Maturitní testy mají být Věc veřejná

Ministerstvo školství a Cermat se rozhodly podat trestní oznámení na neznámého pachatele a podezřívají „studenta z Jihlavy“, že buď moc rychle píše, nebo má fotografickou paměť. Maturitní test z češtiny, který v pondělí vyplnilo zhruba devadesát tisíc lidí, má být jednou pro vždy tajný a utajené samozřejmě zůstanou i správné odpovědi. Ministerstvo roní krokodýlí slzy, že to nejde jinak, protože tak káže autorský zákon. Že hned několik testů uniklo na web a může si je tam každý prohlédnout? Cermat autoritativně žádá, aby byly ihned staženy! O kvalitě státní maturity je tedy zapovězeno i diskutovat, protože zákony je třeba ctít a těžko debatovat o něčem, co je tajné. Není to sen? Ne, to se jen jeden státní úřad utrhl ze řetězu a politici jsou příliš slabí na to, aby ho zkrotili.

 

Ach, to právo autorské

Autorská práva? To je podivuhodný argument. Za prvé byl vývoj testů hrazen z veřejných peněz, a je tedy logické, že by měla mít veřejnost možnost alespoň zpětně posoudit kvalitu odvedené práce. Navíc až do března letošního roku Cermat ukázkové úlohy a testy zveřejňoval. Co se za dva měsíce změnilo, že dnes už to možné není? Nebo až do března Cermat masivně autorská práva porušoval? Asi ne. Nejspíš se s autory nějak domluvil, že je zveřejnění nepoškozuje. A pokud se byl schopen Cermat s autory úloh dohodnout dříve, bylo by to asi možné i teď.

 

Problém tedy není v autorských právech, ale v neochotě podstoupit veřejnou debatu o kvalitě testů. Protože ty ukázkové kritizoval kdekdo, od učitelů po specialisty z jednotlivých oborů. Ale ředitel Pavel Zelený strčil hlavu do písku autorského zákona a dělá, že neslyší. Vážně to nepřipadá divné ministru Dobešovi, který ve vládě zastupuje stranu s příznačným názvem Věci veřejné?

 

Maturitní test navíc velmi pravděpodobně lze zahrnout pod definici takzvaného úředního díla, které není chráněno autorským zákonem, pokud je jeho publikování ve veřejném zájmu. Jestliže na základě správně vyplněného testu stát uděluje nějaké osvědčení (maturitní vysvědčení, řidičský nebo zbrojní průkaz), nelze to přece dělat bez možnosti zkontrolovat, na základě čeho bylo takové osvědčení vydáno. Nebo si někdo dovede představit, že by byly navěky tajné třeba testy z autoškoly nebo testy nutné k získání zbrojního průkazu?

 

Ostatně přímo ve školském zákoně (§82, odstavec 4) se říká, že každý maturant má nárok nahlédnout do všech materiálů, které mají význam pro hodnocení zkoušky. Tím zadání testu určitě je. Takže můžete nahlédnout, ale nesmíte si nic pamatovat a nikomu to říct? Vymažou vám telefon, abyste si nic nemohl ofotit? To už je opravdu na hraně frašky.

 

Maturitní test empatie

Že státní maturita má zatím k dokonalosti daleko, je známá věc. I ministr Dobeš tvrdí, že ji chce v příštích letech postupně zdokonalovat. Jak, když se rozhodl testy utajovat? Jakým způsobem a na základě čeho má proběhnout veřejná debata? A s kým? S panem Zeleným, který na dubnové konferenci o státní maturitě v Senátu odpověděl na otázky a připomínky středoškolských učitelů (mimochodem zastánců státní maturity), že na nic konkrétního odpovídat nebude, protože není didaktik? S panem Zeleným, který veřejně a opakovaně hájil ukázkový test z dějepisu plný nesmyslů, které rozeznal i laik?

 

Ta debata musí proběhnout mimo Cermat a po ministrovi školství chtějme, ať jí alespoň nepřekáží, když už ji není schopen iniciovat, vést a moderovat. A pokud je opravdu problém jen v řediteli Cermat, pak ať ho neprodleně odvolá. Jen to, co si můžeme přečíst v onom uniklém testu, by na to stačilo. Je poučné sledovat v e – mailové debatě vysokoškolsky vzdělané odborníky, jak se dohadují, co by asi tak mohlo být řešením té které otázky v testu základní úrovně. Často máte pocit, že nejde ani tak o test z českého jazyka ale z empatie. Jakpak to ten autor asi myslel?

 

Co je tu veřejný zájem?

Cermat včera dopoledne požádal i EDUin, aby ze svých stránek stáhl uniklý test z češtiny, a nadhodil možné právní následky. Odpověděli jsme, že tak neučiníme z důvodů, které jste si právě přečetli. A jeden důvod přidávám. V Poslanecké sněmovně je nachystána novela školského zákona, která by po schválení umožnila Cermat prohlásit za tajné prakticky cokoli se mu zlíbí. Považujeme to za nepřijatelné. A říká-li nám Cermat, že to může dospět až k soudnímu sporu, pak jsme s tím srozuměni. Jde o důležitou věc, která ovlivní desetitisíce studentů. Jestliže politici neumí nebo nechtějí zakročit, musí si to občané zajistit sami. Je třeba si vyjasnit, co rozumíme v tomto případě veřejným zájmem a co je a není možné utajovat. Koneckonců, od toho ty soudy máme.

 

Připojit se s

Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jirka
jirka
11 years ago

matematika ještě náhodou neunikla??? docela rád bych se na to podíval v klidu :D

Lucka
Lucka
11 years ago

A základní angličtinu sem prosím vložíte? Opravdu se mi nechce v nervech čekat až do 20.6 ! =-o

slamic
slamic
11 years ago

EdUine fandím Vám! Nesouhlasím s utajováním testů. Jako letošní maturant bych rád věděl, kde jsem udělal chyby apod… zaslechl jsem, že když si požádám o ukázáni testů je to tahanice na tři měsíce.. tak kde to jsme!! Kocourkov jeden!!

Jana
Jana
11 years ago

Všude sháním matematiku. Klidně si ji sama znova spočtu, jen v klidu a s možností ověření. Po maturitě jsem byla v klidu, že to mám v kapse a teď nervozita stále stoupá a stoupá.
Za tyto stránky vřelý dík. Pokud by byla sepsána petice za zveřejnění maturitních zadání a řešení, ráda ji podepíšu. Už jsem zvažovala, že pošlu stížnost na MŠ. Pořád mám, v tomto státě nejspíš scestnou, představu, že bych měla mít právo si svůj test zkontrolovat, zda-li byl vyhodnocen správně.

Petr Pudivítr
Petr Pudivítr
11 years ago

Žák má sice právo se podívat na všechny materiály, které „pomohly“, že byl ohodnocen, ale zajímá mne, kde si zadání testu prohlédne? Ve škole nezůstane, kraje ho patrně také nebudou mít… Asi se bude muset maturant dostavit přímo do CERMATu, kde mu ho ukážou :-)
Školy zatím budou archivovat jen zaškrtávací tikety sportky…
Nepřipravujete někdo náhodou hromadnou žádost na CERMAT, aby testy poskytl? Studenti u nás se připravují, že budou chtít nahlédnout do své dokumentace. A bedna bude zapečetěná, či dokonce už odeslaná zpět do CERMATu.
A to nemluvím o právu znát správné odpovědi…

Danniele
Danniele
11 years ago

EDUine souhlasím s Vámi a taktéž Vám fandím:) Jsem ráda, že alespoň někdo pohlíží na státní maturitu objektivně a nenechá si nic líbit. Sama jsem nyní maturovala a ve středu mě čekala poslední zkouška. Test z českého jazyka mi přišel spíše obecný (logický), tudíž z češtinou měl minimum společného. Matematika se mi taktéž nezdála jednoduchá a to zejména proto, že jsem dálkař, hodin matematiky jsme měli opravdu minimum a navíc jsme se se začali připravovat na státní maturitu velmi pozdě, tudíž z nás většina neměla šanci. Nechápu, proč je stanovený čas 90 minut, když dříve fungovali čtyři hodiny. Zdá se… Více »

kolemjdoucí
kolemjdoucí
11 years ago

Souhlas, souhlas, souhlas. Fandím vám.

L.
L.
11 years ago

Ve včerejší diskuzi na stránkách nové maturity: Otázka: Proč argumentujete, že nelze testy zveřejnit kvůli autorskému právu? Můžete vysvětlit o které paragrafy autorského zákona se opíráte a jak je interpretujete? Podle mého názoru naopak porušují autorské právo samotné testové úlohy, protože používají výchozí texty k úlohám, které jsou stažené z internetu nebo převzaté z tisku, ale neuvádějí přesné zdroje ani autory textů, což autorský zákon požaduje! Jaké smlouvy mají autoři testových úloh s CERMATem? Jsou to licenční smlouvy podle autorského zákona, nebo běžné dohody o provedení práce? Pokud nejde o první typ smluv, nelze v souvislosti s testy přece argumentovat… Více »

Mirek
Mirek
11 years ago

Řešení vidím ve vydání sbírek maturitních úloh a příkladů – typu „1000 maturitních příkladů z matematiky“. 20 z nich bude do maturitní písemky vylosováno :-)

N.
N.
11 years ago

Naprostý souhlas. A že jim to ani blbé neni, v podstatě se na nás tento rok vyřádili ažaž a ještě jim je proti srsti uveřejnit testy s výsledky, no kde jsme!
Jinak kdyby náhodou byla k dispozici vyšší Aj, tak bych vás bezmezně milovala, protože jsem to neuvěřitelně zmršila a zřejmě do 20.6. s takovou neusnu!

Mějte se, fandím vám.

souhlasím
souhlasím
11 years ago

Ve všem s vámi souhlasím a stojím za vámi!!!…Máme právo na to znát správné odpovědi.

klara
klara
11 years ago

Co takhle napsat nějakou petici na zveřejnění testů a výsledků? Myslím, že by podpisů bychom sehnali mnoho…

N.
N.
11 years ago

Petice by nebyla špatná, otázkou zůstává, jak dlouho by se to celé táhlo. Ale asi furt lepší než sedět u komplu a čekat na zázrak.

Jana
Jana
11 years ago

Chci se zeptat jestli základní verzi ruského jazyka sem prosím také vložíte? Nechci čekat v nervech až do 20.6 !

Iveta
11 years ago

Ahoj,
přidávám se za všechny letošní maturanty a moc děkuji za Vaší podporu. Jste jediní, kteří se nebáli výhružek CERMATU. Jen tak dál. S pozdravem, maturantka Iveta.

Terina
Terina
11 years ago

Naprosto souhlasím se všemi názory a vážím si faktu, že je také někdo, kdo stojí za námi a neposadí se z Cermatu na, víte kam. Nechápu, proč bych se jako maturant nemohla podívat na zadání s odstupem času. Už vůbec pak nechápu, že by se některé otázky mohly opakovat v příštích letech. My, letošní maturanti, jsme nesměli vědět absolutně nic, jedinou otázku, nic konkrétního, vše bylo utajené, až chvílemi trapné a příští ročníky by mohly mít některé odpovědi známé? Mám-li třeba mladšího sourozence, můžu mu bez problémů říct, jaké otázky tam byly.. Jasně, jestliže takhle budeme přemýšlet, začne to už… Více »