Budoucí model státní maturity by měl vyřešit její hlavní rozpory

28. 8. 2012
EDUin
logo_EDUinfo

Expertní komise navrhuje jasně oddělit státní a školní část maturity

 

Praha 27. srpna – Srpnové jednání expertní komise pro reformu maturitní zkoušky debatovalo o možné podobě státní maturity po roce 2015. Navrhuje model založený na principu, který stanoví, že co je v maturitě státní, ať zadává a kontroluje stát, co chce po studentech škola, ať zadává a kontroluje škola a nikdo jí do toho nemluví.

 

Nový model maturity chce řešit základní rozpor, který je v konceptu státních maturit skrytý. Zároveň by totiž měla hlídat „spodní laťku“ i být náročnou maturitou, která získá svou ztracenou váhu a autoritu. Komise navrhuje, aby stát zadával a kontroloval jen testy ze tří základních předmětů (čeština, matematika, angličtina), které by hlídaly maturitní minimum. Na každé škole pak by měla zůstat ambice, aby maturita s jejím razítkem měla váhu. Do toho, jak toho dosáhne, by stát nijak nezasahoval.

 

Modernější maturita by za takové situace vznikala postupně na školách „evoluční“ cestou a ne centrálním rozhodnutím. I tak ale bude nutné rozhodnout, zda má příští maturitní model směřovat například k povinné angličtině pro všechny střední školy, případně má být povinnou součástí maturity matematika. Rozdílné názory existují i na to, co přesně by měla maturita ověřovat.

 

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin a člen komise, řekl: „Dohoda o možném budoucím modelu maturity byla překvapivě rychlá, i když zatím se mluvilo jen o základních obrysech jejího možného konceptu. Ten by sice umožnil logicky skloubit dva rozporné požadavky – hlídání spodní laťky a představu maturity jako náročné závěrečné zkoušky, ale samozřejmě zbývá velmi mnoho podstatných otázek k řešení. Bylo by dobré, kdyby byl tento koncept od začátku podrobován kritické analýze a hlasy kritiků byly včas brány v potaz, aby se neopakovaly smutné konce konceptu založeného na nižší a vyšší maturitní úrovni.“

 

Kontakty:
Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

 

Poznámky pro editory:

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.
  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na fertek.blog.respekt.cz.
logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemy články