Co je dobré vědět před zítřejší generálkou plošných testů

12. 12. 2011
EDUin
logo_EDUinfo

EDUin upozorňuje na mýty a nedorozumění spojené s plošným testováním na základních školách.

Praha 12. prosince 2011 – V úterý 13. prosince proběhne pilotní zkouška plošných testů v pátých a devátých třídách základních škol. Nabízíme pět tezí, které shrnují to nejdůležitější, co bylo zatím o plošném testování řečeno a je dobré to neopomenout.

  • Jak opakovaně řekl i ministr školství Josef Dobeš, smysl úterního prvního plošného testování je především zkouška logistiky. Nelze tedy čekat žádné výsledky, které by relevantně vypovídaly o  znalostech dětí. Důvodem je kromě jiného to, že „ostré“ testové baterie ještě nejsou připravené.

  • Výsledky v žádném případě nemohou vypovídat o kvalitě škol. Kromě jiného proto, že test pochopitelně neumožňuje měřit přidanou hodnotu školy. Tedy to, co konkrétního žáka škola naučí, v čem jeho znalosti posune. Plošným testem umíme zachytit jen to, co vybraný vzorek žáků v danou chvíli ovládá z měřitelného a testovatelného učiva.

  • Stovka škol pro pilotní testování byla vybírána prakticky jen podle kvality počítačového vybavení. Výsledky tedy nelze prezentovat ani jako „výběrové šetření“, protože vybrané školy nejsou reprezentativním vzorkem škol. Nečekejme tedy jednoduchou a  jasnou informaci, „jak na tom naše děti jsou“.

  • Je vždy nutné si uvědomit, že to podstatné, co po školách chceme – například naučit děti spolupracovat, komunikovat a třídit informace na podstatné a nepodstatné, tyto testy ověřit neumí a ani to nikdy umět nebudou. Proto závěry vyvozené z testování nepřeceňujme.

  • Plošné testování na základních školách je prezentováno jako jednoduché a levné. Bude to platit pouze tehdy, když do ceny testování nebudeme započítávat dovybavení škol počítači, zajištění softwaru, včetně zabezpečení a kvalitního internetového připojení. I  s těmito náklady půjde přinejmenším o stamiliony korun.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Novináři z podstaty své profese milují jasné a jednoduché informace, žebříčky a měřitelné výsledky. Je proto třeba neustále opakovat, že takové výsledky stěží poskytne i ostré testování, natož generální zkouška na stovce škol vybraných podle toho, jaké mají počítačové vybavení. Pamatujme na tento jasný fakt i ve chvíli, kdy nám v úterý budou možná představitelé ministerstva tvrdit něco jiného.

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, o. p. s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

 

Poznámky pro editory:

  • Výzvu k bojkotu plošného testování podepsalo už 1900 signatářů, čtěte ZDE.

  • Další články a  blogy k problematice plošného testování najdete ZDE, ZDEZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a  připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.

 

 

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemy články