Kulatý stůl SKAV a EDUin: Co chcete vědět o čtenářské gramotnosti?

12. 1. 2011
EDUin
logo_EDUinfo

Zúčastněte se pravidelných debat na aktuální témata spojená se vzděláváním.

Praha 12. ledna 2011 – Propad výsledku patnáctiletých žáků v mezinárodním šetření PISA obrátil pozornost odborné veřejnosti a novinářů k problematice čtenářské gramotnosti. Tomuto tématu se bude věnovat i příští z kulatých stolů SKAV a EDUin, který se koná ve čtvrtek 20. ledna 2011 v aule ZŠ Vodičkova 22, Praha 1. Debata, které se pravidelně účastní několik desítek diskutujících především z řad odborné veřejnosti, začne v 10.00 hodin. Předpokládaný konec v 12.00 hodin. Téma: Učíme, nebo neučíme čtenářskou gramotnost? Debata bude věnována především dvěma problémům.

 • Proč čeští učitelé tak často zaměňují čtenářskou gramotnost a výchovu ke čtenářství?

 • Proč se nedaří v našich školách zavést výuku čtenářské gramotnosti, přestože metodika její výuky je vyzkoušená a dobře známá?

Tento problém je o to naléhavější, že na čtenářské gramotnosti jsou založené i některé testové otázky nově zaváděné státní maturity.

Půjde o druhé setkání v rámci Kulatých stolů EDUin o.p.s. a SKAV o.s. (Stálá konference asociací ve vzdělávání). Tyto dvě organizace ve spolupráci zahájily sérii pravidelných debat na témata spojená se vzdělávací politikou. Navazují tak na pravidelné Kulaté stoly SKAV, pořádané od roku 2003, které jsou v současnosti jediným pravidelným setkáním odborné veřejnosti ke vzdělávací politice. První kulatý stůl této série se konal 16. prosince 2010 na téma Plošné testování – cesta vpřed nebo zpět?

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Vzhledem k tomu, že v tomto roce čeká náš vzdělávací systém mnoho změn, včetně prvního ročníku státní maturity a pravděpodobně i pilotování plošných testů na základních školách, rozhodli jsme se věnovat naše kulaté stoly především aktuálním otázkám. Zveme na tyto debaty i novináře celostátních médií, protože v tom vidíme příležitost, jak o hlubším pohledu na vzdělávací politiku informovat i veřejnost. Snažíme se, aby šlo o polemická setkání, proto do panelu diskutujících vybíráme vždy reprezentanty různých názorových proudů, ale prostředí těchto debat je vždy věcné a korektní.“

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602687016

 

 

Poznámky pro editory:

 • Kulaté stoly SKAV a EDUin se konají každý třetí čtvrtek v měsíci v aule ZŠ Vodičkova 22, Praha 1, od 10.00 hodin. Jsou určeny především odborné veřejnosti a novinářům.

 • Kulatému stolu na téma plošného testování žákovské populace se podrobněji věnuje tisková zpráva SKAV z minulého týdne, kterou najdete ZDE.

 • Prohlédnout si můžete i krátký videosestřih.

 • Z každé debaty pořizujeme i podrobný zápis a zvukovou nahrávku, která bude pro zájemce k dispozici na stránkách EDUin.

 • K problematice testování se vyjadřuje i dopis deseti odborníků z oblasti vzdělávání, který byl v prosinci 2010 zaslán premiéru Petru Nečasovi. Do dnešního dne ho podepsalo přes 1 100 signatářů především z řad odborné veřejnosti. K přečtení ZDE.

 • Stálá konference asociací ve vzdělávání, o. s. (SKAV, o. s.) je dobrovolné seskupení pedagogických asociací, programů a občanských sdružení usilující o podporu a ochranu progresivních změn ve vzdělávání a o zprostředkování výměny informací a komunikace mezi pedagogickými iniciativami, neziskovým sektorem, státní správou, samosprávou a veřejností. Více se dozvíte na www.skav.cz

 • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

 • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz

   

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články