Tisková zpráva: Global Teacher Prize 2019 bude slavnostně vyhlášena 10. 6. v Operu

5. 6. 2019
EDUin
GTP_CR_2019CKaterina_Lanska

Inspirativním pedagogům pogratuluje i ministr školství Rober Plaga a předseda senátního výboru Jiří Drahoš

Praha, 5. června 2019 – Fyzikářka, matematik nebo dějepisář? Do letošního finále GTP CR postoupilo 10 učitelů ze 6 krajů České republiky. Ve finále jsou rovnoměrně zastoupeni učitelé humanitních i exaktních předmětů ZŠ i SŠ, vyrovnaný je také poměr žen a mužů. Finalisty přijde na vyhlášení podpořit i ministr školství (mládeže a tělovýchovy) pan Robert Plaga, předseda senátního výboru zahrnujícího vzdělávání Jiří Drahoš, primátor Plzně a poslanec Martin Baxa a řada dalších.

Během května navštívila odborná porota všechny finalisty na místech jejich působiště, aby posoudila jejich práci v hodinách. Součástí návštěvy je i krátký rozhovor s finalistou. Celá návštěva je natáčena, aby si i ti porotci, kteří se výjezdu nemohou zúčastnit, mohli udělat představu o kandidátovi „naživo“ a nejen z dvourozměrné přihlášky.

Nakolik je možnost vidět finalisty přímo v hodinách zásadní, vysvětluje jedna z porotkyň, režisérka Maria Procházková: „Samozřejmě, že jsou důležité profesionální zkušenosti, odbornost, reference a další položky reprezentující osobní kvality učitelů, které je zaslouženě přivedly do finále. Ale jaká chemie probíhá během hodiny mezi třídou a pedagogem, jaké jsou tam vztahy, zda panuje oboustranný respekt a důvěra, žáci mají o výuku zájem, spolupracují a jak vypadá způsob předávání informací a jejich dopad, to se z papíru nedozvíte. Připadá mi skvělé a naprosto zásadní, že máme možnost vidět finalisty “v akci”. A s nyní již „tříročníkovou“ zkušeností si už nedovedu představit, že by to bylo jinak. Připadá mi, že tak máme informaci maximálně komplexní, jak je při takovém náhledu možné.“

 

(c) Kateřina Lánská

Za letošními finalisty se porotci, mezi kterými jsou zastoupeny pedagogické kapacity i odborníci z různých profesí angažující se v oblasti vzdělávání, rozjeli například do Litoměřic, Českých Budějovic či k Frýdku-Místku. Byli na hodinách prvního a druhého stupně základních škol i středoškoláků. Měli možnost zažít hodinu biologie vedenou v angličtině, kde jako pomůcka sloužilo kravské oko, ve fyzice hledali nejlepší zvukové izolanty či se účastnili moderované diskuse na kontroverzní téma na hodině společenských věd.

Porotci vyberou vítěze ve středu 5. června. Slavnostní vyhlášení vítězů ceny proběhne 10. června od 19.00 v prostorách Opera v Salvátorské ulici nedaleko Staroměstského náměstí v Praze.

Hana Matoušů, koordinátorka ceny GTP CR, k tomu říká: „Máme radost, že finalisty na vyhlášení přijdou podpořit a ocenit nejen partneři ceny, tedy generální ředitel společnosti O2 Jindřich Fremuth, zakladatelka Nadace BLÍŽKSOBĚ Hana Hradská a ředitel Nadace České spořitelny Ondřej Zapletal, ale také ministr školství Robert Plaga či senátor Jiří Drahoš. Velmi si tohoto zájmu vážíme a věříme, že společně dokážeme posílit prestiž učitelského povolání. Právem mu náleží.“

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články