Tisková zpráva: Školní docházka by měla být dvanáctiletá. Její zkrácení není dobrý směr

16. 3. 2023
EDUin
IMG_1040-scaled

Poslankyně Renáta Zajíčková před několika dny představila svůj návrh na reformu vzdělávacího systému, jehož hlavní částí je úprava délky školní docházky. Ta by se podle ní na základní škole měla zkrátit na osm let, přidat by se měly dva roky na střední škole. EDUin má k návrhu výhrady, s některými body ale souhlasí.

Miroslav Hřebecký, programový ředitel EDUinu: Návrh reformy paní poslankyně Zajíčkové pojmenovává spoustu věcí, které by si úpravu zasloužily – například proměnu jednotných přijímacích zkoušek, úpravu struktury středoškolských oborů a zvýšení podílu všeobecného vzdělávání v nich, rozvoj kariérového poradenství. Podle EDUinu ale není hlavní krok, který by vedl ke zlepšení situace, zkrácení školní docházky o rok. Naopak bychom souhlasili se zavedením povinné dvanáctileté docházky – jeden rok předškolního vzdělávání + 9 let základní školy + 2 roky povinné středoškolské docházky.
Tento návrh prodloužení povinné školní docházky jde ruku v ruce s tím, jaké jsou aktuální světové trendy. A tím je jednoznačně prodlužování období, kdy se děti vzdělávají společně. Posunuje tak i hranice volby střední školy až na 15 – 16 let. Nezbytné by bylo nejprve či současně transformovat strukturu oborů i kurikulum středního školství. Vítáme navrhovanou úpravu prvních dvou let sekundárního školství coby všeobecných ročníků, s postupnou profilací. Doporučujeme však toto nevázat na zkrácenou ZŠ, ale se zachováním dnešního devítiletého cyklu.
Nejdůležitější bude návrh podrobit odborné diskuzi, opřít o data a modelovat přínosy i ztráty a posoudit rizika i rozpočtové dopady, ale i třeba reálnost skrze kapacity středních škol.
logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články