Učte se to, co stroje neumí

17. 3. 2014
EDUin
bEDUin

Co přinesl týden 10.-16.3.2014

Témata týdne: Přijďte na debatu o nečekaných výsledcích PISA, inkluze v Poběžovicích, D. Münich o polském úspěchu v PISA, kde hledat shodu v debatě o učitelích bez diplomu, škola podle romské aktivistky, úvod do světa MOOC, přijďte na debatu o studiu v cizině, školky praskají ve švech, Británie najímá učitele ze Šanghaje, odpovědnost chrání děti na internetu, jak posílit neformální vzdělávání, ministr jedná s rektory o novele zákona o VŠ.

Výrok týdne: 

„Objížďka se obvykle dělá tam, kde na hlavní silnici není něco v pořádku. A jezdívá se po ní do té doby, než je hlavní silnice opravená. A pak stačí jen odstranit provizorní značení; kdo by jezdil po objížďce namísto opravené hlavní cesty, že? I české školství má své objížďky. Pozoruhodné ovšem je, že se znovu a opakovaně otevírají otázky, zda nemáme objížďku zrušit, a to aniž jsme hlavní silnici vůbec začali opravovat. … Objížďkou jsou i pedagogové bez formální kvalifikace. Ondřej Šteffl komentuje spor o zákon o pedagogických pracovnících v blogu nazvaném Učitel pro 21. století.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

Inspirace z (a do) praxe

  • Ještě týden na přihlášku do mentorského programu. Začínající učitelé i školy se mohou ještě přihlásit.
  • Básník mluví o šikaně. Podívejte se na jedno z nejlepších deseti videí o vzdělávání na TED.com, podmanivé vystoupení Shanea Koyczana spojující poezii, hudbu a obraz.
  • V Poběžovicích inkluze funguje. Podívejte se na video ze školy, která vzdělává sociálně znevýhodněné děti společně s ostatními, v regionu s vysokou nezaměstnaností. Spolupracuje při tom s rodiči i mateřskou školou.
  • Výlet do světa MOOC pro nováčky. Bořivoj Brdička představuje na blogu názorný kurz kombinované výuky, která využívá on-line vzdělávání. (MOOC – massive open on-line courses – jsou volně dostupné on-line kurzy)
  • Šmírování nepomůže. Studentská práce o tom, jak chránit bezpečnost dětí na internetu i jejich soukromí.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

  • 18. 3. Studovat v zahraničí nebo doma?: Co na to trh práce (debata, Praha)
  • 19.3. Svět vzdělává (networkingové setkání vzdělávacích organizací, Praha)
  • 20.3. Co nám říká PISA a PIAAC a moc se o tom nemluví (kulatý stůl, Praha)
  • 27.3. Současná škola – dílna lidskosti? (konference, Uherský Brod)
  • 31.3. Dva jsou víc než jeden (konference o inkluzi, Liberec)
logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články