EDUin radí rodičům, čeho si mají všímat při výběru školy

10. 1. 2014
EDUin
A girl in school.

Přečtěte si, co zažívá rodič, když obchází základní školy a rozmlouvá s řediteli a ředitelkami.

Praha 10. ledna – Blížící se zápis do prvních tříd dělá těžkou hlavu mnoha rodičům. Jak vybrat pro svého potomka školu, která by ho bavila a naučila něco pro život? EDUin nabízí rodičům budoucích prvňáčků praktický návod, podle čeho se rozhodovat a čeho si všímat při návštěvě školy. Informace na webu rozšiřujeme o nový seminář nazvaný Brašnička pro rodiče, který se poprvé koná 17. ledna. 

EDUin rodičům doporučuje:

  • Jděte se do školy podívat. Všímejte si nejen vybavení, ale také prostředí. Hodně vám prozradí i to, jestli při výuce panuje ve škole ticho nebo je slyšet, že děti na něčem společně pracují. Navštivte výuku a sledujte, jak učitel jedná s žáky, jak se děti projevují.
  • Domluvte si schůzku s ředitelem/ředitelkou. Vyptejte se na vzdělávací program školy, na to, co považuje ve výuce za důležité. Sledujte i „provoz“ v ředitelně. Je tam vstřícná atmosféra?
  • Zeptejte se, zda děti odcházejí na víceletá gymnázia, nebo zůstávají i na druhém stupni. Základní škola s kvalitním programem vám ušetří rozhodování, kam dítě dát po páté třídě.
  • Zajímejte se o způsoby hodnocení. Známky nejsou jediným způsobem, jak motivovat děti k výkonu. Dokonce ani tím nejlepším. Dobré školy vedou děti k reflexi a sebehodnocení.
  • A všimněte si, jak s vámi ve škole jednají. Budou vám učitelé v nadcházejících letech partnery, kterým jde o spolupráci a budování vztahů, nebo vás čeká souboj s institucí?

Podrobný popis rodičovských zážitků při obcházení škol najdete na www.rodicevitani.cz v textu Kateřiny Lánské Hledáte školu pro své dítě? Objednejte se k řediteli a podívejte se do hodiny. Jakým způsobem jsou prvňáčci rozřazováni do tříd a jak se rozhoduje o výběru učitele, komentují  PhDr. Václav Mertin a zástupci škol v Poradně.

Pro rodiče budoucích prvňáčků připravil EDUin seminář Brašnička pro rodiče. Kromě uvedených tipů si účastníci odnesou informace o tom, kam se vzdělávání posunulo od jejich školních let a co nabízejí různé typy škol a vzdělávacích programů. Dozvědí se, jak si o škole zjistit potřebné informace a jaký účel má školní vzdělávací program, schůzky s rodiči nebo školská rada. V diskusi s lektory a ostatními účastníky si ujasní svá očekávání a získají věcné argumenty pro další rozhodování.

První Brašnička pro rodiče se koná 17. ledna v NIDV, Jeruzalémská 12, Praha 1.

Podrobnější informace o semináři najdete ZDE.

Miroslav Hřebecký, lektor semináře, řekl:Když má jít dítě do školy a přijde čas rozhodování, mnozí rodiče si s hrůzou uvědomí, že o současném školství vlastně nic nevědí. A přitom by rádi našli kvalitu. Většina z nás ale neví, jak se kvalitní škola pozná, na čem vlastně záleží. Protože s podobnými dotazy se na nás obrací čím dál víc rodičů, naší odpovědí je seminář Brašnička pro rodiče.“

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články