Ministerstvo školství nenaplnilo zákon. Našemu školství chybí ústava.

25. 2. 2011
EDUin
logo_EDUinfo

V debatě odborníků se stále vrací téma chybějícího Národního programu vzdělávání.

Praha 25. února 2011 – Otázku kvality vzdělávacích standardů pro základní školy řešili diskutéři na Kulatém stolu SKAV a EDUin, který se konal 17. února v Praze. Přestože byla tato diskuse zorganizována na závěr ministerstvem školství vyhlášené veřejné debaty ke vzdělávacím standardům, žádný zástupce ministerstva školství se jí přes opakované pozvání nezúčastnil.

Debata se stále vracela k jednomu tématu – pokud chceme kvalitně připravit standardy základního vzdělávání, musíme mít vzdělávací „ústavu“ – Národní program vzdělávání, který stanoví, kam a jakým způsobem chce český vzdělávací systém směřovat a jak by měla vypadat vzdělávací politika. Tento dokument je zmíněn i ve školském zákoně, ale žádný z ministrů, kteří se za poslední léta vystřídali na ministerstvu školství, s jeho přípravou ani nezačal.

Na nutnost koncepčnější a promyšlenější přípravy vzdělávacích standardů upozornila už dříve i skupina odborníků v oblasti vzdělávání soustředěná okolo dopisu premiéru Nečasovi. Ten byl pod názvem Plošné testování zabrání zkvalitnění výuky publikován začátkem prosince 2010.

V lednu 2011 zveřejnili stejní autoři návrh čtyř kroků, které by naopak mohly vést ke kvalitní přípravě vzdělávacích standardů a zkvalitnění výuky. Tyto kroky ve stručnosti zní takto: Revize vzdělávacích dokumentů, Debata o podobě standardů, Před plošnými testy výběrová šetření, Hledání způsobu profesní podpory pedagogů. Podrobnější informace najdete v příloze pro editory.

Na žádný z těchto podnětů ministerstvo školství nereagovalo.

Proč je dosavadní postup ministra Dobeše neprofesionální a v čem postrádáme „vzdělávací ústavu“ v rámci kulatého stolu výstižně formuloval ve svém vystoupení odborník na vzdělávací politiku Arnošt Veselý. Dvanáctiminutový zvukový záznam jeho vystoupení si můžete poslechnout ZDE.

Doc. PhDr. Arnošt Veselý, PhD, vysokoškolský pedagog, FSV Univerzita Karlova, řekl: „Představme si, jak by asi vypadal náš stát, kdybychom neměli Ústavu. Ve vzdělávání je to podobné. Pracujme nejdřív na tom, abychom měli ty základní věci – kurikulární ústavu, Národní program vzdělávání. Když ji nemáme, tak všechno řešíme podzákonnými normami, různými vyhláškami a metodickými pokyny, místo toho, abychom se zamysleli nad jejich smyslem. Nemůžeme začít koncem a doufat, že začátek se sám od sebe někde vynoří. Bez toho se budeme stále točit v kruhu.“

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Překvapuje mě, že ministr školství Josef Dobeš, který opakovaně mluví o tom, že chce diskutovat s odbornou veřejností, není schopen či ochoten zajistit účast alespoň jednoho odborníka, který by ministerstvo zastupoval na debatě, kde se pravidelně schází až stovka odborníků z pedagogické komunity. Bohužel je to spíš pravidlo než výjimka. Na kulaté stoly zveme zástupce ministerstva pravidelně, zatím ale jeho zástupkyně přišla jen jednou.“

Kontakty:

· Doc. PhDr. Arnošt Veselý, FSV UK
e-mail: vesely.arnost@centrum.cz, mobil: 606 554 011

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

 

Poznámky pro editory:

  • Celý záznam Kulatého stolu na téma Zveřejnilo ministerstvo školství ukázky standardů, nebo testových úloh? si můžete poslechnout ZDE.

  • Samostatné vystoupení Arnošta Veselého ZDE.

  • Tiskovou zprávu nabízející čtyři kroky ke zkvalitnění výuky na základních školách najdete ZDEZDE.

  • Informace o dopisu premiéru Nečasovi najdete ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články