Premiér Nečas vysvětluje, proč neodvolá ministra školství Dobeše

5. 3. 2012
EDUin
logo_EDUinfo

EDUin upozorňuje na pozoruhodný aktuální dokument.

Praha 5. března 2012 – Premiér Petr Nečas odpověděl na další z petic, které ho žádají o odvolání ministra školství. Odvolání odmítá a konstatuje, že práci ministra nelze označit za nedostatečnou. Jde o pozoruhodný postoj ve chvíli, kdy o faktu, že ministr Dobeš už ztratil u veřejnosti jakýkoli politický i odborný kredit, je přesvědčena jednoznačná většina zainteresované veřejnosti.

Autory petice jsou Jan Bříždala z katedry učitelství a didaktiky chemie Přírodovědné fakulty UK a Magdalena Bendová z Ústavu chemických procesů AV ČR. V závěru petice, kterou premiérovi předali v polovině ledna 2012, píší:

Nyní je již nejvyšší čas, aby ministr Dobeš opustil post ministra školství, mládeže a tělovýchovy, neboť nekoncepčnost jeho politiky a jeho nekompetentnost v řešení otázek školství se může ve svých dlouhodobých důsledcích ukázat devastující pro české školství a vzdělanost.

Premiér ve své odpovědi z 27. února 2012 uvádí:

V této chvíli nemám v úmyslu navrhnout prezidentu republiky odvolání ministra školství, mládeže a tělovýchovy pana Mgr. Josefa Dobeše z funkce. Jak jistě víte, kladu na své spolupracovníky poměrně vysoké nároky a neváhám navrhnout odvolání ministra, je-li jeho práce nedostatečná. Takto kvalifikovat jednání ministra školství, mládeže a tělovýchovy v kontextu s okolnostmi, které jsou uvedeny v petici, nelze.

Petice ministrovi vytýkala především nedostatky v přípravě státních maturit, přístup k reformě vysokých škol a personální politiku. Celý text petice, kterou do dnešního dne podepsalo 1770 pedagogů ze všech typů škol, si můžete přečíst ZDE.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Premiérova reakce je zajímavá především proto, že jednoznačná podpora ministru Dobešovi přichází ve chvíli, kdy v médiích i odborných debatách převládlo přesvědčení, že Josef Dobeš ztratil jakýkoli odborný i politický kredit a ocitl se už vlastně mimo diskusi. Právě on je vnímán jako hlavní překážka k dosažení dohody, protože jeho chaotický styl řízení a časté změny postojů nedávají záruku, že to, co s ním bude dohodnuto, opravdu také splní. Je překvapivé, že to premiér nevnímá.“

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

Poznámky pro editory:

  • Text starší petice se stejným požadavkem, kterou podepsalo přes 7 000 lidí, najdete ZDE. Odpověď premiéra na ni pak ZDE.

  • Blog, který vysvětluje, proč by měl ministr Dobeš odejít, čtěte ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.

 

Celá odpověď premiéra Petra Nečase:

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články