Nečas odpovídá signatářům petice: Dobeše neodvolám

Premiér Petr Nečas odpověděl na otevřený dopis z 21. listopadu 2011, který ho žádá o odvolání ministra školství Josefa Dobeše z funkce. Od zveřejnění připojilo svůj podpis k této žádosti přes 5000 lidí. Premiér uvádí, že nepovažuje za vhodné v této chvíli ministra odvolat, ale ve skutečnosti se nevyjadřuje k výhradám, které prvních šedesát signatářů v dopisu uvádí. Ti si stěžují na neodborné, autoritativní a chaotické zásahy do vzdělávacího systému, premiér ale v odpovědi adresované jednomu ze signatářů, Oldřichu Botlíkovi, problém zúžil jen na polemiku o plošném testování. Pominul tedy podstatnou část argumentace signatářů a především se zcela míjí s podstatou jejich žádosti. Nestěžují si na plošné testování, ale na odborně nekompetentního a chaotického ministra. Text dopisu premiérovi najdete ZDE, jeho odpověď ve formátu PDF ZDE.

 

Vážený pane doktore,

 

děkuji za Váš dopis ve věci testování úrovně českých žáků na základních školách. Předně mi dovolte říci, že určitě nejsme v rozporu v otázce kvality českého školství. Klesající úroveň českých žáků tak, jak jej odráží například výsledky studie PISA, sleduji s velkým znepokojením.

Dokonce i v oblasti matematické gramotnosti, kde jsme patřili mezi nadprůměr, nyní zaznamenáváme nejhorší trend ze všech sledovaných zemí. V oblasti přírodovědné gramotnosti na tom nejsme o mnoho lépe. To se mi, jako absolventovi studia fyziky, skutečně nečte lehce.

Na druhou stranu problém, který máme, nespočívá pouze ve zhoršování kvality studia, ale také v nedostatku informací, které o něm máme. Z tohoto důvodu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR připravilo v souladu s programovým prohlášením vlády projekt testování žáků 5. a 9. tříd. Následně v období května a června 2012 proběhne generální zkouška.

Pokud dochází k určitým informačním šumům v průběhu tohoto procesu, je to možná způsobeno tím, že jde o nový dosud nevyzkoušeny projekt, čímž ovšem případné komplikace směrem k odborné a rodičovské veřejnosti nechci omlouvat. Nicméně dokud nebudeme mít alespoň výsledky pilotního testování, tak by zásahy z pozice premiéra byly předčasné.

 

S úctou

 

Petr Nečas

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vít Pátek
Vít Pátek
11 years ago

Dopis o voze, Nečas o koze. Ve skutečnosti samozřejmě není ta odpověď projevem čtenářské negramotnosti předsedy vlády. Její správný překlad do řeči prosté zní: „Polibte mi prdel, 115“.

Pavel Holásek
Pavel Holásek
11 years ago

Námět na písemnou práci u (mnou nemilované) státní maturity: odpověď na otevřený dopis. Kdo nezareaguje na dopis adekvátně (tj. logicky ve většině bodů), jistě neprojde.

Jana Petrů
Jana Petrů
11 years ago

Proč by takto nereagoval, když má dle veřejného průzkumu, provedeného ministrem Dobešem (reakce veřejnosti na jeho činnost) naprosto volné ruce? Dovoleno je vše!

ver.valikova
ver.valikova
11 years ago

Mně se nečte lehce, že má pan premiér dvě chyby v interpunkci:

3. odstavec – „v nedostatku informací, které o něm…
4. odstavec – „jde o nový, dosud nevyzkoušený“…

Že by se se Petr Nečas nakazil od Josefa Dobeše? Pokud za chyby může Eduin, doporučuji opravit. Už jsem z té blbé češtiny dost unavená.

vv

Ondřej Hausenblas
11 years ago

Já myslím, že ty chybky v interpunkci mohou být dány opisem – ať o psal kdokoliv. Víc mě mrzívají takové zkraty jazyka jako „případné komplikace směrem k odborné a rodičovské veřejnosti“. Ale ovšem nejvíce mě mrzí, že pan Nečas bude s vyhodnocením šumů a omylů nevyzkoušeného (a nedomyšleného) testovacího projektu čekat na výsledky. O nich by i bez číslic mohl už dnes vědět, že kvůli samotné povaze testů nebudou pro takové hodnocení použitelné. Kdyby se poradil s někým jiným než s Dobšem, mohl by vědět, že zjistí jen to, že tyhle výsledky nic neřeknou ani jemu, ani veřejnosti. Akorát za… Více »

Stanislav Zajíček
Stanislav Zajíček
11 years ago

Je to nepatrnost, ale musím říci, že silou definice ona čárka ve čtvrtém odstavci být nemusí (a čárka ve třetím odstavci chybí díky přepisu – viz kopie originálu v pdf). Zajímavější opravdu je to, že ono základní sousloví není, jak bychom čekali, NOVÝ PROJEKT, ale NEVYZKOUŠENÝ PROJEKT. Zkrátka a dobře, z nejvyšších míst máme takto potvrzeno, že tyto testovací projekty jsou u nás neznámou pevninou, na níž ještě patrně nikde nikdo nestál (=nevyzkoušel ji…). Možná by stálo za to složit se na dárek pro onoho poradce, o němž píše pan Hausenblas.

Karel Souček
Karel Souček
11 years ago

Nevím, proč jsou tady všichni tak natvdlí a nechápou, že Nečas Dobeše neodvolá, protože bez VV prostě vládnout nemůže. Dobeš by skončil jedině pokud by ztratil podporu vlastní strany a prezidenta.
A takový dotaz pro učitele: Myslíte si, že kdyby byl místo Dobeše ministrem školství například nějaký Kalouskovec, tak by to pro vás bylo lepší?

ver.valikova
ver.valikova
11 years ago

Ano.

Pro pana Zajíčka: Na definici kašlu, ta věta je děsná.

vv

Jana Petrů
Jana Petrů
11 years ago

Paní Valíková, ta věta je děsná proto, že se v ní přiznává, že takových nevyzkoušených projektů je více. Tento je z nich patrně nejnovější :)
Obávám se, že nám brzy ztuhne úsměv na tváři, ale než se to stane, tak se smějme.

Ondřej Hausenblas
11 years ago

Můžeme si tu stýskat, a není nám to nic platno. To je pravda. Asi by bylo dobré do těchto diskusí vstupovat ještě s cílem „něco veřejnosti pomoci objasnit“. (Může to být i jen moje objasnění, a mohu nevědět, že vlastně mylné – ale bude tu ta snaha šířit nikoli „pravdy“, ale právě návyk „v diskusi hledat jasno“. To bychom mohli zvládnout. Druhý krok by měl být ale ten, že získáme pro četbu těch diskusí hodně lidí, kteří se tím mohou poučit nebo sem taky něco užitečného vložit. Komu ze svého okolí (i širšího) jste zatím ještě neřekli „Podívej se na… Více »

ver.valikova
ver.valikova
11 years ago

Dobrý večer, pane Hausenblasi. Tak především: Těch nápadů bylo v posledních letech nějak mnoho. Učím po mateřské devátý rok a potřebuji především: 1. Číst (beletrii, poezii, odbornou literaturu). 2. Psát (vlastní texty a dramatizace pro studenty). 3. Občas také učit. A spát. Jsme zahlceni nápady, projekty, školeními. Pak se kdekdo diví, že začínáme bláznit. Prosím, nechte učitele chvíli žít! Jak říkala Honzlová, já na kolektiv nevěřím! Věřím v Pánaboha a na individuální práci v samotě a klidu. Ráda si počtu o nových metodách, ale jsem strašně unavená. Chci se zbavit toho debilního systému STAMATU (jakkoli, půjdu třeba pást kozy) a… Více »

Jana Petrů
Jana Petrů
11 years ago

Pane Hausenblasi, určitě bych nejen já vítala, kdyby se tato diskuze stala místem pro výměny názorů odborníků. Jediný problém vidím v tom, že ministr Dobeš nebere na vědomí žádné argumenty, které vyvracejí, nebo přinejmenším zpochybňují jeho kroky či úmysly. Pak i snášení odborných a fundovaných argumentů je ztráta času. Bohužel. Jinak Vám dávám zcela za pravdu.