Hrozí českému školství jednotné osnovy?

25. 3. 2011
EDUin
logo_EDUinfo

Kulatý stůl SKAV a EDUin nabízí debatu o připravovaném modelovém školním vzdělávacím programu.

Praha 25. března 2011 – Ukázky ze vzorových osnov pro základní školy zveřejněné na portálu www.vuppraha.cz rozvířily mezi odbornou veřejností debatu, zda se jedná opravdu jen o případné doporučené osnovy, jak zní jejich titulek, nebo je to první krok k takzvanému modelovému školnímu vzdělávacímu programu, jak o něm mluví zástupci ministerstva školství. A ještě podstatnější otázka je, zdá má být tento „modelový“ program povinný. Ani v tomto směru nejsou zatím výroky ministerstva čitelné a jednoznačné.

Je rozumné, aby se do škol vrátily jednotné osnovy? Pomůže to něčemu? Jak by mohl vypadat modelový školní vzdělávací program, aby byl alespoň pro některé školy užitečný? Zastaví „doporučené“ osnovy proměnu našeho vzdělávacího systému a vrátí ho o dvacet let zpět? Vzhledem k tomu, že odpovědi na tyto otázky jsou velmi často rozporné a to i pokud odpovídají zástupci ministerstva školství, bude se na ně snažit odpovědět pravidelný kulatý stůl, tentokrát ve čtvrtek 31. března v aule základní školy ve Vodičkově 22, Praha 1 s titulkem Modelový školní vzdělávací program – povinné osnovy, nebo pomoc slabým školám?

Debaty se zúčastní:

Ing. Martin Krejza – vrchní ředitel sekce vzdělávání ministerstva školství

PhDr. Stanislava Krčková – ředitelka Výzkumného ústavu pedagogického

Mgr. Miroslava Škardová – zástupkyně organizace SKAV

Zdeněk Brož – ředitel ZŠ J. Malíka v Chrudimi

Mgr. Michal Černý – ředitel ZŠ Klánovice

Kulaté stoly jsou volně přístupné i novinářům. Z debaty je pořizován videozáznam i audionahrávka, které jsou k dispozici na stránkách www.skav.czwww.eduin.cz. Semináře je možné se zúčastnit i online.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Potěšilo nás, že účast na kulatém stolu přislíbili zástupci Výzkumného ústavu pedagogického i ministerstva školství, protože nejasností okolo smyslu publikovaných osnov je opravdu mnoho a přímá debata nezkreslovaná medii je nejlepší způsob, jak odstranit nedorozumění.“

 

 

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602687016

Poznámky pro editory:

  • Doporučené osnovy publikované Výzkum ústavem pedagogickým najdete ZDE

  • Televizní vystoupení náměstka ministra školství Ladislava Němce k tomuto tématu shlédněte ZDE.

  • Kulatý stůl je možné sledovat v reálném čase prostřednictvím webináře – specifické formy semináře přenášeného v síti internet. Zde může účastník slyšet přímý přenos diskuse, sledovat prezentace a prostřednictvím chatu i pokládat otázky. Ke vstupu je nutné se zaregistrovat na adrese www.webináře.cz. Přímý odkaz k registraci ZDE.

  • Videozáznamy z odborných debat o vzdělávací politice pořádaných SKAV a EDUin můžete shlédnout ZDE.

  • Audiozáznamy ze starších kulatých stolů najdete ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články