Požadujme zveřejnění správných odpovědí na maturitní testy

3. 5. 2012
EDUin
logo_EDUinfo

Kromě průběžného zveřejňování maturitních testů by měl Cermat veřejnosti zpřístupnit i správné odpovědi a kritéria hodnocení písemných prací.

 

Praha 3. května 2012 – Na stránkách novamaturita.cz se zatím neobjevilo zadání testových úloh z českého jazyka základní a vyšší úrovně, ani zadání témat písemných prací. Po loňském podzimním kole maturit, kdy byla testová zadání bez problémů průběžně zveřejňována, předpokládáme, že tomu tak bude i v jarním kole státních maturit. Stejně přístupné veřejnosti by ale měly být i správné odpovědi a zadání písemných prací spolu s kritérii jejich hodnocení.

Po loňském jarním kole státních maturit následoval zhruba měsíc dohadů o tom, jestli mají zůstat testová zadání utajená, nebo je možné je zveřejnit. Argument EDUinu v tomto sporu zněl, že oficiální zveřejnění testových zadání zjednoduší debatu, studenti a veřejnost nebudou odkázáni na „pirátsky“ publikované verze, a navíc mají studenti právo znát testová zadání a správné odpovědi, aby měli dostatek podkladů k vypracování případné stížnosti na průběh státní maturity, na níž jim dává právo zákon.

Ministerstvo školství zhruba po měsíci ustoupilo a Cermat na svých stránkách testová zadání publikoval. V podzimním kole státních maturit je už publikoval automaticky, krátce poté, co je vyplnili studenti. Správné odpovědi ale dostaly jen školy. I tuto zvyklost by bylo třeba změnit a ve chvíli, kdy Cermat uvolňuje výsledky maturit pro školy, měl by na svých stránkách publikovat i správné výsledky testů.

 V souvislosti se změnou hodnocení písemných prací, kdy se jejich vyhodnocování centralizuje a dá se očekávat větší míra neúspěšnosti a živější debaty o pojetí a kritériích hodnocení, by bylo vhodné, aby Cermat publikoval, podle jakých kritérií jím vyškolení hodnotitelé písemné práce z českého a cizích jazyků vyhodnocují. Tato kritéria sice obsahuje publikace Český jazyk a literatura, písemná práce z nakladatelství Tauris, ta ale není pro veřejnost běžně dostupná. Bylo by proto vhodné na webu publikovat přinejmenším výňatek z ní, souhrn pravidel hodnocení písemných prací.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Jistě je na místě postupně zvyšovat uživatelský komfort státní maturity. K tomu patří včasné zveřejňování zadání, správných odpovědí ale i kritérií, podle nichž jsou práce opravovány. Trvejme na tom, že státní maturita je vzdělávací služba, kterou si platíme, měla by nám tedy jako svým uživatelům poskytovat jistý komfort.“

 

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

 

Poznámky pro editory:

  • Starší tiskové zprávy a texty k tématu státních maturit najdete ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemy články