Zázrak jménem Bátora

Prezidentův muž poučil USA o morálce a oslepil ministerstvo školství

 

Ladislav Bátora
Ladislav Bátora (foto Matěj Stránský)

Je to jeden z největších politických zázraků této země. Před půl rokem byl Ladislav Bátora naprosto neznámý muž, jehož čtyři beznadějné pokusy proniknout v dresu různých okrajových stran na politickou scénu nezaznamenali ani ti nejdetailnější analytici. Ze dne na den je celebritou, která ovlivňuje chod jednoho z nejdůležitějších ministerstev.
A není celebritou ledajakou – jitří vášně. Poté co minulý týden zašel na americkou ambasádu vyčíst americkému velvyslanci nemorální podporu pražského pochodu hrdosti homosexuálních občanů, nazval jej ministr financí Miroslav Kalousek „starým fašounem“ a premiér Nečas prohlásil, že takové chování u státního úředníka není možné. Jako už několikrát předtím však Bátoru podržel prezident Václav Klaus, který ostatně celý výše zmíněný zrod celebrity vykouzlil. Bátora totiž stojí v čele Akce D.O.S.T., jejíž nacionálně šovinistická a krajně konzervativní rétorika je Klausovi blízká. Notují si v kritice „nemorálního Západu“ stejně jako v tom, že celá Evropská unie je „mylnou konstrukcí“. Mluví se o tom, že na půdorysu D.O.S.T. by mohla vzniknout politická strana, které by Klaus šéfoval.
K tomu, aby Bátorovy řeči brala veřejnost vážně, bylo třeba najít mu důstojné místo. Hrad se proto domluvil s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) na symbióze, ze které těží obě strany. Dobeš udělal Bátoru navzdory velkým protestům veřejnosti i vládních kolegů včetně premiéra nejprve ekonomickým poradcem a později personálním ředitelem ministerstva. Na oplátku se stal Klausovým chráněncem a navzdory skandálům Věcí veřejných se udržel ve funkci. Ladislav Bátora je díky tomu brán vážně a má vliv na zdánlivě nenápadný, ve skutečnosti však velmi důležitý rezort. Co konkrétně tam někdejší parlamentní kandidát za rasistickou nacionální partaj a „starý fašoun“ dělá?

Slepý řidič
Bátorova role na ministerstvu se zpočátku zdála okrajová. Začínal jako ekonomický poradce a podle slov ministra Dobeše se měl starat o budovy a jejich efektivní využití. Zdálo se, že z toho žádné velké nebezpečí pro tuzemské vzdělávání neplyne.
Jenže se ukazuje, že Bátorův úkol byl významnější. Měl se starat nejen o domy, ale také o to, co se v nich děje. Konkrétně o to, aby se co nejvíc ušetřilo na ministerstvem přímo řízených organizacích. Těch je zhruba desítka, nejzajímavější z nich je Ústav pro informace ve vzdělávání. Data a analýzy tohoto ústavu jsou pro školství srovnatelně důležité jako informace statistického úřadu pro ekonomiku. Sbírá nejen elementární údaje o tom, kolik je prvňáků či jak se vyvíjejí platy učitelů. Jeho důležitost spočívá v tom, že se podílí na mezinárodních výzkumech jako PISA nebo TIMSS. Poslední výzkum PISA, podle kterého se české děti v dovednostech, především ve čtenářské gramotnosti, propadají, vzbudil velkou pozornost. Odborníci zmíněného ústavu byli v tu chvíli doslova na roztrhání, právě oni totiž dokázali výsledky analyzovat a vysvětlit veřejnosti. Zatímco ostatní ministerstvem řízené organizace přicházejí o část zaměstnanců nebo se slučují, zmíněný ústav zaniká. Jeho rušení je v režii Ladislava Bátory.
„Je to neuvěřitelné, přímo zběsilé,“ říká Tomáš Feřtek ze sdružení EDUin, které se zabývá popularizací školských témat. Ministr podle něj může jen těžko řídit školství, když o něm nebude mít data. „Je to stejné, jako kdyby si řidič auta zalepil přední sklo,“ popisuje Feřtek. Dobešem vedené ministerstvo ale míní, že samostatný ústav není potřeba a na statistiku stačí ministerstvo a inspekce.
Kromě toho, že Ústav pro informace ve vzdělávání mohl produkovat data, která ztěžují ideologickou manipulaci, je zajímavý ještě z jednoho důvodu. Sídlí totiž v krásných budovách na exkluzivním místě, kousek od Václavského náměstí. V kuloárech se říká, že si na ně brousí zuby nejlépe placený státní manažer v Česku Martin Roman. Muž, který spolufinancuje elitní školu PORG Václava Klause mladšího, totiž začal na jaře mluvit o tom, že chce založit soukromou vysokou školu, nejlépe v centru Prahy. Jak ministerstvo s uvolněnými budovami ústavu naloží, bude navrhovat Bátora.

Kouzlo peněz
Od srpna se poradce Bátora stal úředníkem, personálním šéfem ministerstva. Rozhoduje už nejen o „budovách“, ale také o lidech. Na něm například záleží, kdo jakou dostane odměnu – právě on totiž připravuje pro ministra jejich návrhy. Dobeš navíc zavedl na ministerstvu dosud nevídanou novinku, takzvané manažerské platy. Vybraní úředníci se díky tomu vymknou z tabulkových pravidel, dostat mohou v podstatě libovolnou částku. A znovu: je na Bátorovi a Dobešovi, kdo bude prominentem s manažerským platem a kolik bude brát.
Štědrými či bídnými penězi pro konkrétní lidi však Bátorova role nekončí. Může ovlivňovat také to, které skupiny a činnosti budou vzkvétat a které zajdou na úbytě. On navrhuje, s jakým balíkem peněz budou hospodařit jednotliví náměstkové či oddělení. A z toho se pak odvíjí také to, kolik lidí si mohou nechat. Takhle už Dobeš rozprášil tým bývalé náměstkyně Kláry Laurenčíkové, který se věnoval v Česku dlouho neřešeným problémům. Jeho cílem bylo, aby co nejméně dětí končilo ve zvláštních školách a v dětských domovech. Zato odbor, který se má starat o dobré jméno pana ministra, posílil. Zatímco před Dobešem v tiskovém oddělení pracovalo šest lidí, teď jich tam je přinejmenším dvakrát tolik.

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk Bělecký
Zdeněk Bělecký
11 years ago

Advokát s aktovkou toho ukradne stokrát víc než deset chlapů se samopaly. Podle tohoto hesla jsou nařvaní dutolebci, trefující se pochodněmi do oken Židům (nebo Cikánům, ono je to jedno, ne?), pro srandu králíkům. Hajlující předimenzované průtokové ohřívače piva začíná zastiňovat jejich elita, zabydlující se v nejvyšších patrech státní správy, sdružující se do rádoby myšlenkových nádrží a hrdě manifestující svůj údajně pravicově konzervativně tradicionalistický pohled na svět. Jejich moc sahá už tak daleko a vysoko, že jen mimořádně odvážní lidé jako pan Halík otevřeně mluví o „fašizujících maloměšťácích“. Zkraje prázdnin byl jeden takový instalován na ministerstvo školství. Doba uvedení do… Více »

Jana Petrů
Jana Petrů
11 years ago

To ano. Jenom nevím, jestli toho ABL-VV tolik vědí, že s nimi nikdo nezatočí, nebo je zatím tak silná touha po moci těch ostatních. Tipuji, že obojí…