplodil přes dvacet mláďat. Ne

15.2 Zoo Dvůr Králové chová největší stádo žiraf síťovaných na světě. Ne

15.3 Jméno mláděte začíná vždy stejným písmenem jako jméno jeho matky. Ano

15.4 Návštěvníci zoo mohou ve výběhu pozorovat nejstarší letošní žirafy síťované. Ano

V principu dobrá úloha zaměřená na pozorné čtení. Jen se tu podobné opakují příliš často. Jako by zadavatelé chtěli studenta uvláčet stále stejnými úlohami.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOZE 16

Český hrdina je tedy bytost povýtce pohádková, která žije výhradně v čase a prostoru mýtu. Aby se však vůbec mohla do tohoto prostoru dostat, je třeba, aby navlékla masku, aby zatajila svůj původ. Proto je převlek jedna z nejužívanějších rekvizit naší pohádky.

Převlek je tu však proto, aby byl odhozen. […] Honza však odkládá rytířský plášť, aby se pod ním mohla objevit selská halena. Teprve jako vítěz se může přiznat ke svému původu, teprve vítězstvím se vlastně legitimuje jakožto muž hodný boje. […] Zůstaňme při prostém zjištění, že Český Honza žije navzdory všem historickým okolnostem patrně , proto, aby se jednou dočkal, že ten rozpor mezi básní a pravdou, pohádkou a skutečností bude překonán. (J. Jedlička, České typy aneb Poptávka po našem hrdinovi)

 

16. Rozhodněte o každém z následujících tvrzení, zda je v souladu s výchozím textem (ANO), či nikoli (NE):

16.1 Honza odhodí plášť a přizná se ke svému původu až po vítězství. Ano

16.2 Honza se bojem legitimuje jako pohádková bytost, která může za něco bojovat Ne

16.3 Rozpor mezi hrdinou skutečným a pohádkovým je v dnešním světě již překonán. Ne

16.4 Český hrdina je pohádková bytost, která žije v prostoru mýtu díky nasazené masce. Ano

Není jasné, proč po otázce patnáct následuje další úloha fakticky stejného charakteru. Jen s jiným typem textu. V tomto testu je patnáct úloh založených na přečtení delšího úryvku. Kromě jiného tím plýtváme místem k ověření i jiných dovedností. Je tohle záměr, nebo omyl?

 

17. Seřaďte jednotlivé částí textu (A–E) tak, aby byla dodržena textová návaznost:

A) Je to podobná situace jako těsně předtím, než náhle zmizely atlantské tresky,“ říká.

B) Na rozdíl od oné krize si vsak pokles populace tuňáků uvědomuje více lidí.

C) Od roku 1996 Blocková označila víc než tisíc tuňáků, mnohé kvůli sledováni. „Jsme na pokraji katastrofy.

D) Problém je v tom, že ho máme řádí jen na talíři. Vědecká pracovnice Stanfordovy univerzity Barbara Blocková, která tuňáky studuje, říká, že rostoucí

poptávka po suši (kde je kvalitnější maso než v sendviči s tuňákem) ohrožuje

přežití těchto rybích obrů.

E) Tuňáka máme nepochybně rádi.

 

Řešení: E, D, C, A, B

Typ úlohy pro tento typ testu v principu nevhodný. I když tahle je dobrá alespoň v tom, že textu není mnoho a návaznosti se dají slušně vystopovat. Kdyby měl student možnost si ty kousky testu vystříhat a řadit si je za sebe, možná. I když vlastně i pak nevím přesně, co se tím ověřuje. Jestliže nad správným řešením váhám, co to znamená? Že nejsem schopen sestavovat složitější text? Nebo něco jiného? Co sdělí studentovi Cermat na základě této špatně vyplněné úlohy? Mám pocit, že tady se ani tak nezkouší schopnost číst text, jako prostorová představivost. Taková úloha je dobrá na cvičení ve výuce, ale ne na testování.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOZE 18

Shoda přísudku s podmětem

Tvoří-li podmět několik souřadně spojených jmen, řídí se psaní -i nebo -y těmito pravidly:

1. Je-li mezi podstatnými jmény alespoň jedno rodu mužského životného, píše se -i. Záleží však i na postavení podmětu vzhledem k přísudku:

a) Předchází-li podmět před přísudkem, píše se -i vždy.

b) Následuje-li podmět za přísudkem, je možná shoda i podle nejbližšího jména několikanásobného podmětu, pokud je toto jméno v množném čísle.

2. Není-li mezi jmény v podmětu jméno mužského rodu životného, píše se -y.

(Pravidla českého pravopisu, kráceno)

 

18. Rozhodnete o každém z následujících souvětí, zda je napsáno v souladu s pravidly uvedenými ve výchozím textu (ANO), či nikoli (NE):

18.1 Oblečení, staré obrazy, nádobí, odznaky, hodiny, šperky, knihy a závěsy se vršily ve stáncích trhovců, až z toho měli návštěvníci blešího trhu mžitky před očima. Ano

18.2 Kdyby totiž naše pozvání přijali kromě domácích i zahraniční hosté, náklady celé akce by musely upravovat jak hlavní ekonomka, tak všichni zapojení organizátoři. Ne

18.3 Při veřejném průzkumu sehrály významnou roli maminky na mateřské dovolené, aktivní sportovci a dobrovolní hasiči uvedené obce, pro dostavbu hřiště hlasovali téměř všichni. Ano

18.4 S výměnou obřích terárií se původně nepočítalo, byly tím omezeny možnosti zahrady na další dva roky, takže pečovatelka Joan a její hadí miláčci se velké přízni kolegů zrovna netěšily. Ne

Ověřujeme pravopis. Neproblematické.

 

19. Rozhodněte o každém z následujících větných celků, zda připouští dvojí výklad (ANO), či nikoli (NE):

19.1 Panu Krbcovi se splní dávný sen, stane se kastelánem na hradě Kulíkov. Přestěhuje se tam i s kocourem Kokešem a spolu vysvobodí sovu Kukulu. Ne

19.2 Ferda mravenec, veselý chlapík s červenou puntíkovanou mašlí, který se ničeho nezalekne, už potěšil několik generací malých čtenářů knížek Ondřeje Sekory. Ne

19.3 Kreslil jsem a kreslil, až se z ošklivého krtka stal hezký a milý krteček, vzpomíná Zdeněk Miller. Dětem se líbí proto, že je vtipný, milý, nemračí se ani se nevzteká. Ano

19.4 Na makovém poli se poprvé setkal motýl s oranžovým cylindrem jménem Emanuel s panenkou, která má červenou sukničku a představila

se jako Maková panenka. Ne

Úloha, nad níž jsme se hodně dohadovali. Někomu přišla jednoznačná, mně (T. Feřtek) ani na desáté přečtení a ve chvíli, kdy znám správné řešení, jasná není. Nechal jsem si to vysvětlit a prý je to prosté: ve 3. nabídce se dětem líbí buď krteček, nebo Z. Miller – protože ten je k slovesu líbí napsán blíže. Podmětem k líbí mohou být oba, preferuje se ten bližší, smysl však dává spíše ten vzdálenější. Doufám, že studenti byli chápavější než já.

 

VÝCHOZÍ TEXTY K ÚLOZE 20

Umělecký text

Avšak bratr Minz, jenž jsouce otcem vyřazeného závodníka, protestoval proti výsledku, vskutku rozhodnutím starosty bratra Vévody byl vítězem prohlášen poražený Berta Minz. Pětikoruna však nebyla již po ruce, i nařízeno Vocenilovi, by minci tu, až z něho vyjde, předal právoplatnému držiteli.

A tu druhého dne, když Berta dožadoval se stříbrné pětikoruny, odevzdal jemu Vocenil z nařízení pana učitele Picka dvě kovové koruny a padesát haléřů, řkouce, že více z požité pětikoruny z něho nevyšlo. (J. Škvorecký, Ze života lepší společnosti)

 

Odborný text

Sponu v tvaru přítomného času můžeme někdy vynechat, takže přísudek je vyjádřený pouze podstatným jménem (Mladost radost), přídavným jménem (Otec nemocný), příčestím trpným (Vrah dopaden) nebo příslovcem (Okna dokořán).

(Učte se s námi skladbě češtiny)

 

20. Rozhodnete na základě odborného textu, který z následujících úseků uměleckého textu obsahuje přísudek beze spony:

A) až z něho vyjde

B) a tu druhého dne

C) Berta dožadoval se

D) i nařízeno Vocenilovi

Ověřujeme, jestli student umí fakta vyplývající z odborného textu aplikovat na umělecký text, ale činit tak na relativně složitém případu ze skladby? Navíc jsme se obrátili na odborníka a ten konstatoval, že řešení je mylné. Varinta D) není případ přísudku beze spony. Cituji: Výraz „přísudek beze spony“ je nesmysl, musel by to být přísudek jmenný beze spony, ostatní jsou pak přísudky jmenné se sponou, nebo přísudky slovesné, kde se spona nevyskytuje nikdy. Zde jde o přísudek slovesný, tedy vlastně opravdu jde o přísudek beze spony“, akorát že takový termín je hloupost, jíž se doufám studenti nemuseli učit. „Bylo nařízeno“ je normální tvar pasíva k naříditi, tvar „bylo“ by zde nebyl sponou, ale pomocným tvarem slovesného tvaru pasivního od slovesa naříditi, a je to eliptické použití („bylo“ tam vlastně patří, ale je tu postaru vypuštěno), a navíc je to starší text. Do testu základní úrovně to rozhodně nepatří.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOHÁM 21–22

Někteří zájemci o práci mají motivační dopis připravený v jedné verzi pro všechna místa, o která se ucházejí. Ti, kdo vybírají, by však měli především hledat známky individuálního zájmu kandidáta o místo. U životopisů je třeba se zabývat nejen úrovní jejich zpracování, „mezerami“ způsobenými tím, že dotyčný kandidát nějakou dobu nepracoval, a zkušenostmi, které získal na předešlých místech. Je podezřelé, když jsou údaje o některém z minulých zaměstnání znatelně stručnější, než je tomu u jiných. Autor životopisu k tomu má pravděpodobně nějaký důvod, a ten by měl být odhalen. (Vzhledem k povaze úloh není zdroj výchozího textu uveden.)

 

21. Komu je nejspíše určen výchozí text?

A) zaměstnavatelům, případně pracovníkům personálních oddělení

B) zájemcům o práci, kteří si hledají zaměstnání pouze přes internet

C) čerstvým absolventům středních, vyšších odborných a vysokých škol

D) lektorům na úřadech práce, kteří učí nezaměstnané ucházet se o práci

 

22. Které z následujících tvrzení nejlépe odpovídá výchozímu textu?

A) Uchazeči o prácí, kteří v minulosti z různých důvodů nepracovali, bývají zaměstnavatelům podezřelí.

B) Je vhodné, aby uchazeči o práci rozesílali své motivační dopisy na všechna pracovní místa ve stejné verzi.

C) Zaměstnavatelé by se měli zabývat formální i obsahovou stránkou motivačních dopisů, měli by také umět číst mezi řádky.

D) Zájemcům o práci se doporučuje, aby v motivačních dopisech vynechávali ty skutečností, které mají souvislost s předchozími pracovními zkušenostmi.

V obou případech jsou volby nejednoznačné. Proč by text nemohl být určen absolventům škol (mohl by to klidně být úryvek z učebnice), aby věděli, co zaměstnavatelé v životopisech sledují. Stejně tak tvrzení, že nepracující uchazeči bývají podezřelí, by mohlo být jako odpověď na otázku 22 vyhovující. S touto mírou neurčitosti to do testu opět nepatří.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOHÁM 23–24

Rabi Löw, slavný a vzdělaný znalec talmudu, ze sebe přímo vyzařoval mysticismus a magično. Měl zřejmě schopnost uzdravovat nemocné pomoci nadpřirozených sil

a používáním různých amuletů a talismanů. Kdykoliv uvěznili některého nevinného

příslušníka jeho náboženské obce, rabi Löw nelenil a šel prokázat nebožákovu nevinu. Mnoho lidí věřilo, že kdyby jeho náboženské obci hrozilo velké nebezpečí, rabi Löw by přivolat na pomoc anděly a dokonce i démony a zlé duchy. (Vzhledem k povaze jedné z úloh není zdroj výchozího textu uveden.)

 

23. Která náboženská obec je označována spojením jeho náboženská obec ve výchozím textu?

A) katolická

B) židovská

C} muslimská

D) evangelická

Tato otázka sem spadla asi omylem ze společensko-vědního testu. Odpověď není složitá, ale vyčíst se ze zadání nedá. Pokud student rabiho nezná, nebo neví, že rabi je židovský duchovní a talmud je židovský text, pak nemůže odpovědět správně. Je to stejně vadná úloha jako každé jiné zkoušení „ze slovíček“.

 

24. Který z následujících úryvků výchozího textu vyjadřuje nepotvrzenou informaci?

A) slavný a vzdělaný znalec talmudu

B) nelenil a šel prokázat nebožákovu nevinu

C) Měl zřejmé schopnost uzdravovat nemocně

D) Kdykoliv uvěznili některého nevinného příslušníka jeho náboženské obce

Kdyby to nebyla bůhvíkolikátá otázka sledující pozorné čtení, neměli bychom nic proti.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOZE 25

Knižní tvorbu Josefa Čapka i unikátní obrazy, které podle jeho přání chtěla rodina zničit, představí návštěvníkům výstava s názvem Vidět knihu v olomouckém Muzeu moderního umění. Kromě vystavených obálek knih si tak návštěvníci mohou prohlédnout i obrazy, z nichž řada je vystavena vůbec poprvé. […] Po skončení 27. září poputuje výstava do Chebu, kde si ji návštěvníci budou moci prohlédnout po dobu tří týdnů. (www.olomoucky.denik.cz)

 

25. Která z následujících možností nejlépe odstraňuje nedostatky ve výstavbě posledního souvětí výchozího textu?

A) Čapkova tvorba bude v Olomouci až do 27. září, až skončí, poputuje na dobu tří

týdnů do Chebu.

B) Čapkova výstava potrvá v olomouckém muzeu až do 27. září, poté poputuje na tři týdny do Chebu

C) Po 27. záři se výstava přesune do Chebu, kde si ji mohou prohlížet po tři týdny návštěvníci.

D) Až výstava dne 27. září skončí, poputuje do Chebu, kde si ji za tři týdny mohou prohlížet její návštěvníci.

Stejný problém jako u úlohy 8. Všechny čtyři varianty jsou toporné zhruba stejně a vybírat mezi nimi, to je opravdu delikátní práce. Ostatně různí konzultující hodnotitelé preferovali různá řešení. Spíš nejednoznačná úloha.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOHÁM 26–27

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že je potřeba po stěhování provézt inventarizaci majetku, byla požádána o výpomoc paní Smoleňáková z organizačního. Prosím tedy o shovívavost a případnou součinnost. Paní Smoleňáková bude majetek sepisovat pouze v přítomnosti minimálně jednoho pracovníka z příslušné kanceláře.

Děkuji.

B. Novotný

(Vzhledem k povaze úloh není zdroj výchozího textu uveden.)

 

26. Ve kterém z následujících úryvků výchozího textu se uplatňuje univerbizace?

(Univerbizace = vznik jednoslovného pojmenování motivovaného synonymním pojmenováním víceslovným, např. mikrovlnná trouba —> mikrovlnka)

A) z příslušné kanceláře

B) a případnou součinnost

C) Prosím tedy o shovívavost

D) paní Smoleňáková z organizačního

Pro studenty je to zbytečná úloha. To, co by měli umět, je volit, kdy je vhodné si takto nějaké sdělení zkracovat – zde ano, jde o vzkaz pro lidi zcela zasvěcené, a kdy ne. Ale tady se zjevně zkouší něco jiného. Co vlastně?

 

27. Která z následujících úprav odstraňuje jazykovou chybu ve výchozím textu?

A) místo provézt má být provést

B) místo výpomoc má být pomoc

C) místo součinnost má být sounáležitost

D) místo shovívavost má být schovívavost

Složitým způsobem se ptáme na pravopisnou banalitu.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOZE 28

V peřinách je teploučko a já si myslím, že jsem zvíře v doupěti, krtek, jezevec nebo co, mám pod zemí klikaté chodby, a když přijde myslivec, tak uprchnu druhým východem, tak jsme se to učili v hodině živočichopisu. Ten myslivec, to je Kristýna, ta mne tahá z postele, vstávej, lenochu, je čas do školy. Já s ní zápasím a křičím: „Nech mne, ty Rampušando!“, neboť ona pochází ze vsi Rampuše, která jest položena vysoko v horách. A umí česky jako německy, se svými příbuznými mluví po haťalácku jako ti mužové, co přivážejí dříví z hor. (K. Poláček, Bylo nás pět)

 

28. Kdo je vypravěčem výchozího textu?

A) Karel Poláček

B) autor – nezávislý pozorovatel

C) postava přímo se účastnící děje

D) vedlejší postava stojící mimo příběh

Nesmyslně položená otázka. Pokud odpovím Karel Poláček, je to stejně pravda, jako když řeknu, že děj vypráví postava přímo se účastnící děje (Karel Poláček jako kluk). Má to být chyták? Citujeme odborný komentář: Otázka zkouší studenty z toho, zda pochopili důležitou složku výstavby beletristického textu: že totiž „vypravěč“ je někdo jiný než autor. Aby si jak malé děti nemysleli, že to „já“ ve četném vyprávění mluví za autora. Vypravěčem může být třebas nájemný vrah, jímž však autor nebyl nikdy… V úloze je nesmyslná nabídka B, která může nespravedlivě žáka mást (nic takového není), a úloha je v takto „testovačské podobě“ vlastně chyták. Na skutečné pochopení toho, že vypravěče autor nějak stylizuje, by musela být podána jinak (například zda je možné, že jde o Poláčkovy vzpomínky z mládí…)

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOZE 29

Páří se v lednu a únoru, vlčice je březí 63–64 dní a vrhá v pelechu 4–6 i více mláďat. Mláďata jsou 10–12 dní slepá, vlčice u nich dlouho zůstává v brlohu a kojí je. (podle odborného tisku)

 

29. Kdy se podle výchozího textu rodí nejpozději vlčí mláďata?

A) koncem března

B) koncem května

C) začátkem března

D) začátkem května

Typická úloha z testu z matematiky tak pro pátou třídu. Nejspíš zabloudila při útěku Cermatem.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOZE 30

Na Marti si prohrábla vlasy.

„Jak se daří mladíku? Ty jsi tak vyrostl, že bych tě málem nepoznala.“

„Dobře, děkuji,“ odpověděl, usmál se na ni a obrátil se k jejímu manželovi, který stáčel vlnu do přaden a připravoval ji k prodeji. „Bonjom, sénnher.

,A co Esclarmonde?“ pokračovala na Marti. „Také se drží? Stará se o všechny jako obvykle?“ (K. Mosse, Labyrint)

 

30. Slova napsaná ve výchozím textu kurzívou jsou výrazy z okcitánštiny. Jaký význam má nejspíše výraz na?

A) paní

B) rukou

C) venku

D) manžel

Snadná úloha, zbytečná, jen plýtváme místem. Co se jejím prostřednictvím ověřuje? Těžko říct. Snad jen, jestli student umí číst a jeho IQ je vyšší než šedesát.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOZE 31

Naproti tomu s dopravním strážníkem se obyčejné nikdo do hádky nedává. Když na | vás, člověče u volantu, velebně kývne rukou, tu poslušné zastavíte a nasadíte tu nejpřívětivější tvář, jaké je váš obličej, zvětralý mnohým bojem, schopen. (K. Čapek, Sloupkový ambit)

 

31. Kterým z následujících slov lze ve výchozím textu nejspíše nahradit slovo zvětralý?

A) zastaralý

B) povznesený

C) zpohodlnělý

D) poznamenaný

Nic proti, ale tohle už tu také opakovaně bylo. Ten test působí, jako by někdo poztrácel většinu databanky s otázkami, a tak z toho zbytku cosi narychlo splácal, protože už nezbyl čas ani invence. Navíc jsou falešné nabídky tak silně od věci, že je to spíše urážkou i pro studenty vyplňují test základní úrovně.

 

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOZE 32

Subtilní model s kaskádovité spadající látkou pod výstřihem měkce kopíruje křivky postavy a podtrhuje její ženskost Zajímavé vymodelovány jsou také obloukovité členící Švy ozdobené rypsovou stužkou – do jednoho švů je vsazen godetový volánek, druhý končí „naprázdno“, tedy jen efektním rozparkem! Ostatně rozparek, a ne zrovna malý, zpestřuje i zádový díl, detailní pohled nabízíme na straně 8.

(Vzhledem k povaze úlohy není zdroj výchozího textu uveden.)

 

32. Který z následujících oděvů je nejspíše popisován ve výchozím textu?

A) zimní kabát

B) nabíraná sukně

C) prošívaná bunda

D) společenské šaty

Opravdu se ptají, jestli podle popisu student rozezná společenské šaty od bundy či kabátu? Docela hezká úloha pro pokročilého páťáka. Co ale můžeme zjistit jejím prostřednictvím u maturanta? Že se v tom speciálně profesním textu neztratí a vyhmátne ty rozhodující výrazy: výstřih, zádový? Opět zbloudilá úloha z testu pro někoho jiného.

 

Všechno. Dá se z toho něco vyvodit? Přinejmenším počet sporných otázek je opravdu zarážející. Na test, kde by měly být volby zcela jednoznačné a Cermat by měl vyzkoušet předem, jestli studenti zadání dobře rozumí. V každém případě o jeho kvalitě – co tam má a nemá být, kterou formulaci by bylo možné vylepšit, kterou otázku raději nepoužít – je nutné diskutovat. A tedy je nepřijatelné, aby test zůstal tajný. Přece nelze věřit Cermat, že to lépe udělá sám za zavřenými dveřmi a jen v případě, že mu do toho nikdo nebude mluvit. Nebo snad někdo věří tomu, že po letech střelby mimo cíl se Cermat z ničeho nic poučí a příští rok budou testy bezchybné?

Proto bychom na místě ministra Dobeše upustili od stíhání bájného „studenta z Jihlavy“. Pokud existuje, spíš bychom mu poděkovali, že nám vůbec nějakou debatu o kvalitě práce Cermatu umožnil.

A Cermat znovu žádáme, aby zveřejnil všechny testy v autorizované podobě i se „správnými“ výsledky. Veřejná odborná debata je jediná možnost, jak státní maturitu zdokonalovat a dát jí alespoň nějaký smysl.


Aktualizace, 3. 6., 22:00 – Protože by se má odpověď v té debatní houštině pod článkem ztratila, odpovídám na výtky, že děláme moc velká ramena, raději tady. Jednak si nemyslím, že jsme přehnaně kritičtí. Ne každý žlutý komentář znamená kritiku, ne každá kritika znamená, že jde o špatnou úlohu. Často je problematický spíš kontext, v němž se ocitla. Na druhou stranu jsme se snažili okomentovat všechno, čeho jsme si všimli, proto toho je relativně dost. Stejně se ukazuje, že jsme si lecčeho nevšimli, viz postřehy diskutérů. A opravdu se netváříme jako odborníci na testování. Díváme se na test očima profesionálních uživatelů jazyka a z tohoto hlediska ho i komentujeme. K tomu občas dodáváme, co jsme se dozvěděli od povolanějších. Není to zjevená pravda, ale osobní názor. To podstatné je nastartovat debatu. Jestli se komentování dalších testů ujme někdo jiný, s radostí mu tu „expertní“ roli přenecháme.
A ještě k výzvě, abychom si, když jsme tak chytří, zkusili takový test udělat sami. Nezkusíme, protože by to dopadlo možná ještě hůř než pokus Cermatu. Udělat kvalitní test je složitá práce, která se bez odborných znalostí, recenzování úloh a jejich pilotáže neobejde. Na něco takového jistě nemáme, ale vážně by zajímalo, proč se to Cermatu, který na to jistě lidi a kapacitu má, po léta tak málo daří.

 

Tomáš Feřtek

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články