Tisková zpráva: Školní jídelny se nezmění, dokud rodiče nebudou opravdu chtít

Kulatý stůl o školním stravování ukázal, že za současného stavu nelze čekat, že školní jídelníček bude lákavější a významněji podpoří zdravý životní styl současných školáků.

Praha 29. října – Z diskuse odborníků, kteří zastupovali státní správu i rodičovskou veřejnost, vyplynulo, že je třeba podporovat zdravější stravovací návyky dětí. Názory, jak toho dosáhnout, se však velmi různí. Podle MŠMT a ČŠI jsou stávající předpisy v pořádku, rodiče si však stěžují na to, jak vypadá školní jídelníček v praxi, podle nich obsahuje příliš masa a polotovarů. Shoda panuje pouze v otázce automatů na cukrovinky a slazené nápoje, které by bylo žádoucí ze škol odstranit.

Kulatý stůl, který můžete zhlédnout jako video, nebo si ho stáhnout jako audio do přehrávače, ukázal, že rodičovská veřejnost a orgány, které podobu školního stravování určují, těžko nacházejí společnou řeč. Shodují se jen na drobnějších změnách, jako zákaz automatů na pochutiny.

Ačkoli jsou předpisy a spotřební koš formálně v pořádku, praxe ve školních jídelnách vypadá jinak: v pokrmech převažuje maso a mléčné výrobky nad zeleninou a ovocem, jídelny používají polotovary a dětem zbytečně podávají slazené nápoje.

Situace školních jídelen je svízelná, neboť jejich vedoucí mají malé platy, mnohým také chybí informace a vzdělávání potřebné pro vaření podle modernějších poznatků o výživě.

Školní stravování je třeba propojit s výukou. Děti by se měly učit o tom, jak se správně stravovat a mít možnost si prospěšné návyky upevňovat ve škole i doma. Vzdělávat je proto nutné nejen děti, ale i rodiče a pracovníky jídelen. Čím lepší je spolupráce školy a rodiny, tím úspěšnější je zavádění zdravějších pokrmů do školního jídelníčku a jeho obliba mezi dětmi.

Příklady z praxe dokazují, že vaření z čerstvých a místních potravin je finančně reálné, pokud škola naváže partnerství s místními dodavateli a využije například podpory Agrární komory.

Videozáznam, audiozáznam a shrnutí Kulatého stolu, který se konal 24. dubna, najdete ZDE.

Olga Pohl, tisková mluvčí EDUin, řekla: „Jestli se má stravování ve školách pohnout směrem k chutnější a zdravější nabídce, musí se rodiče ozvat podstatně hlasitěji. Ano, předpisy školám nebrání vařit zdravěji, samy o sobě ale nic nezmění. Současný systém, kdy je všechno nařízeno jednotně a shora, je přežitý. Změna však může přijít jedině zezdola. Dokud rodiče nevyvinou tlak, který vyvolá diskusi všech, koho se školní stravování týká, bude většina jídelen dál vařit jako před třiceti lety.“

Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook

Přidat komentář

10 komentářů k "Tisková zpráva: Školní jídelny se nezmění, dokud rodiče nebudou opravdu chtít"

avatar
  Subscribe  
nejnovějších nejstarších nejoblíbenějších
Upozorňovat mě na
Bohuslav Sedláček

Vyzýváme další rodiče, ale i experty v oblasti výživy, zainteresované organizace, učitele, vedoucí školních jídelen a kuchařky: Připojte se k občanské iniciativě Skutečně zdravá škola a podílejte se spolu s námi na pozitivních změnách ve školním stravování!

Alena Kulhavá

Jak konkrétně? Děkuji předem za odpověď. Výživivý poradce a učitel přírodopisu na ZŠ.

zdena
zdena

Pane Sedláčku,pracuji ve školní jídelně,snažím se vařit zdravě,problém je ale v tom,že většina dětí zdravou stravu vůbec nejí.Takže jídlo končí v odpadu a to je potom škody.

Alena Kulhavá
Paní Zdeno, mohu napsat zkušenosti pouze z jedné ZŠ, kde zastupuji za nepřítomného učitele: Jakékoliv, ať zdravé či nezdravé jídlo končí v odpadě. 90%. Když jsem přišla, byla jsem v šoku, připadala jsem si hlídajíce v jídelně jak ve špatném filmu. Probírala jsem s dětmi jídlo o hodině. Problém je v tom, že jsou děti zvyklé specifickým způsobem kořenit a tak ti, co doma jedí zdravě, ve škole si objednají zdravé a to vyhodí. A ti, co nejí zdravě, to vyhodí také, protože jsou také zvyklí na výraznější chutě (glutamát, bifteky apod.). Mluvím za školu z bohaté části Prahy. Když… Více »
jiřka
jiřka

Přesně tak. Naše ŠJ vaří denně čerstvé jídlo, polotovary téměř nepoužívá, polévkové a omáčkové směsi už vůbec ne. Strava je téměř domácí. Děti z MŠ se postupem času naučí jíst vše- ovoce, zeleninu, často slýcháme – to nejím (ale protože to „pouze“ neznám z domova). Takže bych naopak apelovala na rodiče, aby vařili vše a ne jenom to, co dětem chutná.

jiřka
jiřka

…..navíc..školkové děti se dají přesvědčit, ale školáci jsou jak mimina, co smlouvají o každou lžíci!!

Radek Sárközi

Mají děti možnost jídla ve školní jídelně hodnotit? Např. v hodinách češtiny formou recenze nebo ankety?

zdena
zdena
Paní Aleno to si představte,že já jsem v tom špatném filmu skoro každý den.Pracuji ve venkovské školní jídelně a někdy mám pocit,že rodiče tady dbají o to aby se jejich dítě stravovalo zdravě mnohem méně,než rodiče dětí ve městě.Věřte mi,že když vidím jak jde ráno dítě do školy a jí brámbůrky,nebo si ke svačině nese tři buchty z obchodu je to tristní pohled.Když jsme před 18.roky začínali v jídelně dělat čočku,skoro všichni ji vyhodili,dnes když udělám čočku jsou děti,které si přijdou i přidat.V současné době kdy začínám v jídelně vařit z bulguru,jáhel,pohanky to skoro všichni vyhodí.Proč,nejsou na to zvyklí.Je to… Více »
Radek Sárközi
Z diskuze na Facebooku: Jana Kolaříková: Moc pěkný projekt. Neustále řeším to,že děti u nás v místní školce dostávají za kdeco bonbóny a to raději nemluvím o přeslazeném čaji. Švagr s rodinou žije v Dánsku a tam jsou ze zákona všechny státní školky „sugar free“ Děti pijí čistou vodu,ke svačině maji ovoce či zeleninu ( u nás komunistická houska napatlana nutellou-a to kdovi jestli), a pokud ma někdo oslavu,rodiče smí přinést právě ovoce,či domácí pečivo,ale v žádném případe sladkosti.Kéž bychom se taky někdy dočkali. A jako vedlejší věc je,ze se neuvěřitelné ušetří tím nepoužívánim cukru.Držím Margit a spol.palce ( i… Více »