Tisková zpráva: Školy se zítra dozví, kolik dostanou na platy učitelů

23. 1. 2020
EDUin
IMG_1584-scaled

Praha, 23. ledna – V pátek se ministerstvo školství chystá zveřejnit s napětím očekávané údaje o objemu finančních prostředků, se kterými mohou jednotlivé školy počítat pro příští rok.

Bude to první velký test reformy financování regionálního školství, která od 1. ledna od základu změnila systém, jakým ministerstvo školství posílá peníze ze státního rozpočtu školám. Učitelé mimo jiné definitivně dostanou odpověď na otázku, zda na školy doputují peníze nejen na slíbené 8procentní navýšení základ platu, ale také 2 procenta na tzv. nadtarif, kvůli kterému školské odbory vloni v listopadu vyhlásily jednodenní stávku. Především střední odborná učiliště s napětím očekávají, kolik od státu dostanou na platy nepedagogických pracovníků, kteří zajišťují například provoz ve školních dílnách.

„Tyto údaje se dosud ředitelé běžně dozvídali v březnu či dubnu, z tohoto pohledu ředitelé školy změny přicházející s reformou financování jistě přivítají, alespoň pokud mluvíme o termínu zveřejnění. I tak už ale vzhledem k tomu, o jak velkou změnu v systému financování se jedná, tři týdny existují ve vakuu,“ říká programový ředitel EDUin Miroslav Hřebecký.

Údaje nebudou zcela kompletní, budou v nich chybět například částky určené na provoz školních zařízení, jako jsou školní jídelny či školní kluby. Týkat se budou pouze škol zřizovaných obcemi a kraji. Soukromé a církevní školy, jejich financování se i po reformě financování bude nadále odvíjet od počtu žáků, by se s výší nových normativů měly seznámit na konci ledna.

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články