Na otázky k Dobešovu čerpání evropských peněz poslanci Věcí veřejných neodpověděli

1. 4. 2011
EDUin
logo_EDUinfo

EDUin opakovaně žádal poslance i ministry Věcí veřejných, aby vysvětlili situaci okolo přesunu peněz z programů spravovaných ministerstvem školství

 

Praha 1. dubna 2011 – V souvislosti s aktuálním varováním z Bruselu, že ministerstvo školství nezvládne vyčerpat peníze z jím spravovaných operačních programů, je třeba připomenout, že se nejedná o novou informaci. Poprvé se tyto pochybnosti objevily v prosincové monitorovací zprávě o čerpání peněz ze strukturálních fondů EU (podrobněji v poznámkách pro editory) a začátkem února 2011 se o možných problémech v operačních programech Vzdělání pro konkurenceschopnost a Výzkum a vývoj pro inovace (oba spravované ministerstvem školství) mluvilo i v médiích. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský se jako hlavní správce čerpání evropských peněz vyjádřil, že uvažuje o přesunu prostředků z programů spravovaných ministerstvem školství do úspěšnějších operačních programů.

 

EDUin opakovaně žádal jak ministra školství Josefa Dobeše tak ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, aby tuto situaci vysvětlili. Oslovil i všechny poslance Věci veřejných, aby položili tuto otázku svým stranickým kolegům. Většina z nich na dopis a opakované upozornění nereagovala. Dostali jsme jen tři velmi stručné a formální odpovědi. Ministerstvo pro místní rozvoj jen sdělilo, že o přesunu peněz bude rozhodovat vláda a nepotvrdilo ani nevyvrátilo výroky ministra Jankovského.

 

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Opět se opakuje stejná situace. Přestože je včas známo, že hrozí problém, politici i vysocí úředníci do poslední chvíle mlčí, vymlouvají se a kalí vodu. Nejčerstvější je včerejší vyjádření Jaroslava Kuby odpovědného na ministerstvu školství za správu operačních programů, že „mají přichystaný plán, jak penize včas vyčerpat“. A to v situaci, kdy se už víc než půl roku mluví o tom, že ministr Dobeš destruoval personálními výměnami příslušný odbor ministerstva natolik, že s čerpání peněz bude velký problém? Máme tomuto výroku zase měsíc dva věřit, než přijde z Bruselu definitivní ortel? Jsem spíš pro to, přinutit příslušné politiky, aby konečně vysvětlili, jak se věci mají. “


Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602687016

 

Poznámky pro editory:

  • Informaci Radiožurnálu k dopisu z Bruselu najdete ZDE

  • Tiskovou zprávu upozorňující na problém s čerpání evropských peněz najdete ZDE

  • Informaci o kritickém postoji exkomisaře Vladimíra Špidly ke schopnosti vlády čerpat peníze z evropských fondů najdete ZDE.

  • Reakci ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského najdete ZDE.

  • Prosincovou monitorovací zprávu popisující stav čerpání evropských peněz si můžete přečíst ZDE. Pasáž týkající se projektů garantovaných ministerstvem školství najdete na straně 45.

  • Dopis poslancům Věcí veřejných najdete ZDE

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na bloguhttp://fertek.blog.respekt.ihned.cz.

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články