Tisková zpráva: Na desetiměsíčních smlouvách pro učitele prodělá nejvíce stát

15. 7. 2015
EDUin
8482316842_3ac9faba02_z

Novela zákona o pedagogických pracovnících má zamezit uzavírání dočasných smluv na dobu určitou s učiteli. Školy tuto možnost využívají k personálním změnám.

Praha 15. července – Dlouhodobě uplatňovaná praxe, kdy někteří ředitelé uzavírají pracovní smlouvy s učiteli pouze na deset měsíců výuky, bude pokračovat i o těchto prázdninách. Sněmovna nestihla schválit novelu zákona o pedagogických pracovnících včas, do třetího čtení se dostane až v září. I přes smysluplné výhrady opozice je tato novela potřebná, protože zajišťuje učitelům důstojné zacházení.  Bez navýšení rozpočtů škol na platy učitelů ale nic neřeší. Možnost krátkodobých smluv pro pedagogy školy nevyužívají ani tak z ekonomických, jako z personálních důvodů. Řediteli umožní snadněji se zbavit nekvalitních učitelů a reagovat na naplněnost tříd.

Novelu, kterou předložilo MŠMT ještě za předchozího ministra školství Marcela Chládka, provázela během druhého čtení v poslanecké sněmovně diskuse o její potřebnosti. Poslanci z řad opozice namítali zejména to, že ministerstvo školství nezná přesný počet učitelů, kterých se podobná praxe dotýká. Dále zazněly hlasy, které vytýkají fakt, že dlouhodobě podfinancované školy pouze hledají řešení, která by jim pomohla ušetřit alespoň část finančních prostředků.

I když jsou tyto argumenty smysluplné, praxe „vyhazování“ učitelů na prázdniny velmi negativně ovlivňuje vnímání učitelského povolání a nutí učitele k hledání únikové cesty. Tou může být buď spoléhání se na sociální systém v době jejich dočasné nezaměstnanosti, nebo hledání jiného pracovního uplatnění. Dochází tak k degradaci učitelského povolání a vystavování učitelů do role společensky nechtěné, podceňované profesní skupiny. Navíc jejich existenční náklady přebírají částečně úřady práce a škola uspoří jen malou část nákladů.

Janek Wagner, šéfredaktor portálu Česká škola, uvedl: „Učitelé s desetiměsíční smlouvou dostávají poměrnou část nároku na dovolenou, tedy 10/12 mzdy za 8 týdnů. Učitel na tom tedy finančně příliš neprodělá, škola na tom nevydělá. Prodělává stát a vydělávají zdravotní pojišťovny. Pro ředitele je to de facto jediná možnost jak obejít hyperprotektivní zákoník práce a získat alespoň nějakou možnost zbavit se nekvalitních pedagogů. Zároveň dává řediteli možnost reagovat na menší počet dětí a tříd v dalším školním roce a má tak možnost ušetřit za případné odstupné.“ 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články