Pražský magistrát by měl sdělit, které školy chce zrušit

20. 12. 2012
EDUin
logo_EDUinfo

V České republice probíhá optimalizace sítě středních škol. Občané by měli vědět, podle jakých kritérií krajští politici vybírají ty, které zruší.

 

Praha, 20. prosince – V souvislosti s aktuálním případem omezení činnosti pražského Esteticko-výchovného gymnázia Evropská vyvstává nutnost informovat veřejnost o parametrech, podle kterých zřizovatelé středních škol posuzují budoucnost té které školy. Nejde samozřejmě jen o pražský problém, spory související s rušením, omezením nebo slučováním středních škol probíhají ve všech krajích.

 

Probíhající optimalizace sítě středních škol vzbuzuje diskuse ve všech krajích České republiky. O jejich dalším osudu rozhodují krajská zastupitelstva a zastupitelstva statutárních měst. Často není jasné, podle jakých kritérií politici vybírají ty školy, které chtějí zrušit.

 

V aktuálním případu Esteticko-výchovného gymnázia Evropská jde například o školu, která má dostatek studentů, dobrou pověst a je o ni zájem. Pražský magistrát jí ale oznámil, že od příštího roku už nesmí přijímat nové studenty. Není ale jasné, proč se omezení provozu má týkat právě této školy.

 

EDUin oslovil odbor školství pražského magistrátu a kancelář radní pro školství s dotazem, zda existuje koncepce optimalizace sítě středních škol v Praze. Odpověď zní, že existuje, ale jde zatím o neveřejný dokument, který není ještě natolik hotový, aby mohl být představen veřejnosti. To se dá očekávat až začátkem ledna příštího roku. Pak je ale otázka, zda je rozumné oznamovat konkrétním školám omezení provozu, když koncept, podle kterého jsou vybírány školy ke zrušení, není ještě hotový. Opačný postup – představení koncepce a teprve následné oznámení školám by bylo jistě důvěryhodnější.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Jako EDUin se nechceme a nemůžeme zabývat jednotlivými školami, kterým hrozí omezení provozu či zrušení. Chceme ale usilovat o to, aby parametry, podle nichž krajští zastupitelé hodnotí perspektivnost jednotlivých škol, byly veřejně známé a dostupné. Je jasné, že o každé škole, jíž bude hrozit zrušení, se bude bouřlivě diskutovat, ale jasná koncepce může alespoň zvěcnit debatu a předejít spekulacím, že krajští či magistrátní politici jen sledují své vlastní zájmy.“

Kontakty:

 • Pavel Žďárský, učitel Esteticko-výchovného gymnázia Evropská
  e-mail: zdarskyp@gmail.com, mobil: 723 985 030

   

 • Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin
  e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

 

 

Poznámky pro editory:

 • Články o situaci okolo Esteticko – výchovného gymnázia Evropská najdete ZDEZDE.

 • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

 • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.

 

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články