Učitelé píší ministrovi: Vraťte maturitu zpět do škol!

Upozorňujeme na iniciativu učitelů Českého jazyka a literatury, kteří se obracejí na ministra školství Petra Fialu se žádostí, aby přezkoumal státní zkoušku z tohoto předmětu, posoudil její nedostatky a vrátil maturitu zpět do pravomoci škol. Dopis najdete i ZDE, stránky www.maturita2012sloh.cz obsahují i další materiály včetně příběhů studentů postižených zavedením externího hodnocení písemných prací.

 

Vážený pane ministře,

 

my, středoškolští učitelé, Vás prosíme, abyste důsledně přezkoumal státní maturitní zkoušku z ČJL. Má několik zásadních nedostatků:

 

1.Dvouúrovňový didaktický test. Navrhujeme test jednoúrovňový, který by prověřil ověřitelné – znalost pravopisu, tvarosloví, větné skladby a interpunkce, schopnost vyčíst v textu jasné informace a odpovědět na jednoznačně položené otázky.

 

2. CERMATEM řízená ústní zkouška. Vraťte zkoušení literatury do kompetence středoškolských učitelů. Zbavíte je stresu a zbytečné byrokracie a dopřejete jim svobodu i prostor k tvořivosti.

 

3. Slohová práce. Ukazuje se, že centrální hodnocení školenými hodnotiteli bude možná největším problémem letošních maturit.

 

Zde jsou kritéria hodnocení slohových prací:

 

1A Korespondence text – zadání – obsah – téma (subjektivní záležitost, každý člověk vnímá text jinak)

 

1B Naplnění komunikační situace (styl/útvar) – (opět subjektivní záležitost)

 

2A Pravopis a tvarosloví – (toto lze hodnotit objektivně)

 

2B Volba lexika (přiměřenost, adekvátnost) – (opět mírně subjektivní záležitost)

 

3A Koheze (formální prostředky textové návaznosti) – (lze snad hodnotit objektivně)

 

3B Koherence (soudržnost textu) – (opět mírně subjektivní záležitost)

 

Hodnotitelé tedy hodnotí dvě třetiny „měkkých“, subjektivně vnímatelných položek. Jejich hodnocení jsou tak logicky méně objektivní než tolik kritizovaná hodnocení většiny středoškolských češtinářů, kteří sice znali své studenty, ale k jejich textům přistupovali odpovědně, s citem a pokorou.

 

Letošní opravy slohových prací vyvolávají v našich studentech často vztek, zděšení, smutek a zášť. Oni ani my nechápeme, proč byly některé práce hodnoceny nedostatečně. To není dobrou vizitkou systému.

 

Prosíme, vraťte slohy a organizaci ústního zkoušení školám a učitelům. Jsme dostatečně odborně i mravně způsobilí k tomu, abychom byli schopni posoudit kvality svých studentů.

 

Děkujeme za pochopení

 

Podpisový arch s podpisy iniciátorek akce si můžete prohlédnout ZDE


Připojit se s

Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
10 years ago

Opravdu skvělé! Úkol pro manipulativní žurnalistiku: jaký je rozdíl ve vnímání titulku: Dva učitelé píší ministrovi dopis na obranu Cermatu x Učitelé píší ministrovi : vraťte maturitu zpět do škol!

ver.valikova
ver.valikova
10 years ago

No a na Vás je, abyste si ty dopisy srovnala a vybrala si ten, který je hezčí. vv

Anna
Anna
10 years ago

Už se stalo. Z hlediska „vyššího principu mravního“ fandím otloukánkům, nikoliv hysterkám.

Dagmar Daňková
Dagmar Daňková
10 years ago

Výborně, Anno, takže mladí lidé, kteří se – často vinou skutečně sporného hodnocení jejich písemné práce – ocitli opravdu ve složité životní situaci (je ohrožen jejich nástup na vysokou školu), a jejich učitelé, kteří s nimi soucítí, jsou „hysterky“, zatímco CERMAT, jenž není schopen za ty neuvěřitelné miliony vyprodukovat reliabilní testy a solidní systém hodnocení, je „otloukánek“?

Jiří Slavíček
Jiří Slavíček
10 years ago

Jsem dlouholetým středoškolským učitelem, byť nikoliv češtinářem (učím fyziku, informatiku a matematiku). Ale to mi zároveň umožňuje mít určitý nadhled nad zmiňovaným problémem snahy o objektivizaci oprav slohových prací. Jsem přesvědčen, že každý češtinář učí svůj předmět jinak, a tudíž i hodnotí jinak – což je podle mne v pořádku. A také je fakt, že každý student je jiný. Někdo je schopen napsat geniální sloh levou rukou, zatímco pro někoho je v podstatě každý sloh obrovským výkonem – a jsem toho názoru, že toto by měl hodnotitel vzít v úvahu. To ale nejde tam, kde hodnotitel opravuje pro něj naprosto… Více »

ver.valikova
ver.valikova
10 years ago

Jejda, já snad na to oslovení „hysterka“ začnu být hrdá.

Viděla jste ty „RUPLÉ“ PÍSEMKY? Já jo. A z hlediska vyššího principu mravního zavraždit blbý systém není zločinem.

Otloukánky nikdo nevraždí. Jen si třeba příští rok nevydělají těch pětadvacet tisíc. Hrůza.

miloš
miloš
10 years ago

Já mám pořád pocit, jak to tak sleduji, že vše se točí kolem problému učitelského ega. Umím si představit, že učitel, který třeba deset let nenechal u maturity někoho propadnout, musí být úplně v šoku, když mu najednou 2-3 (třeba i víc studentů) u maturity neprojde. Úplně normální reakce člověka je, že se začíná bránit, a úplně normální reakce je, že nejdříve hledá vinu někde jinde, než u sebe. Ano, systém letošní maturity byl překombinovaný, byl špatný, nebyl Cermatem vykomunikovaný (to asi bude největší problém). Ale podívejte se češtináři také do svých řad, prosím. A to nejen jako otec úspěšného… Více »

Anna
Anna
10 years ago

To je taky ukázkové, jak se diskuse posouvá od zamyšlení nad manipulativními názvy někam jinam. Ohledně písemek: Sama jsem pomáhala sestavit oprávněné odvolání, ke kterému jsem připojila své stanovisko češtináře. Za tyto práce budu bojovat (bez mediálního zázemí), nutně musí obstát. Ale zároveň jsem odmítla své stanovisko dát k pracím, které neprošly naprosto oprávněně (tyto práce publikované zatím nebyly – škoda…) Znám problematiku státních maturit dost dobře – a vadí mi jednostrannost pohledu a mediální štvanice typu“trhej“. Zajímavé je i to, že se k problému slohů zatím vyjadřují jen učitelé z gymnázií – a co ostatní střední školy?? Ty jako… Více »

Magda Vilímová
Magda Vilímová
10 years ago

Každé dítě je jiné, každé dítě je individualita, vyjadřovací schopnosti dětí nejsou u všech stejné. Takhle se to dnes prezentuje ve společnosti. Tak proč na konci studia po nich někdo chce, aby se vlezly do nějakého daného kritéria, na jehož objektivitu se nelze spolehnout. A podotýkám, že nejsem rodičem žádného maturanta, tudíž se dá předpokládat, že můj názor by mohl být zcela objektivní.

Dagmar Daňková
Dagmar Daňková
10 years ago

Velice se mýlíte, pane Miloši. U maturity se samozřejmě propadávalo vždycky, letos dokonce to procento propadlých snad ani nebude nějak dramaticky vyšší než v předchozích letech. Rozdíl je však v tom, když vy jako vyučující přesně víte, PROČ hodnotíte nedostatečnou, maturitní komise se na tom s vámi shodne, studentovi (a případně i jeho rodičům) vysvětlíte, v čem byl problém a jak to do září napravit. Dnes máte v rukou často nesrozumitelné, útržkovité komentáře „certifikovaných hodnotitelů“, plné překlepů, dokonce někdy i gramatických chyb – PŘEVIPRÁVĚN, to budu „rozdýchávat“ opravdu ještě hodně dlouho :-(. Takový člověk má hodnotit naše studenty? Já pedagogický… Více »

Radek Mikulka
Radek Mikulka
10 years ago

Anna: Víte, čtu si na různých webových stránkách reakce některých hodnotitelů a musím konstatovat, že se v nich neustále opakují obraty „štvavé útoky“, „osočování“, „lživá obvinění“. Ta dikce mi bohužel cosi připomíná, takže už instinktivně očekávám provolání „Státní maturity si rozvracet nedáme!“ Atmosféra je sice rozjitřená, ale podobné citově exaltované výroky bychom měli vážit na lékárnických vahách. Včetně těch, které někoho označí za hysterky. Jistý klasik kdysi pravil, že označit za hlupáka můžeme každého, jen ne toho, koho se to exaktně týká. Obávám se, že totéž platí také o řadě jiných vlastností či diagnóz, hysterii nevyjímaje. Mimochodem, jsem přesvědčen, že… Více »

Soňa Havlíčková
Soňa Havlíčková
10 years ago

Vážená paní Valíková,

ve své podstatě jde vlastně o to, že si někdo vydělal 25 000? A někdo jiný ne?

Velmi by mne zajímalo, podle čeho (jakých kritérií, popř. metodiky) hodnotíte slohy Vy. Stejně tak nesouhlasím s Vaším dělením kritérií CERMATu na „měkkká a tvrdá“.

Na tomto webu se objevila otázka, kde jsou učitelé SOŠ. Já na tokové učím. Z cca 90 maturantů PP nenapsali 2 (z nástavbového studia). Práce jsem četla, pětky bych dala též.

Ondřej Hausenblas
10 years ago

To, že některý učitel a některý hodnotitel pracoval dobře (a možná jich byla většina), bohužel není argument proti tomu, aby se chyby způsobené Cermatem nebo jinými hodnotiteli kritizovaly a aby se křivdy napravovaly. Možná vás někoho urazily námitky proti chybám v zadáních, nebo proti chybám v hodnocení – ale proboha proč se dávat na stranu těch, kdo to zkazili? Vás schopných a zodpovědných se přece tyhle výtky netýkají! Ale možná cítíte, že kritika a výtky se vás dotýkají právě věcně – že jste pracovali právě tak, jak je to nyní kritizováno. Ale přitom považujete svá hlediska a své chápání vzdělávání… Více »

ver.valikova
ver.valikova
10 years ago

Já myslím, že je to srozumitelné, pane Hausenblasi, hezký den a děkuji. A o to nám jde – abychom mohli učit děti číst, psát, mluvit i myslet podle svého nejlepšího svědomí, na základě svých znalostí a zkušeností a hlavně – SVOBODNĚ. Abychom se nemuseli bát, že je někam dovedeme, něco jim ukážeme a někdo jiný jim sebere sebevědomí i víru. Proto navrhuji – neřešit studenty, kteří prošli a jsou už víceméně na VŠ. Protože VŠ budou na letošní maturity….prostě je nebudou brát moc vážně. Nevracet se. Naopak – zasadit se, aby byla co nejrychleji zřízena komise, jež přezkoumá slohy studentů,… Více »

Oldřich Botlík
10 years ago

Hezkým příkladem toho, o čem píše Ondřej Hausenblas, je změna, k níž došlo po roce 1989 ve výuce angličtiny. Přijelo sem plno mladých Američanů a Američanek, kteří začali vyučovat angličtinu na našich základních a středních školách. Jinak, než se u nás cizí jazyky vyučovaly předtím. A mnozí dokonce bez odpovídající teoretické přípravy. Přesto často dosahovali velmi dobrých výsledků. Tak dobrých, že nakonec i leckterý angličtinář uznal, že na tom něco je. A změnil i vlastní metody práce. Byl jsem se letos podívat u maturit na gymnáziu a žasl jsem. I maturanti, kteří nestrávili třeba půl roku v nějaké anglicky mluvící… Více »

Ivan
Ivan
10 years ago

Učitelé píší ministrovi: Vraťte maturitu zpět do škol!

Skutečnost:
cca 40 pedagogů
2X gymnázium Praha
1X gymnázium Brno
1X gymnázium Olomouc
1X gymnázium Vyškov
1X střední odborná škola Praha