Tisková zpráva: Zprávy o chystaném rušení základních škol praktických, dříve zvláštních, jsou záměrně zavádějící

22. 9. 2015
EDUin
20165503493_1644fea6af_k

Chystané zrušení vzdělávací přílohy pro lehce mentálně postižené děti neznamená rušení základních škol praktických.

Praha 22. září – Reagujeme na zavádějící článek Konec zvláštních škol, který vyšel dnes, 22. 9., v Mladé frontě Dnes. Autor Marek Přibil v něm mimo jiné tvrdí: „Do základních škol nastoupí tisíce dětí s lehkou mentální retardací či jinými poruchami. Budou se učit s ostatními žáky. Praktické školy, kam chodí dnes a jichž je zhruba šest v každém okrese, úplně skončí. Poslanci o tom rozhodli bez větší veřejné diskuse, novela už platí.“ Není pravda, že se od 1. 9. 2016 ruší základní školy praktické. Měla by být pouze zrušena příloha rámcového vzdělávacího programu pro lehce mentálně postižené děti a nahrazena podpůrnými opatřeními a individuálními vzdělávacími plány pro tyto děti. Umožní tak lépe pracovat s těmito dětmi i v běžných školách, kde se celá řada z nich již dnes vzdělává. Na znění vyhlášky, která jejich vzdělávání bude upravovat, se teprve pracuje.

V článku a v navazujících textech k tématu jsou citováni převážně odpůrci inkluzivního školství. Dále je zde například Stanislav Drbout uveden jako ředitel klasické základní školy, přičemž škola, kde působí, je podle informací na jejích webových stránkách zřízena pro vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáci se zde učí podle zmíněné přílohy, čili se jedná o ZŠ a SŠ Praktickou, stránky školy ZDE.

Autor také zmiňuje petici proti rušení praktických škol, kterou mezi učiteli a rodiči na jaře šířila Asociace speciálních pedagogů. Znění dopisu, který se mezi rodiči šířil a záměrně vyvolával paniku, má EDUin k dispozici.

Považujeme takový přístup za vysoce manipulativní, záměrně diskusi o inkluzivních opatření v našich školách polarizuje a snaží se vzbudit u rodičovské veřejnosti pocit ohrožení a obavy z negativních dopadů na vzdělávání jejich dětí.

Tomáš Feřtek, EDUin, řekl: Žádné rušení praktických (dříve zvláštních) škol se nechystá. Jen ministerstvo uvažuje o zrušení přílohy vzdělávacího programu pro základní školy, který je určen pro děti s lehkou mentální poruchou (LMP). To je rozumný krok, protože část těchto dětí už chodí do běžných základek a je složité v jedné třídě mít děti vzdělávající se podle různých programů. Zrušení programu tedy zjednoduší průchodnost oběma směry mezi těmito typy škol. Rušení praktických škol nepřipadá v úvahu i z dalších důvodů. Tolik dětí není možné tak rychle přesunout, navíc k tomu není reálný důvod.“

Celou reakci Tomáše Feřteka si můžete přečíst na webových stránkách Týdeníku Respekt ZDE.

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemy články