Tisková zpráva: Vláda soukromým a církevním školám nepřidá, pouze „lepí“ díru v rozpočtu

ilustrační text. by Poughkeepsie Day School (flickr.com) (CC BY-NC-ND 2.0)

140 milionů Kč, které schválila vláda, pouze vykryje deficit, který má MŠMT v plánovaných výdajích. Nejde o navýšení, peníze nelze využít na navýšení mezd.

Praha 16. února – V některých médiích se během minulého týdne objevila zpráva, že vláda ČR schválila navýšení finanční podpory církevním a soukromým školám. 140 milionů Kč, které budou uvolněny z Všeobecné pokladní správy, však pouze vyplní mezeru v rozpočtu MŠMT, která vznikla návrhem na snížení finanční podpory pro tyto školy pro rok 2015 (pro církevní od roku 2016).

Podle návrhu novely školského zákona, který předložilo MŠMT v červenci 2014, mělo dojít ke snížení finanční podpory soukromým a církevním školám o 140 milionů Kč. Byť tento návrh posléze neprošel do legislativního procesu, rozpočet MŠMT s tímto snížením už počítal. Peníze, které vláda uvolní z účtu Všeobecné pokladní správy, tedy nelze v žádném případě považovat za navýšení finanční podpory, pouze dorovnávají původně nastavené výdaje. K tomu je MŠMT vázáno současným zněním zákona 306/1999 Sb. O financování soukromých škol.

Miroslav Hřebecký, odborník EDUin na oblast školství, řekl: „V žádném případě se nejedná o další finanční prostředky pro soukromé a církevní školy. Soukromé ani církevní školy nedostaly přidáno, na rozdíl od škol státních, u nichž byl rozpočet navýšen o 3,5%. Pokud by měl být podle stejného klíče navýšen rozpočet soukromých a církevních škol, představovalo by to dalších 170 miliónů korun.“ 

Přidat komentář

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odebírat komentáře  
Upozorňovat mě na