Návod na odvolání proti výsledkům písemných maturitních prací

Aktualizovaný návod pro rok 2013 je ZDE.


Nabízíme stručný postup, jak se odvolat proti výsledkům společné části maturitní zkoušky – slohových prací.

  1. Stáhněte si vzor odvolání ZDE.
  2. Žlutě zaznačená místa doplňte.
  3. Naformulujte vlastní důvody, proč žádáte o přezkoumání vašich výsledků.
  4. Dopis vlastnoručně podepište.
  5. Na obálku do levého dolního rohu napište :“žádost o přezkoumání výsledků písemné práce z českého jazyka/…“ s tím, že předmět má být podtržený.
  6. Odešlete doporučeně na adresu odvolacího místa, tzn. na krajský úřad, v případě hl. m. Prahy na školský odbor magistrátu  (podací lístek pečlivě uschovejte).

Vše je nutné zvládnout do osmi dnů od získání výsledků hodnocení slohové práce.


Pomohli jsme vám? Podpořte nás!
 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
512 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
barbora
barbora
10 years ago

Dobry den zajimalo by me jaka je dalsi moznost podani odvolani nebo stiznosti o rozhodnuti proti maturite utekla mi o 1% ve třetim pokusu dik

Gustav Sázel
Gustav Sázel
10 years ago

Prosím upravte si titulek, takový paskvil byste neměli nechat projít. Lze se odvolat proti rozhodnutí, resp. přiděleným bodům, ale nelze odvolat práci. Odvolat ji z maturity, to už je dadaismus v praxi. Pan Feřtek ondyno v jedné diskusi brblal, jak ostudně nepřipravené studenty produkují naše školy, jak je coby editor nespokojen s výkony čerstvých žurnalistů, a pak nechá projít tuto hrůzu. Nerozumím tomu.

Lucie Slejšková
10 years ago

Díky za laskavé upozornění :-). Lucie Slejšková, EDUin

Gustav Sázel
Gustav Sázel
10 years ago

Rádo se stalo, bylo by však lepší …proti výsledkům písemných maturitních prací, aby čéštyn neplakala.

petra
petra
10 years ago

Odešlete doporučeně na uvedenou adresu ??? a ta adresa je jako kde ? !

Lucie Slejšková
10 years ago

Adresa je naznačena ve formuláři odvolání (viz bod 1 – musíte si jej stáhnout). Obecně: odvolání se adresuje na krajské úřady, adresu snadno vyhledáte. Pouze v hl. m. Praze adresujte odvolání na školský odbor magistrátu, zřizují tam speciální komisi k tomuto účelu.
Ad titulek: máte pravdu, díky.
Lucie Slejšková, EDUin

Iveta Salamonová
Iveta Salamonová
10 years ago

Přeji hezký den, prosí Vás o informaci, zda slohové písemky, které jsou součástí společné maturitní zkoušky z českého jazyka jsou tajné přísně tajné materiály a ani student, který zkoušku skládal nemá právo se seznámit s jejím výsledkem. Dcera , která je premiantkou a vedla i školský časopis na základní škole dostala pouze vyrozumění, že její slohová práce byla ohodnocena 0 body. Chceme napsat odvolání, protože takovémuto výsledku nemůžeme uvěřit, ale ředitel střední školy nám odmítl práci ukázat s tím, že je tajná. Nevím tedy, jak mám v odvolání argumentovat, když ani nevím co je špatně. Z textu „Žádost o odvolání…“… Více »

Mirek Procházka
Mirek Procházka
10 years ago

Dobrý večer, máme doma obdobnou zkušenost jako paní Salomonová a její rodina. Dcera je přijata na 2 vysoké školy, odmaturovala za dvojky a v závěru se dozvěděla, že má 0 bodů ze slohové práce, takže nemá nic. Profesoři češtináři na jejím gymnáziu práci prostudovali a jednoznačně se shodli na tom, že se neodchýlila od tématu a formy a doporučili odvolání. Ale stejně je to nesmysl, aby někdo subjektivně, třeba ve stresu hodnotil“literární dílo“. To by asi neodmaturoval Vančura, Aškenazy nebo Majakovski. O Hrabalovi ani nemluvě. Myslím, že v Cermatu zase šlápli vedle a blbě nastavili hodnocení písemných prací. Držím všem… Více »

Markéta Busková
Markéta Busková
10 years ago

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na jaký krajský úřad mám odvoláni zaslat? Na krajský úřad v místě bydliště nebo školy?
Děkuji za odpověd

Ivana Vavrečková
Ivana Vavrečková
10 years ago

Dobrý večer !
Patřím rovněž k rodičům, kterým neadekvátní hodnocení slohové práce obrátilo život. Z doposud velmi úspěšné studentky , která složila ostatní části zkoušky na vyznamenání, se stala neúspěšná maturantka, které nebylo vydáno maturitní vysvědčení.
Škody na psychice jsou nevyčíslitelné.
Jsem nakloněna jakékoliv formě protestu, včetně společné žaloby.

sakota
sakota
10 years ago

Docela by mě zajímalo jedna maličkost. Celou dobu spravuje Cermat opravování didaktických testů a zřizuje opravování slohových prací a najednou se na odvolání má podílet krajský úřad, co má s tím společného krajský úřad ? Ten je asi kvalifikovaný k revizi slohových prací že ?

Šárka Mášková
Šárka Mášková
10 years ago

Dobrý večer, jak vidíme, asi je nás mnoho v republice, kterým byla slohová práce podivně ohodnocena. Je velice zvláštní, že syn prošel za 12 let několik škol, tedy ho učilo několik češtinářů.Vždy měl ze slohů za 1. V ČJ patřil k premiantům na gymnáziu, přesto dostal z matur.slohu za 3. Obávám se, že naše odvolání budou zbytečná, nicméně věřím, že nás bude mnoho, kteří je podáme. Snad zůstalo ještě alespoň trochu čestnosti v učitelském stavu. Či nikoliv? Copak lze hodnotit slohy dle škatulek? Pak ale zrušme krásnou literaturu, kterou bychom nečetli, pokud by byla škatulkově psaná. A zrušmě také její… Více »

Pavel
Pavel
10 years ago

Jestli není chyba v některých vedeních škol, které mělo podklady k tomu, aby žákům poradilo kdy a kam se odvolat. Argument, že moje dvera je jedničkářka a že automaticky musí dostat výbornou ze slohovky, je zcestná. Lze považovat za objektivnější hodnocení učitele, který žáka 4 roky učí a který jej i loni bezproblémů poznal dle písma, než hodnocení anonymním a proškoleným učitelem. Do Cermatu se lze opřít např. v tématech zadání, byla divná. Už méně chápu reakce včera v televizi, kde si i učitel! stěžuje na neporovnatelnost náročnosti popisu (palačinky) a úvahy. To je otázka výběru. A jestli někdo „ujel“… Více »

Lukáš Foldyna
Lukáš Foldyna
10 years ago

Pro Pavla: Máte pravdu. Problém je ale v něčem jiném. Doporučuji diskuzi k tomuto článku: http://www.eduin.cz/titulka/podivejte-se-jak-konkretne-vypada-hodnoceni-maturitni-pisemne-prace/

M. Provaznik
M. Provaznik
10 years ago

Magistrát hlavního města Prahy
Odbor školství, mládeže a tělovýchovy
Jungmannova 35/29
111 21 Praha 1

Jan Kouba
Jan Kouba
10 years ago

Koukej, tak ono jim to možná začne i docházet, že když nás budou ucit být průměrný, tak za chvilku nebudou mít co číst. Je ale hrozný, že abyste na tímhle začali přemýšlet, musí se nejdřív vašim ratolestem stát nějká nevídaná křivda, jako třeba za 3 ze slohu (ty cos to psal/a si běž zrovna hodit mašli, máš bejt rád/a, že to vbec dal/a). Taky docela nechápu, proč tu píší samí rodiče. S tímhle přístupem si nedokážu představit, že vaše děti jsou maturanti. Možná tak vycházející deváťáci a snad ani to ne. Jak pak maj bejt vaši chudáčci premianti samostatní? Ačkoliv… Více »

Jan Šimánek
Jan Šimánek
5 years ago
Reply to  Jan Kouba

Musím uznat, že jste, alespoň před čtyřmi lety, projevoval notnou dávku idiocie. Doufám, že jste se od doby napsání vašeho komentáře alespoň trošku inteligenčně zdokonalil…

Veronika
Veronika
10 years ago

Dobrý Den. Chtěla jsem se zeptat, jaké důvody mám napsat, když se chci odvolat z výsledku slohové práce. Z cermatu mi napsali, že jsem psala úvahu místo vyprávění. Ale ja jsem si jistá, že jsem psala vyprávění. Myslím si, že jejich hodnoceení je nesprávné. Nevím jak mám tyto důvody správně formulovat .
Děkuji za odpověď :)

klara
klara
10 years ago

Můžu se zeptat, kolik bodů vám většinou chybí k dosažení hranice uspěšnosti?

Martina
Martina
10 years ago

Dobrý den,
psala jsem na druhý pokus slohovou práci z německého jazyka a utekla mi o tří body.Podala jsem odvolání.Myslím si,že má slohová práce nebyla správně opravená.Jakou mám šánci,že mému odvolání bude vyhověno?
Děkuji

Michal
Michal
10 years ago

Dobrý den, slohová práce mě utekla o 1 bod. Jaké mám dát odvolací důvody? Jsem z kralovehradeckeho kraje, tak to mám zaslat na krajský úřad ? http://www.kr-kralovehradecky.cz/ ? Děkuji

Jarka
Jarka
10 years ago

Neudělala jsem slohovku z němčiny a chtěla bych podat odvolání. Kam mám odvolání směřovat, když škola je v Chebu? Děkuji za radu

Vašek
Vašek
10 years ago

Dobrý den,
moje písemná práce z češtiny byla shledána nedostatečnou, proto jsem sepsal odvolání, ale teď si pořádně nevím rady kam ho poslat, jestli odvolání adresovat přímo na adresu Krajského úřadu, nebo dle mého logického úsudku na příslušný odbor v tomto případě Odbor školství, mládeže a tělovýchovy. Nemáte už s tím někdo zkušenost?
Děkuji

Dagmar Svobodová
Dagmar Svobodová
10 years ago

Dobrý den, naše dcera je v podobné situaci jako dcera paní Salomonové. V průběhu studia na gymnáziu mívala z češtiny dvojky, ze slohové práce dostala „neprospěla“. Nechápeme, jak je to možné. Z oborové maturity má ČJ bez problémů. Výsledek jsem se dozvěděli dnes po telefonu. Velmi Vám děkuji za tuto Vaši webovou stránku a za užitečné informace. Budeme se jimi řídit a podáme odvolání na krajský úřad, odbor školství. Dcera už byla přijata předběžně na filozofickou fakultu, má doložit maturitní vysvědčení až u zápisu ke studiu. Do té doby jí a všem ostatním poškozeným budu z plných sil pomáhat, aby… Více »

Vít Podroužek
Vít Podroužek
10 years ago

Dobrý den,
syn má naprosto stejný problém – celou dobu studia na gymnáziu jeho slohy patřily k nejlepším ve třídě, teď kvůli slohové maturitní práci „neprospěl“. Přitom už je bez přijímacích zkoušek přijat na vysokou školu.
Velice rádi se zapojíme do jakékoliv formy protestu. Samozřejmě okamžitě podáváme odvolání ke KÚ.

Děkujeme za tyto webové stránky

Vít Podroužek

M. Šestáková
M. Šestáková
10 years ago

Dobrý den, sepsala jsem odvolání, ale nevím kam zaslat, který KÚ? (SOŠ veterinární Č.B) Děkuji moc. Jsem zoufalá dostala jsem 4 jako mnoho mých spolužáků a udělalo mi to „čáru přes rozpočet“ …

Vybíralová Lucie
Vybíralová Lucie
10 years ago

Dobrý den, zatímco většina studentů se dozvěděla výsledky už v pondělí, já až dnes(středa). Bohužel jsem neprošla. Nechce se mi tomu věřit. Vždycky jsem měla nejlepší slohovku ze třídy, dokonce generální maturitu na samé jedničky a můj článek otiskly ve státní příloze MF dnes. Psala jsem téma stížnost dopravnímu podniku na chování revizorů. Vzhledem k tomu, že oslovení a popis toho, co mi na chování revizorů vadilo, plus i závěr, že věřím v nápravu, jsem tam měla. Nechápu, že mi nedali aspoň čtyřku:-( Půjdu si vyslechnout názor mé češtinářky, jestli je odvolání na místě a určitě se odvolám, protože pokud… Více »

František
František
10 years ago

Dobrý den, syn neudělal sloh z češtiny (9 bodů z potřebných 12), je dislektik, takže to rozhodně neberem na lehkou váhu. Kdo má doma dítě s touto poruchou ví co to minimálně 10 let obnášelo.Nepovinná část: Ekonomie 1,Účetnictví 1, Výroba 2. Povinná část: Angličtina 3 ( 3,3,3) Český jazyk – (didakt.test 3 (68 bodů ), ústní 1, sloh 9 bodů z 12 potřebných. Řeči o tom, že směroval na další studium ekonomického směru jsou teď už zbytečné a že v nich nebyl průměrný prokazoval i mimo školu, přesto nás zaskočilo to, že bude rozhodovat o jeho dalším životě lidský faktor… Více »

Dagmar Svobodová
Dagmar Svobodová
10 years ago

Zjistila jsem, že „Žádost o přezkoumání výsledků z…“ se má poslat do 8 dnů ode dne seznámení s výsledky doporučeně na
Odbor školství, mládeže a sportu Krajského úřadu ve … ,
tedy na ten krajský úřad, který je zřizovatelem školy. Oni žádost postoupí Cermatu, práci znovu opraví jiný učitel, Cermat pošle výsledek na krajský úřad, a celkem mají lhůtu 30 dní na odpověď.

Zítra jim posílá dcera svoji žádost.
Přeji jí a všem ostatním poškozeným mnoho štěstí a nápravu škody,

s pozdravem,

Dagmar Svobodová

M. Šestáková
M. Šestáková
10 years ago

Jestě mám dotaz, mám 14 bodů, je možné, že by po přezkoumání ohodnotili tuto práci daleko menším počtem bodů? Děkuji

Marek
Marek
10 years ago

Zdravím, mam dotaz, zda by mi mohl někdo pomoci napsat správnou odvolávací žádost . Odpovědi prosím na top.marek@seznam.cz Děkuji

Vlasta
Vlasta
10 years ago

Pokud podáte odvolání, tak musíte počítat i s možností, že Vám hodnotitel, který práci přezkoumává, může udělit i daleko nižší počet bodů.

Laďka
Laďka
10 years ago

To by ovšem svědčilo o tom, že hodnocení práce je velmi subjektivní, nemyslíte?

sestra maturantky
sestra maturantky
10 years ago

Slečno Šestáková, všechno je možné, vzhledem k tomu, jak moc je hodnocení prací subjektivně ovlivněno. Kdyby k tomu náhodou došlo, je to jen další důkaz o tom, nakolik je hodnocení písemných maturitních prací z českého jazyka „srovnatelné a objektivní“.

Tomáš
Tomáš
10 years ago

Dobrý den, potřeboval bych poradit, a to ve smyslu toho že mi utekla slohová práce o 1 bod a tudíž jsem nesložil dílčí zkoušku z části slohové práce. Jenže vyjádření k mé slohové práce je následující: Téma je zpracováno velice banálně, pisatel používá většinou popisný slohový postup. Kompozice textu je málo přehledná, vyskytují se odchylky od pravidelné větné stavby. Pravopisná úroveň práce je slabá stejně jako výběr slovní zásoby. Tudíž by mě zajímalo co mám napsat do odvolání nelíbí, se mi totiž že příběh posoudili jako banální a ani bych neřekl, že ve stylu vypravování jsem až tak moc popisoval… Více »

lenka hajkova
lenka hajkova
10 years ago

Dobrý den,
mám dotaz. Pokud podám odvolání, tak se má písemná práce opět dostane ke stejnému opravujícímu?

Děkuji!

Nováková
Nováková
10 years ago

Tak nám se dneska po zveřejnění výsledků písemné práce z českého jazyka taky zhroutil celý svět a všechny plány a cíle jsou pryč. Práci z češtiny jsme viděli a není určitě na nedostatečnou. Maturitu ze všech ostatních předmětů i ze dvou částí českého jazyka dcera zvládla a teď nemůže, ač připravena na přijímací zkoušky vůbec nic dělat, a to jenom proto, že jakýsi hodnotitel si zřejmě léčil svoje komplexy nebo měl nařízený počet prací, které nemají projít. Určitě se odvolá

Nováková
Nováková
10 years ago

me a zvažujeme i hladovku. Je to nechutné takhle mladým lidem a jejich rodinám ničit životy.

Refused
10 years ago

@M. Šestáková
Pro Jihočeský kraj je adresa následující:
Krajský úřad Jihočeského kraje
U Zimního stadionu 1952/2
370 76 České Budějovice

Luděk Ekstein
Luděk Ekstein
10 years ago

Vážení, se všemi názory, které jsem si zde přečetl, se nedá víc než souhlasit. Je to tak jak už tady bylo několikrát zmíněno. Tak jako spoustu z vašich dětí i já a můj spolužák jsme měli tu smůlu a naše písemná práce z českého jazyka byla ohodnocena nedostatečnou. Do dnešního dne jsem věřil, že patříme k lidem, kteří nemají nejmenší problém s vytvořením jakékoliv slohové práce, poněvadž jsme v životě nedostali nedostatečnou během studia na SŠ. Nesmím pochopitelně zapomenout na jeden tzv. „paradox“, který jsme zjistili. Největším „paradoxem“ je to, že naše posudky, chcete-li výsledek ohodnocení, které jsme obdrželi, tak… Více »

Milan
Milan
10 years ago

Váš návod je špatný a neodpovídá znění § 82 a souvejícím školského zákona. Těm, kdo chtějí o přezkum (nejde o odvolání) žádat, doporučuji užít mimo jiné tyto formulace: Věc Žádost o přezkoumání průběhu a výsledku písemné maturitní zkoušky z jazyka českého Dne ?. června 2012 mně byl oznámen záznam o hodnocení písemné práce z českého jazyka a literatury ze společné části maturitní zkoušky, podle něhož jsem z písemné práce dostal pouhých X bodů. Veden příkladem jiných studentů , jak bylo obsáhle publikováno v tisku, žádám podle § 82 odst. 1 školského zákona č. 561/2004 Sb., ve znění pozdějších změn a… Více »

Marek
Marek
10 years ago

Zdravím. Můžete mi někdo poradit? Co mam napsat důvod odvolání? Děkuji

Kájík
Kájík
10 years ago

Dobrý den, chci se zeptat jestli je velkým problémem, když jsem zapomněl na obálce podtrhnout předmět. Děkuji

Anna
Anna
10 years ago

Dnes jsem se dozvěděla o tom, že jsem písemnou práci z českého jazyka udělala na 0 bodů. Nenapsala jsem do práce výchozí text jednou nám paní učitelka říkala, že se nemusíme přímo držet výchozího textu, tudíž jsem to vzala z jiné stránky. Ještě jsem dostala radu, že nejlepší bude, když vymyslím něco, co nebude mít každý něco originálního, aby pro opravujícího nebylo čtení nezáživné a stále dokola se omílající. Myslela jsem že se mám držet toho co nám bylo doporučeno.

Gabriela
Gabriela
10 years ago

Když podám odvolání, za jak dlouho se dozvím, jestli mi slohovou práci uznali nebo ne? Kdy mi přijde vyjádření?
Píšu totiž přijímací zkoušky a přemýšlím jestli má vůbec cenu na ně chodit, když nevím výsledek……

Martin
Martin
10 years ago

Zdravim,
kam mám napsat, abych zjistil, co jsem měl špatně ve slohové praci ? děkuju předem

Milan
Milan
10 years ago

Až dodatečně jsem si všim., že na těch hodnoceních není nikdo podepsán. Není tam žádné zákonné znamení (čili úřední razítko – lege sigili) a není tam ani žádná hlavička: nikde není uvedený orgán, který hodnocení zpracoval, ani osoba, která hodnocení vyhotovila. Je to zcela anonymní cár papíru. Nemá to vůbec žádnou hodnotu, nemá to platnost ani účinnost, protože takových papírů si může každý napsat kolik chce. Když si to někdo přepíše a přidělí si plný počet bodů a pak se podle takto přepsaného hodnocení bude domáhat zpracování vysvědčení, nejen že se nedopustí žádného trestného činu, ba ani přestupku, ale bude… Více »