Rekordmani značky Rodiče vítáni splňují všechna kritéria

29. 9. 2011
EDUin
logo_EDUinfo

Základní školy překvapily. Některé, například školy v Novém Sedle, Vítkově či Kunovicích, splňují všechny požadavky na školu vstřícnou k rodičům.

Praha 29. září 2011 – Ke značce Rodiče vítáni se přihlásilo už skoro sedmdesát základních škol a víceletých gymnázií. Překvapením je, že některé z nich o sobě říkají, že plní všechna požadovaná kritéria. Tedy nejen oněch šest povinných, ale dalších sedmnáct volitelných. Taková je například škola v severomoravském Vítkově či v Novém Sedle u Loun.

Prvním přihlášeným rekordmanem byla základní škola v severomoravském Vítkově. Ta zaškrtla všech sedmnáct volitelných kritérií, což pro představu znamená například, že každý rodič se může po ohlášení kdykoli přijít podívat do vyučování, může ovlivnit, co se vaří ve školní jídelně, všechny důležité informace včetně školního vzdělávacího programu nalezne na webu, může využít ke konzultaci školního výchovného poradce nebo psychologa, na semináři speciálně organizovaném pro rodiče se dozví, co, proč a jak se jeho dítě ve škole učí. To je ale jen část, škola nabízí mnoho dalších možností ke spolupráci.

Stejný počet splněných požadavků deklaruje malotřídka a mateřská škola v Novém Sedle u Loun a jen o jedno méně základní škola v Kunovicích na Moravě. Pro zástupce učitelské i rodičovské veřejnosti mohou být zajímavé a inspirativní i krátké prezentace jednotlivých škol, kde se prezentují pedagogické záměry a cíle. Kunovičtí například píší, že chtějí:

 • Být školou pro všechny, ve které si svůj pocit úspěchu zažije každé dítě.

 • Být školou, ve které učitelé i žáci přemýšlejí nad tím, co, jak a proč dělají.

 • Být komunitní školou, která se stane přirozeným místem setkávání všech generací. Školou otevřenou jak rodičům žáků, tak zbývající městské komunitě. Ideálem je vytvořit školu, jež je v souladu s potřebami města i jeho obyvatel a stává se místem, které podporuje i další vzdělávání v rámci celoživotního učení pro všechny.

Odkaz na seznam všech volitelných kritérií, stejně jako odkazy na profily škol naleznete v příloze pro editory.

Kateřina Kubešová, manažerka značky Rodiče vítání, řekla: „Jsme rádi, že se potvrzuje to, co jsme do návrhu nové školní certifikace vkládali. Umožní dát o sobě vědět školám, které toho v regionech pro spolupráci s rodiči hodně udělaly, ale málokdo o tom ví. Ale i nás překvapilo, že hned několik škol si ve vstupním formuláři zaškrtlo, že splňují všechny požadavky, které na ně certifikace klade. Bude na nás, abychom ve spolupráci s rodiči ověřili, jestli je to skutečně pravda, ale i tak je potěšující, že existují školy, které jsou k podobné spolupráci mnohem otevřenější, než jsme si uměli představit. “

· Kontakty:

·Kateřina Kubešová, koordinátor programu Rodiče vítáni
e-mail: katerina.kubesova@eduin.cz, mobil: 732 911 524

 

Poznámky pro editory:

 • Profily jednotlivých škol si můžete prohlédnout ZDE: Vítkov, Kunovice, Nové sedlo

 • Interaktivní mapu, kde najdete všechny přihlášené školy, si prohlédněte ZDE

 • Školu vstřícnou k rodičům můžete nahlásit ZDE.

 • Starší tiskové zprávy o značce a knize Rodiče vítáni najdete ZDE, ZDEZDE

 • Kompletní kritéria certifikace – povinná i  volitelná – najdete ZDE.

 • Logo Rodiče vítáni a plakát s kritérii certifikace si můžete stáhnout ve formátu PDF ZDE.

 • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

 • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz

 

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články