Tisková zpráva: Hledání inspirativních učitelů nezastaví ani pandemie

2. 4. 2020
EDUin
IMG_2264-scaled

Praha, 2. dubna – Do letošního ročníku ceny pro inspirativní učitele GLOBAL TEACHER PRIZE CZECH REPUBLIC se přihlásil rekordní počet kandidátů. Po prvním kole hodnocení postoupilo do semifinále 32 z nich.

Jen tři týdny poté, co vítěz loňského ročníku Tomáš Chrobák ze Základní školy Baška (nedaleko Frýdku-Místku) postoupil mezi 50 nejlepších do světového finály ceny, představujeme letošní kandidáty na vítěze v českém kole Global Teacher Prize pro inspirativní učitelské osobnosti. Porota složená z 52 nezávislých odborníků, která vybírala 32 semifinalistů, měla velmi těžkou práci.

Do letošního ročníku Global Teacher Prize ČR se totiž přihlásilo 184 kandidátů na vítězství. Toto číslo by bývalo jistě ještě větší, kdyby se uzávěrka nestrefila do týdne, kdy se uzavřely školy. Těm, kdo odeslání přihlášky odkládali na poslední chvíli, tak na ni již možná nezbyl čas, ani energie.

Aby se učitelé do soutěže mohli přihlásit, museli být nejprve nominováni hlasy veřejnosti. Těch letos přišlo celkem 1875, řada učitelů přitom obdržela více než jeden hlas – největší rekordman jich získal 45. Nezřídka nominovala učitele celá třída, na nominacích se domlouvali rodiče žáků, kolegové, lidé z obcí, kde učitelé působí, celkem poslali hlasy 818 učitelským osobnostem.

Úkolem hodnotitelů je nyní vybrat desítku finalistů, ti budou známi 17. dubna. Za normálních okolností by těchto deset učitelů odborná porota poté navštívila přímo ve školách, to ale kvůli nouzovému stavu nebude možné. Bude proto hodnotit způsob, jakým se kandidáti na cenu Global Teacher Prize ČR dokázali vypořádat s přechodem na distanční výuku. Vyhlášení vítězů je zatím plánováno na 11. června v budově Senátu PČR.

“Letošní ročník prověří adaptabilitu všech zúčastněných. Je výzvou nejen pro finalisty, kteří budou hodnocení na základě toho, jak se dokázali vypořádat s distanční výukou, ale také pro odbornou porotu, která musí změnit dosavadní parametry hodnocení. Je to zkouška, jak jsme připraveni reagovat na nečekané změny, které současná situace přináší,” zamýšlí se nad letošním ročníkem koordinátorka ceny Hana Matoušů.

Letošní kandidáti:

  • třetina přihlášek přišla z Prahy, velmi početně (25 přihlášených) je zastoupen také Moravskoslezský kraj
  • ⅓ z přihlášených jsou muži
  • téměř ⅔ přihlášených učí na základní škole, ale oproti minulému roku přibyli učitelé ze středních odborných škol, což je skvělé
  • cena má poprvé kandidáta působícího mimo Českou republiku, konkrétně na Evropské škole v Bruselu

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články