Nečas odpovídá signatářům petice: Dobeše neodvolám

8. 1. 2012
EDUin

Premiér Petr Nečas odpověděl na otevřený dopis z 21. listopadu 2011, který ho žádá o odvolání ministra školství Josefa Dobeše z funkce. Od zveřejnění připojilo svůj podpis k této žádosti přes 5000 lidí. Premiér uvádí, že nepovažuje za vhodné v této chvíli ministra odvolat, ale ve skutečnosti se nevyjadřuje k výhradám, které prvních šedesát signatářů v dopisu uvádí. Ti si stěžují na neodborné, autoritativní a chaotické zásahy do vzdělávacího systému, premiér ale v odpovědi adresované jednomu ze signatářů, Oldřichu Botlíkovi, problém zúžil jen na polemiku o plošném testování. Pominul tedy podstatnou část argumentace signatářů a především se zcela míjí s podstatou jejich žádosti. Nestěžují si na plošné testování, ale na odborně nekompetentního a chaotického ministra. Text dopisu premiérovi najdete ZDE, jeho odpověď ve formátu PDF ZDE.

 

Vážený pane doktore,

 

děkuji za Váš dopis ve věci testování úrovně českých žáků na základních školách. Předně mi dovolte říci, že určitě nejsme v rozporu v otázce kvality českého školství. Klesající úroveň českých žáků tak, jak jej odráží například výsledky studie PISA, sleduji s velkým znepokojením.

Dokonce i v oblasti matematické gramotnosti, kde jsme patřili mezi nadprůměr, nyní zaznamenáváme nejhorší trend ze všech sledovaných zemí. V oblasti přírodovědné gramotnosti na tom nejsme o mnoho lépe. To se mi, jako absolventovi studia fyziky, skutečně nečte lehce.

Na druhou stranu problém, který máme, nespočívá pouze ve zhoršování kvality studia, ale také v nedostatku informací, které o něm máme. Z tohoto důvodu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR připravilo v souladu s programovým prohlášením vlády projekt testování žáků 5. a 9. tříd. Následně v období května a června 2012 proběhne generální zkouška.

Pokud dochází k určitým informačním šumům v průběhu tohoto procesu, je to možná způsobeno tím, že jde o nový dosud nevyzkoušeny projekt, čímž ovšem případné komplikace směrem k odborné a rodičovské veřejnosti nechci omlouvat. Nicméně dokud nebudeme mít alespoň výsledky pilotního testování, tak by zásahy z pozice premiéra byly předčasné.

 

S úctou

 

Petr Nečas

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články