Pokud chce CERMAT ověřit korektnost hodnocení, ať udělá slepou zkoušku

8. 6. 2012
EDUin
logo_EDUinfo

Věcnosti debaty by velmi pomohlo ověření míry chybovosti současného způsobu externího hodnocení písemných prací.

Praha 8. června 2012 – Mediální výměnu názorů o vhodnosti či nevhodnosti současného způsobu hodnocení písemných prací by mohl ukončit pokus, v němž by CERMAT nechal znovu ohodnotit tisíc studentských slohových prací. Srovnáním s předešlým hodnocením by se ukázala míra shody a tedy i míra chybovosti současného systému. Stejný způsob ověřování se používá při testech PISA.

Ve včerejším rozhovoru pro server iDnes.cz hájil ředitel CERMATu Pavel Zelený korektnost externího hodnocení písemných prací tímto tvrzením:„Nechal jsem si v pondělí předložit necelou stovku opravených prací jako vzorek a neidentifikovali jsme jediné selhání hodnotitele.

Je třeba doufat, že citát nedokládá způsob, jakým se v CERMATu ověřují fakta. Pohled na sto prací, v nichž Pavel Zelený neidentifikoval selhání, opravdu nic neříká o spolehlivosti hodnocení. Samozřejmě ale existuje způsob, jak ji zjistit. Je jím slepá zkouška. Vychází z předpokladu, že při spolehlivém hodnocení by opakované použití stejných pravidel certifikovanými hodnotiteli mělo vést k přibližně stejnému výsledku.

Zkouška by mohla vypadat například tak, že reprezentativní náhodný vzorek hodnotitelů by znovu zhodnotil tisíc náhodně vybraných studentských písemných prací tak, aby žádný z nich nehodnotil znovu práci, kterou už jednou četl. Výsledek by se srovnal s předešlým hodnocením, které by hodnotitelé neznali. Chybovost může vyjadřovat například podíl prací, jejichž rozdílná hodnocení vedou k rozdílné známce.

Tento způsob se používá například při hodnocení spolehlivosti testů PISA, kde se množství rozdílných hodnocení při takovém pokusu, ovšem u jednodušších úloh, pohybuje okolo 5 %.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Je zřejmé, že prostou debatou mezi zastánci a kritiky nového systému hodnocení nelze dojít k jasnému závěru o míře jeho spolehlivosti. Vzhledem k nákladnosti celé státní maturity a školení externích hodnotitelů by navržený pokus stál pouhé drobné. Pokud by bylo zajištěno, že pokus neproběhne v režii CERMATu,šlo by o zkoušku, která by posunula emotivní debatu do věcné roviny podložené čísly.“

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

Poznámky pro editory:

  • Starší tiskové zprávy na toto téma najdete ZDE.

  • Navštivte stránky středoškolských učitelů češtiny www.maturita2012sloh.cz.

  • Otevřené dopisy a reakce zastánců i kritiků CERMATu najdete ZDE, ZDEZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.

 

 

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemy články