Podívejte se na brífink ministra školství a ředitele CERMATu k výsledku státních maturit

Nabízíme odkaz na informační souhrn z tiskové konference ministra školství Petra Fialy a ředitele CERMATu Jiřího Zíky k výsledkům státních maturit. Ministr zde upřesnil svoje záměry zadat procesní a finanční audit maturit a jmenovat pracovní skupinu, která by měla diskutovat o změně maturitního modelu. Článek obsahuje i kompletní videa z konference. Čtěte a sledujte ZDE.

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
38 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

Krásný den přeji. Čt 24 mě pozvala do živého vysílání, když jsem jela do Hloubětína ke svému lékaři. A já jsem to stihla!

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani//10101491767-studio-ct24/212411058030620/

Pavla Malinková
Pavla Malinková
10 years ago

Viděla jsemvystoupení pana ministra a také Vaše vystoupení. Bouhužel se pan ministr o ničem takovém, jako je šance na nové hodnocení maturitních slohů vůbec nezmínil. Je hezké, že chce nápravu, ale pro nás už bude asi pozdě. Vím, že se snažítě oslovit ministra školství peticí. Můžete mi říct, jestli s Vámi jedná? Děkuji za odpověď.

Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

Dnes mi paní Fojtíková napsala, že se ozvou. Tak musíme věřit.

Zase tam zítra zavolám, odkaz už jsem jim poslala.

Pavla Malinková
Pavla Malinková
10 years ago

:-) naděje umírá poslední, ale mám takový pocit, že už té naděje je málo. Protože hodně slohovek už přece zamítli. Nemyslím, že by změnili systém uprostřed.

matka
matka
10 years ago

noo, ale já zas pochopila, že ty znovu ohodnocené práce byly většinou didaktické testy a ted mají většinou přijít na řadu slohovky- nevím, opravdu nevím. Máme na své straně odborníky, učitele, ….. i maturantyproti ;) a pan ministr Fiala si nemůže dovolit udělat chybný krok. Skočím zpět pro tu flintu do žita a budem zase věřit- dokud nebudem mít v ruce odpověď na odvolaní. Pak nevím, pokud bude Zamítnutí odvolání, tak přestanu věřit, ale ne bojovat…… a pak se třeba stanu pověrčivou i mimo téma, uděláme si palačinky, zajedu si za mojí sestrou-zdravotní sestrou, s malou dcerkou proberem jestli si… Více »

Pavla Malinková
Pavla Malinková
10 years ago

Trošku se bojím, že ministr může udělat chybných kroků i víc a nic se nestane, je nás málo, co se bráníme, ale budu ráda, jestli se pletu. Ale za vaši slohovou práci si zasloužíte plný počet bodů. Text se plně dotýká tématu a dané komunikační situace. Volba lexika je nadprůměrná, pravopisné chyby se zde neobjevují. Argumentace je logická, návaznost informací přehledná :-)).

Marek Žák
Marek Žák
10 years ago

Konečně jsem shlédl rozhovor s paní Veronikou Valíkovou na Čt24. Nerad se mýlím v úsudcích, tentokrát však chci věřit na dojem, který člověk získá, když někoho vidí poprvé. Paní Valíková na mne působí jako vzdělaná, kultivovaná a korektní dáma. Jsem dalek toho, abych jí mazal med kolem úst, koneckonců v jejím střetu s úřední mašinerií jí tyto charakteristiky nejsou moc ku prospěchu. O to víc si vážím, že do toho jde. (Střet se týká samozřejmě také mne a všech ostatních, nijak tím paní Valíkovou nevyděluji a celou kauzu tím nepersonifikuji). Obhajuje samotnou podstatu výuky, do toho se však nemohu plést.… Více »

Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

Pane Žáku, moc děkuji. Lichotky mám ráda. Zapomněl jste dodat, že jsem také velmi na……….. dáma.

Ale vážně. Jsme samozřejmě v tuto chvíli spojenci, pokud mi slíbíte, že češtinářům nikdo nenaroubuje další šílený projekt.

Jde teď samozřejmě především o maturanty. Pan ministr naši petici má na webu, dopisy mu pravidelně posílám a věřím, že věc začne řešit. Ty děti si to zaslouží.

Antonín
Antonín
10 years ago

Dobrý den, bohužel nesdílím Váš optimismus a víru v státní instituce, které mají podíl na tvorbě, organizaci a dohledu nad maturitou. Skutečnost je taková, že pokud použijeme ,Cermatem výtvořený systém hodnocení slohové práce na zadání maturit, je jeho hodnocení nevyhověl. Matematika jedno špatné zadání znamená hodnocení 0 bodů a tudíž vše další se již nehodnotí. Tvrzení pana Němce že je maturita „relativně objektivní“ není nutno dále komentovat. Lidé „odborníci na školství“ na krajských úřadech mlčí a přeposílají žádosti o přezkum „odborníkům“ zpět na Cermat. Vše toto je prý v souladu se zákony. Stavba, zvaná maturita se nezadržitelně blíží k zhroucení,… Více »

Pavlína Štumpová
Pavlína Štumpová
10 years ago

S panem Antonímem jednoznačně souhlasím. I po té 0 z písemky je dcera velkou optimistkou a pevně věří v kladné vyřešení jejího odvolání. Já , bohužel, její optimismus sdílet nemohu. Pokud si opravdu při přezkoumání výsledku nikdo ty práce nepřečte a neudělá nezávislé komplexní hodnocení celé práce, nemají studenti s 0 body a jednovětným posudkem šanci.
Alibismus Cermatu, že již 121 studentům vyhověl , je výsměchem do tváře všem , kteří toto štěstí v “ relativně objektivní “ maturitě neměli.
Je mi strašně líto všech, jejichž velká radost po výborně vykonané ústní maturitě a didaktických testech se stala velkým zklamáním.

matka
matka
10 years ago

!!!! PETICE k podpisu proti hodnocení písemných prací je na http://www.petice24.com/petice_proti_hodnoceni_pisemnych_maturitnich_praci_z_etiny
je důležité podepsat tuto!!! Někde tu je link na loňskou a koukala jsem, že lidé podepisují tam- dejte pozor ;) – díky, s pozdravem všem

Marek Žák
Marek Žák
10 years ago

Paní Valíková,
o tom roubování, tedy, to Vám můžu slíbit jen za sebe. Ale je to přiléhavý název, v tomto kontextu ihned naskočí Mičurin a jeho arktická pšenice.

Psal jsem, že petici v pátek ukončím kvůli časovému tlaku. Je ale zatím dost malá, zkusím ji trochu více medializovat. Zatím ji tedy neukončím, třeba ji ještě zvětšíme a získá na váze

matka
matka
10 years ago

Pane Žák,
dejte podpisům do petice čas do pondělí ;) , já si dneska všimla že určitě 50 jich je na té druhé.Uvidíme, s díky a pozdravem :)

ver.valikova
ver.valikova
10 years ago

My nic neukončujeme. Právě nám jsme dostali podpisové archy z dalších dvou gymnázií a věřím, že budou přicházert další.

Češtináři celé země, spojme se. Alespoň elektronicky.

Http/maturita2012sloh.cz

ver.valikova
ver.valikova
10 years ago

Pardon.

http://www.maturita2012sloh.cz/index.html

Máme tam hezkou mailovou komunikaci s MŠMT v tiskových zprávách. Večer ji hodím na eduin, teď jdu zkoušet na školní akademii.

Také jsou tam všechny češtinářské a studentské petice od roku 2009.

Hezký den

matka
matka
10 years ago

Já nevím, já zas tak nějak přemýšlím, že mi přijde, jako že měli maturity malou NEuspěšnost- až na tu matematiku ta uspěšnost byla opravdu velmi velmi slušná. Přijde mi, jako že těmi slohy chtěli potom dohnat celková procenta neuspěšných. Kdyby byli v PP uspěšní, jak by to vypadalo? Že Státní maturita měla být lepší a přísnější a naše děti by to zvládli ještě lépe než po staru? Na to všechno by měl ten audit snad přijít ne? Otázka je, jestli někdo řekne na veřejnosti opravdu pravdu :( . Myslíte, že ty odvolané slohy aspoň někdo do konce srpna překontroluje? To… Více »

matka
matka
10 years ago

Vážená paní V. Valíková, jste zlátá, víte to ? :))))

Pavla Malinková
Pavla Malinková
10 years ago

V máte slovo M.Jílkové si ředitel CERMATU dal za zvládnutí maturit dvojku a za komunikaci připustil za tři. Úředník MŠ to vidí za dvě. Tak to máme krásné vyhlídky, když jsou takspokojeni. Taky bych brala za tři.

helena
helena
10 years ago

Pan úředník z ministerstva byl snad nejapná karikatura – opatrný alibista, krerý ví, že nejlepší odpověď je zásadně neodpovídat konkrétně. A takový lidi živíme z daní. Věřím tomu, že zozhodně neznal on ani Zíka odpověď na rozdíl ve stížnosti – je to trapné, jak se vyhýbal odpovědi. Stejně trapné a ostudné je, že ,,výborná´´ metodička matiky nebyla vůbec potrestána za paskvil, který poslala studentům – sama ji určitě nepočítala. Myslím si, že ten student měl v hlavě mozku víc, než ti dva výše zmínění. Kdyby ten úředník i Zíka podali srovnatelný výkon u maturity, jaký dnes předvedli, určitě by dle… Více »

matka
matka
10 years ago

Neviděla jsem to a jak čtu o nic jsem nepřišla. Koukali jste kolik přibylo v petici podpisů? Pokud neuznáji odvolání,jsem vážně rozhodnuta podat žalobu- už mne to začíná všechno pěkně štvát, jak si myslí ze jsou všehomocní a dělají ze je vše ok. Tohle jim prostě nemůže projít!

matka
matka
10 years ago

Já bych brala i za čtyři ;-)

iveta
iveta
10 years ago

Je vidět, že prožírají naše peníze a ještě se nám smějí. Měli bychom reagovat nejen soudem, ale také občanskou neposlušností. Tzn. neplatit nepřímé daně. Z každého nákupu v tuzemsku jim jde 30% na daních. Kdo to má blízko k hranicím, ať jezdí nakupovat tam (ještě ušetří, protože u nás je všechno dražší). A ti, kteří to mají daleko, ať šetří. Snížit spotřebu benzínu, alkoholu a cigaret. Chodit hlavně pěšky nebo na kole. Z pohonných hmot se nadívají nejvíc. Nechejme bestii vyhladovět. Já se těmi pravidly již řídím.

Václav Votruba
Václav Votruba
10 years ago

Viděl jsem a výstup pana Ziky za CERMAT byl lepší než než senátora Chládka. Jinak ale tento typ pořadů nemá řádnou váhu, protože paní Jílková je dryáčnice netoužící po diskusi a řešení.
Správná otázka pro senátora Chládka by byla: „Co byste říkal původní představě ČSSD jedné úrovně zahrnující povinně i matematitku?“
A tu se chystal připravit pan Zelený. Pak pochopil změnu zadání (jeho slova) a aspoň jsme byli ušetřeni slovensko/polské blamáže s provalením zadání. Je to málo nebo hodně?

Jan Zdeněk
Jan Zdeněk
10 years ago

Jsem zvědav, co vytvoří odborně-politická komise. Kde jsou češtináři? Z jakého titulu je tam p. Feřtek? Kdyby si někdo další založil infoweb o vzdělávání, dostane také pozvánku do komise, od které stejně vzejde spíše politicky přijatelé řešení. P. Chládek opět hřeje oranžovou polívčičku – nechte ho mluvit hodinu a nedovíte se nic. Pánbůh s námi a zlí pryč.
Nebylo by kdysi navrhovaným řešení udělat jednu úroveň pro odborné školy a druhou pro gymnázia? Nebo aby gymnazisté povinně museli dělat vyšší?
Zredukovat maturitu (státní) na pouhé testy (zejména z jazyka) je blbost.

Ondřej Hausenblas
10 years ago

Co tu píše Jan Zdeněk o různých maturitách pro odborné školy a pro gymnázia, to ukazuje, jak málo máme přehled o tom, které důvody pro jaká řešení už byly vysloveny a zase padly. Je to pochopitelné, když se to tak střemhlav během tolika let mění. Ale to neznamená, že už se do toho stát musí vložit a nařídit své jedno řešení. Naopak, ten guláš je právě výsledkem toho, že se stát snaží nařizovat tam, kde na to nemůže mít dost rozumu. Stát je úřad, je to spousta lidí nevzdělaných v oborech, do kterých mají jejich opatření zasahovat. Právě proto nemá… Více »

helena
helena
10 years ago

Pane Hausenblas, doufám, že jste v komisi a budete vyslyšen. Je zřejmé, že peníze a podporu měli dostat učitelé a ne Cermat či jiné organizace.
A ve včerejší debatě mi naopak ministerský úředník a pan Zíka připadali jako z Marsu – ani jedna konkrétní odpověď, vše vytáčky a odvolávky na zákon. Ti klidně dle zákona a ne svědomí i někoho popravili – alibisti jak vyšití. Mimo jiné jak se pozná ificiální stížnost od neoficiální? Doufala jsem, že se poučím a ani takový odborníci neodpovědili.

Pavlína Štumpová
Pavlína Štumpová
10 years ago

Státní maturita – Ano, pouze v didaktickém testu- ANO, jedna úroveň – ANO,
písemná práce hodnocena školou – ANO,
pro letošní maturanty, kteří mají 0 bodů z písemné práce a jsou nyní označeni jako neúspěšní = absurdita, bezmocnost, lítost, vztek – ANO,
hodnocení celé jejich maturity se scvrklo do 100% dodržení slohového útvaru.
Takto tvrdé ohodnocení není v žádné jiné části celé maturitní zkoušky !
Bohužel, pro letošní maturanty je jarní ( doufám , že ne podzimní ) termín jejich konečnou !

Antonín
Antonín
10 years ago

Dobrý den, tragikomedie maturita pokračuje.V zemi kde se rozdávají diplomy je najednou velký strach aby nedej bože nedostal vynikající , průměrný nebo špatný , ale v káždem případě řádný student, doklad o ukončení studia. Někdo se rozhodl, že bez toho, aby byl student spisovatel nebo novinář, není pro jeho uplatnění v praxi žádné místo. A taky počet neúspěšných musí odpovídat křivce ne Gausově (ten pán za to nemůže) ale cermatově. Chyby v zadání jinde nepřípustné si autor oznámkuje 2. (chvalitebně) Kdo zastaví tohle trapné divadlo? Studenti? Věřím že to dokáží. „Nově vykonkurzovaní“ ředitelé“ ? obávám se, že ne. Češtináři? Snad… Více »

Veronika
Veronika
10 years ago

Naprosto s vámi souhlasím, pane Antoníne.
Nejvíc mě pobavilo, že za mraky chyb si Cermat udělí dvojku a k pětce ze slohu stačí jedna jediná chyba!!!
Upřímně doufám, že se tahle parodie na maturitu podaří zastavit dříve, než stihne poškodit další desetitisíce maturantů. Já sice tímto kolotočem letos prošla, ale nikomu bych nepřála ten stres, kdy do poslední chvíle nevíte, jak bude maturita probíhat. Stejně tak bych nikomu nepřála to nekonečné čekání na výsledky a tu nehoráznou neinformovanost, která celý tento projekt provází.
Dle mého názoru má student právo na důstojné zakončení studia!!!

helena
helena
10 years ago

Vem čert celou maturitu z ČJ! Kdyby alespoň byl počítán průměr – ústní, sloh a didaktika, ale kvůli dílčí zkoušce neodmaturovat?! Samy tvůrci tohoto nesmyslu dělali klasickou školní maturitu a teď vymysleli bič na ostatní.
Taky miluji ty, kteří tvrdí, že to neudělali jen hlupáci a flákači – opak je pravdou a dost mě mrzí, když kluk je zničenej a spolužáci, kteří měli o jeden až dva stupně horší známky mají maturu v kapse a řehtají se jak koně a jdou na přijímačky na VŠ.

Jana
Jana
10 years ago

Paní Valíková, přečtete si prosím text pana Jiřího Kostečky, chvilku se zamyslete a pak zveřejněte svou omluvu poctivým hodnotitelům. Studenti, kteří byli letos poškozeni prací nedbalého hodnotitele, se jistě dočkají spravedlnosti.

Pavel Holásek
Pavel Holásek
10 years ago

Veronika mě inspirovala k bonmotu:

Cermat se odchýlil od zadání – hodnoťme ho tedy 0 body.

Černá
Černá
10 years ago

Prosím zoufalé rodiče, aby si přečetli:
http://www.ceskaskola.cz/2012/06/jiri-kostecka-obrana-centralni.html

helena
helena
10 years ago

Texty jaké od současných studentů očekává Cermat jsou nereálné.
Mladí takto vůbec nemluví, natož aby psali. Byl někdo z Cermatu na nějakém četu, četl někdy pubertální mail? Očekávání Cermatu jsou úplně mimo,tak jako kdyby někdo očekával, že zvládnu napsat sloh jazykem z 18.století nebo staročesky. Pro ty studenty to tak musí znít. Pravdu má pan Kostečka ale v tom, že učitelé neučí to co Cermat chce, že jedou ve starých kolejích, ale potom chtějí po novu hodnotit?

Iveta Salamonová
Iveta Salamonová
10 years ago

Pro inpiraci žaloba proti hodnocení maturity. Doporučuji přečíst, velmi poučné a zajímavé. tp://www.eduin.cz/wp-content/uloziste/311/Statni_maturita/ZALOBA_bianco.pdf

Marek Žák
Marek Žák
10 years ago

Doporučuji všem přečíst si článek pana Kostečky na http://www.ceskaskola.cz/2012/06/jiri-kostecka-obrana-centralni.html Přestože je autor mým „protivníkem“, má můj respekt. Takto profesionálně zpracovanou obhajobu hodnotitelů jsem zatím nezaregistroval. Nejsem nijak oprávněn hodnotit (to slovo nyní bez ironie) odborně argumentaci, kterou používá. Posuzuji vše jen ze svého pohledu. Proto se zaměřuji jen na některé části a snažím se dbát na to, aby nebyly vytrhovány z kontextu. Především, bezesporu některé výtvory studentů jsou neuvěřitelné a že někteří z nich si odvolání podali také, to je velmi pravděpodobné. Čísla však nemáme. Nic to však nemění na situaci studentů, kteří na to skutečně doplatili. O počtu správných… Více »

Marek Žák
Marek Žák
10 years ago

Doplňuji, že bohužel již existují ti, kterým to už není k ničemu. Jejich práce však mohou být znovu hodnoceny také. Výsledek mohou použít jako argument při volání pro satisfakci. Je to sice jen chabá z nouze ctnost ale třeba taky ne.