Sebere vláda evropské peníze českému školství?

17. 2. 2011
EDUin
logo_EDUinfo

EDUin žádá ministra Dobeše o vyjádření k záměru svého stranického kolegy Kamila Jankovského přesunout evropské peníze na školství do jiných oblastí

Praha 17. února 2011 – Podle vyjádření ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského hrozí přesun části peněz z evropských operačních programů, které byly určeny na projekty ve vzdělávání, do jiných kapitol. Důvodem je údajně velmi pomalé čerpání peněz v programech, které spravuje ministerstvo školství. O tomto přesunu na programy, kde je čerpání peněz lépe připraveno, by měla v dubnu rozhodnout vláda ČR.

Ministr školství Josef Dobeš po svém nástupu radikálně proměnil podobu odboru ministerstva, který měl fondy EU na starosti, a opakovaně říká, že tento odbor s novým vedením zajistí řádné čerpání peněz z operačních programů. Monitorovací zpráva, kterou v prosinci zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj, ale uvádí operační programy spravované ministerstvem školství Výzkum a vývoj pro inovace a Vzdělávání pro konkurenceschopnost mezi šesti nejhůře připravenými programy.

Informace, že vláda připravuje přesun peněz do lépe připravených programů, je varující. Vzdělávání je v každém případě oblast, která je dlouhodobě podfinancovaná. Žádáme proto, aby se ministr školství k tomuto záměru vlády co nejrychleji vyjádřil a vysvětlil jeho důvody.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Pan ministr Dobeš opakovaně ujišťoval veřejnost, že čerpání evropských peněz je pod jeho vedením bez problémů. Teď ale jeho stranický kolega Kamil Jankovský říká, že školství sice není schopné evropské peníze včas vyčerpat, ale prý to nevadí, protože ministerstvo pro místní rozvoj, které celý proces koordinuje, je přesune jinam. Žádáme tedy ministra školství, aby se k této informaci vyjádřil, vysvětlil důvody pomalého čerpání a nastínil své další kroky v této věci.“

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602687016

Poznámky pro editory:

  • Informaci o kritickém postoji exkomisaře Vladimíra Špidly ke schopnosti vlády čerpat peníze z evropských fondů najdete ZDE.

  • Reakci ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského najdete ZDE.

  • Prosincovou monitorovací zprávu popisující stav čerpání evropských peněz si můžete přečíst ZDE. Pasáž týkající se projektů garantovaných ministerstvem školství najdete na straně 45.

  • Ve včerejší tiskové zprávě (ZDE) se ministr k čerpání evropských peněz vyjadřuje. Není v ní ale ani slovo o možnosti přesunu časti prostředků do jiných operačních programů.

  • Text hodnotící dvě stě dnů Josefa Dobeše ve funkci ministra školství čtěte ZDE.

  • Starší tiskové zprávy EDUin o.p.s. a společnosti Scio popisující omyly ministra Dobeše najdete ZDEZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články