Rodiče a učitelé z Litoměřicka pomáhají se vznikem přelomového dokumentu v českém školství

ilustrační foto. by Alex (flickr.com) (CC BY 2.0)

Publikujeme text Evy Smejkalové, speciální pedagožky, která se podílela na připomínkování Katalogu podpůrných opatření, který vzniká jako součást projektu SPIV, vedeného Univerzitou Palackého v Olomouci a Člověkem v tísni. Katalog má sloužit učitelům jako podpora při práci s dětmi se specifickými vzdělávacími potřebami, jak ji definuje paragraf 16 novely školského zákona. Katalog podpůrných opatření najdete ZDE.

Zlomovým okamžikem v mém životě byly problémy vlastního syna při jeho vstupu do školy. S postupnou integrací syna do školního prostředí mě pomohla především PhDr. Tomická, Ph.D. ze  SPC v Litoměřicích a také svojí vstřícností ředitel ZŠ Havlíčkova, Mgr. Vaněk. Postupem času, kontaktem s ostatními dětmi, které měly obtíže ve vzdělávání či zdravotní postižení, a v nemalé míře rodiči ve mě uzrálo rozhodnutí a touha pomáhat nejen vlastnímu synovi, ale také ostatním dětem s postižením a vystudovala jsem magisterský obor speciální pedagogiky na TUL v Liberci.

Během studia jsem začala pracovat jako asistentka pedagoga na školách litoměřického okresu, nejdříve s chlapcem s dětskou mozkovou obrnou, dále pak s dívkou s Prader-Willi syndromem, nevidomou dívkou a nyní s Adamem, chlapcem s tělesným postižením kvadruparetickou formou dětské mozkové obrny, s čímž úzce souvisí jeho těžká narušená komunikační schopnost. Ačkoli každé z těchto dětí se zdravotním postižením má zcela odlišné příčiny vzniku postižení, symptomy, vzdělávací potřeby a věk, jedno však mají tito dnes již žáci základních i středních škol společné a to: mít příležitost vzdělávat se a vyrůstat spolu se svými zdravými vrstevníky.

upol
Eva Smejkalová

Dnes patřím mezi české speciální pedagogy, kteří své zkušenosti promítají do přelomového dokumentu ve vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami – Katalogu podpůrných opatření. Praktický manuál, který připravili odborníci z Univerzity Palackého a společnosti Člověk v tísni, krok za krokem poradí pedagogům, jak pracovat s dítětem, které ve výuce selhává – ať už kvůli tělesnému handicapu, mentálnímu postižení či zdravotnímu nebo sociálnímu znevýhodnění.

Ve spolupráci s maminkou Adama jsme připomínkovaly materiál v oblasti týkající se dětí s narušenou komunikační schopností a tělesným postižením. „Katalog hodně pomůže učitelům, kteří nikdy nepřišli do styku s dítětem s postižením. Nikdo neví, kdy se s takovým žákem setká. Integrací je teď čím dál víc,“ myslí si maminka Adama, který je v současné době vzděláván ve druhé třídě běžné základní školy v Terezíně. Školy, která má velkou podporu v osobě paní ředitelky Mgr. Hany Bažantové a podporuje plně integraci žáků s různými typy postižení.

Katalog podpůrných opatření navazuje na novelu školského zákona, kterou v srpnu schválila česká vláda. Novela přináší změny i ve vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Opouští totiž dělení podle medicínských nebo psychologických diagnóz do kategorií „zdravotní postižení“, „zdravotní znevýhodnění“ a „sociální znevýhodnění“ a nově zavádí takzvaný systém podpůrných opatření. Ten více zohlední skutečné dopady postižení či znevýhodnění dětí do vzdělávání. Pomoc, která bude dětem určená, se bude nově dělit do pěti stupňů.

„Tento způsob podpory umožní rychleji a efektivněji reagovat na potřeby žáků se speciálními vzdělávacími potřebami,“ zdůraznil Jan Michalík, hlavní řešitel projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR, v jehož rámci vzniká i Katalog podpůrných opatření. Projekt je podpořen z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.

Na Katalogu se kromě Univerzity Palackého a společnosti Člověk v tísni podílejí také Asociace pracovníků speciálně pedagogických center a Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání.

Týmy tvořené 90 odborníky vypracovaly katalog pro šest „základních“ zdravotních postižení a znevýhodnění: mentální, tělesné, zrakové, sluchové, narušenou komunikační schopnost a poruchy autistického spektra a pro žáky se sociálním znevýhodněním. Materiál nabízí více než  370 karet podpůrných opatření pro přímou práci se žáky.

Autoři počítají s tištěnou i elektronickou verzí Katalogu. Pracovníci projektu s ním už v létě seznámili pedagogy ze 140 škol v České republice – jde o školy všech druhů i stupňů, včetně škol speciálních a praktických. Tyto školy budou materiál do 31. prosince pilotně ověřovat. „Na základě získaných připomínek dílčí části Katalogu počátkem roku 2015 upravíme tak, aby co nejvíce odpovídaly potřebám školského terénu. Finální verzi předáme ministerstvu v červnu 2015,“ doplnil Jan Michalík.

 

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
vittta
vittta
7 years ago

K těm 370 kartám pro žáky všech znevýhodnění bych ještě přidal nějakých 10 karet pro pomoc úplně normálním žákům, kteří jaksi automaticky vydrží vše a na jejichž potřeby se z vysoka kašle. Také mě případá nemožné, aby jakýkoliv učitel zvládl kromě výuky také starost o znevýhodněné žáky, která je samozřejmě pro každého jiná. Navhl bych, aby jednotlivé skupiny žáků měly barevná označení třeba formou pásky na rukávu. Řekněme červený pásek by značil, že se dítě nesmí klasifikovat, modrý, že se dítě nemá rušit. Žlutý pásek by mělo dítě, které neumí česky a zelený dítě se sociálním znevýhodněním, které by mělo… Více »

vittta
vittta
7 years ago

Ještě dodám, že jakkoliv pořád čtu až nábožensky zanícené názory na inkluzi kohokoliv, kdo dýchá, ještě jsem se nikde nedočetl, jestli náhodnou tato inkluze nepovede k znevýhodnění žáků s postižením a poruchami, kteří by v reálném životě mohli navzdory svým postižením uspět. Připadá mi totiž logické, že snaživý žák s postižením v normální třídě vzbudí pozornost učitele a ten se mu bude snažit pomoci, stejně jako ostatní děti. I učitel je jen člověk a musí vidět nějaký výstup na své práci a pozitivní výsledky dodají sil každému člověku. Jakmile ale bude ve třítě inkluzivních žáků hodně, nebude už čas na… Více »

Slávina
Slávina
7 years ago

Pane Witto, jste génius !!! Vaše příspěvky mají vždy logiku . Nechybí jim racionalita, ale ani empatie. Empatie se žákem , ale také učitelem . K inkluzi se zpravidla velmi nadšeně vyjadřují ti, kteří nikdy neučili , neumí rozlišit zdravotní znevýhodnění od ostatních příčin zhoršených podmínek pro vzdělávání . Nakonec se jim vše smrskne do jediného důvodu : inkluze musí zajistit vzdělávání romským dětem ! Tito diskutéři agresivně propagují zánik speciálních škol, aniž kdy nějakou navštívili – ale mají právo na názor !! Věřím , že děti bez speciálně vzdělávacích potřeb tohle běsnění přežijí ve zdraví. Jejich rodiče, až pochopí,… Více »

Sofia
Sofia
7 years ago

Tak abych tu diskusi vyvážila. Učím, s integrací zkušenosti mám mírné (bohaté asi u nás příliš učitelů zatím nemá ) a myslím, že v rozumné míře a s podporou integrovat lze. Zdůrazňuji tu podporu – ať už se jedná o asistenty, pomůcky, počet dětí ve třídě, tak právě o metodická doporučení. Ale štve mě to ohánění se „normálními“ dětmi. I pro jejich zdraví vývoj je prospěšné, když se setkávají s vrstevníky, kteří jsou jiní a učí se s nimi. Odpůrci inkluze veřejnost (i nepoučenou učitelskou) straší – všichni přeci víme, že absolutně všechny děti integrovat nejde a vždy budou děti,… Více »

Sofia
Sofia
7 years ago

Omluva češtinářům podruhé – zdravý vývoj, zdraví a vývoj. :)

vittta
vittta
7 years ago

Paní Sofie, píšete, že máte mírné zkušenosti s inkluzivními žáky. To je rozhodně pozitivní. Zde ale vidím určitý zádrhel. Máte mírné zkušenosti a inkluze ještě není v té pravé „provozní teplotě“. Jinými slovy, inkluzivní žáky máte už nyní, v časech hádek o to, jestli žákovi naměří IQ místo 73 (které má) pouze 69 a tím ho z výuky v ZŠ nějakým způsobem vyřadí. Jde mi také o to, aby pak žák, kterého dnes považujete za inkluzivního nebyl za 5 let vnímán jako normální, protože inkluzivní žák bude mít postižení ještě o hodně větší. Moje názory na tuto věc nemají (jak… Více »

vittta
vittta
7 years ago

Díky za milá slova, Paní Slávino, byť do génia mám hodně daleko. Zde vnímám jako svou slabinu to, že nemám praktické zkušenosti s výukou, jinak bych se do tématu „opřel“ ještě z větším elánem.

vittta
vittta
7 years ago

Kdo učit, aby naučil. Někdo, kdo to tam nějak vydrží se najde vždycky….

Hanina
Hanina
7 years ago

Vážený pane
Já Vás obdivuji. Sám píšete, že nemáte praktické zkušenosti s výukou, ale jak Vy se dokážete k tématu vyjadřovat? Slovo geniální je slabé. Sama pracuji ve školství už od roku 1986, od roku 2006 ve speciálním školství, 4. rokem studuji VŠ obor Speciální pedagogika a nikdy bych si „nedovolila“ kritizovat oblast, o kterém ještě stále nevím všechno. Ve vašem případě je to spíš drzost se do tohoto „pořádně opírat“.

Iva Švarcová
Iva Švarcová
7 years ago

Paní Hanino,
já se domnívám, že zkušenosti rodičů jsou stejně cenné jako zkušenosti učitelů, zvláště když jsou prezentovány s porozuměním a nadhledem. Pokud s některými názory rodičů nesouhlasíte, můžete s nimi z hlediska své odbornosti polemizovat, ale neměla byste je považovat za drzost.

vittta
vittta
7 years ago

Paní Hanino, určitě je to drzost. Však to znáte, to je ta pověstná „bába z Horní Dolní“, která nemá do čehokoliv co kecat, protože tomu nerozumí. Jen…jednou za 4 roky se z ní stane zodpovědný občan, který má inteligenci správně zvolit ve volbách. Hned jak zvolí, je to zase blbá „bába z Horní dolní“.
Takže, vaše vzdělání už znám, a nyní bych poprosil o nějaký názor na věc. Konkrétně ten váš by mě zajímal, protože jste, jak se zdá, ve věci odborníkem. Možná ne přímo expert, to tady máme fundovanější-ale odborník určitě.
No…co si třeba myslíte o těch 370 kartách?

Hanina
Hanina
7 years ago

Děkuji za reakci pane Witto Oněch 370 karet je dle mého mínění užitečných. Pedagogičtí pracovníci mají podporu, jak s dětmi pracovat a co sledovat. Je velké množství pedagogů, kteří jsou v situaci, že mají ve třídě nebo skupině jedince vyžadujícího speciální vzdělávací potřeby (SVP) a někteří (možná je jich i většina)si s tím nemusí vědět rady. Proto je každá rada a pomoc, obzvláště odborná, vážená zlatem. Máte pravdu v tom, že vystudovaný člověk nemusí být ihned odborníkem v oboru, pokud do své práce nevloží i kus toho dobrého ze sebe, tedy lidství. Já sama mám s integrací dítěte velmi špatné,… Více »

vittta
vittta
7 years ago

Paní Hanino, pokud bude ZŠ vyžadovat po učitelích znalost 370 poruch a mít na ně 370 metodických pouček, pak se z pedagoga stává speciální pedagog. Podle mě je ale mezi pedagogem a speciálním pedagogem asi takový rozdíl, jako mezi doktorem medicíny a zvěrolékařem. Podstata je stejná – tedy léčení živých bytostí, ale jinak je to úplně jiný obor. Vy to celkem v pohodě připoušíte, ale speciální pedagog patří do speciální školy, učitel učí žáky v běžné škole. Pokud se stane, že v běžné ZŠ bude vyžadována kvalifikace speciálního pedagoga, pak tato škola už nebude běžnou školou,ale školou speciální, a houby… Více »

katerina lanska
katerina lanska
7 years ago

pane vittto, díval jste se na to, jak je koncipován ten katalog podpůrných opatření? To přece není tak, že by učitel měl znát 370 poruch. Přijde mi, že často děláte celkem radikální závěry, aniž byste měl dostatek informací o tom, co komentujete – bez ohledu na to, jestli to děláte formou ironie, nebo ne. a pak je tu druhá otázka – kterou jste nepřímo položil, a to, do jaké míry by měl být každý učitel zorientovaný v oboru speciální pedagogiky. myslím, že to přirovnání k lékaři a zvěrolékaři je neadekvátní. není ta speciální pedagogika vlastně jinými slovy individuální přístup ke… Více »

vittta
vittta
7 years ago

Paní Lánská, nedíval jsem se, jak jsou ty karty koncipované. Tak trochu jsem čekal, že mě někdo, kdo se na ně díval, poučí. Je škoda, že jste to rovnou neudělala. Domnívám se ale, že na každou poruchu může být karta s manuálem, jak s příslušným žákem zacházet. Není vyloučeno, že na jednu poruchu, může být karet i víc. Učitel tedy nejprve poruchu buď rozezná a použije příslušnou kartu, nebo bude žák nějak diagnostikován a učitel bez ohledu na svůj názor použije kartu dle diagnozy. Co bude dělat v případě, že žák nebude reagovat v souladu s kartou, to nevím a… Více »

katerina lanska
katerina lanska
7 years ago

pane vittto, abyste mi dobře rozuměl, nemám v úmyslu vás jakkoli poučovat. tak se do toho katalogu podívejte. pokud budete chtít vědět víc, ráda vám zprostředkuju kontakt na někoho, kdo se jeho sestavováním zabývá, aby vám zodpověděl dotazy.

a že si z mé otázky rovnou dedukujete odpověď? jak je libo. jenom jsem se zeptala, samotnou mě to zajímá.

Hanina
Hanina
7 years ago

Pane Witto Dovolím si s Vámi nesouhlasit a Vaše slova mě opět zvedají ze židle. Dnešní školství se může pyšnit možností integrace žáků, což je právě to začlenění žáků se SVP do běžných škol. Nepleťte si integraci s inkluzí. Součástí takové školy je potřeba, aby byl vyškolený speciální pedagog, který se v problematice orientuje a může být oporou všem kantorům, kteří tuto specialitaci nemají. Orientovat se v 370 kartách je na pohled obtížné, ale jelikož se jedná o určité rozdělení podle jednotlivých oslabení a je to děláno, myslím, velmi vhodným způsobem (což se ověří až praxí, protože se patrně stále… Více »

Hanina
Hanina
7 years ago

Ještě jedna věc pane Witto
Je vidět, že nemáte ve své blízkosti nikoho, kdo má nějaká oslabení či postižení (toto označení velmi nerada používám), protože by jste mluvil/psal jinak. Zkuste se podívat na problematiku očima těchto dětí a jejich rodičů. Nevím, kdo by z těchto chtěl svého postižení zneužívat…..

vittta
vittta
7 years ago

Paní Hanino, inkluze nebo integrace…vždyť je to právě ta hra se slovíčky. Někdo může vidět konkrétní případ jako inkluzi, jiný to má za prostou integraci. Pak se tito dva mohou do krve hádat, co to vlastně je a aby se nehádali, bude na to vydán manuál, u kterého se budou hádat stejně. Vy v tom, co píšu také hledáte, co tam není. Jste „nadzvednuta“ ale obávám se, že tak úplně nechápete, co vlastně chci vyjádřit. EDUin se prezentuje tak, že vnáší nový, svěží vítr do našeho zahnívajícícho školství. Já přemýšlím, jak pomoci těm hlouupějším, aniž by to poškodilo ty „normální“… Více »

vittta
vittta
7 years ago

Paní Lánská, nebojte se, já vás s poučování neobviním.
Zkuste to v krátkosti vyjádřit, přece i ten článek to vyjadřuje v krátkosti a klade si za cíl, aby s tím lidé souhlasili, tedy aby to pochopili.
Když bude každý odkazovat a studium té problematiky, nepůjde o tom psát jasné a srozumitelné články!
A když vám podsouvám rovnou špatné odpovědi, napište mi ty správné. Je v tom problém?

Hanina
Hanina
7 years ago

Pane Witto Opět Vaše citace: „Já přemýšlím, jak pomoci těm hlouupějším, aniž by to poškodilo ty „normální“ a také – aby to opravdu pomohlo i těm hloupějším“. Osoby hloupější jsou podle Vás všichni se SVP? Tedy děti se zrakovým, sluchovým, tělesným postižením,s poruchami řeči, s PAS a i nadaní (ty tam taky patří)? To snad ne!!!Dělíte společnost na normální a hloupé. Kam by jste se zařadil Vy? Můžu zopakovat svoji předešlou myšlenku, zkuste se podívat na problematiku nezaujatého člověka vůči minoritě a pokuste se dívat očima dítěte se SVP a jeho rodiny. Je vidět, že Vy se rád vyjadřujete ke… Více »

vittta
vittta
7 years ago

Ano, paní Hanino, dělím společnost na normální a hloupé, zde jsem se možná špatně vyjádřil, protože sám do normálních počítám i ty hloupé, dokonce i ty, s různými poruchami typu dyslexie apod. Od toho, aby z nich dělali nenormální, nebo něco extra jsou tady jiní. Společnost takto dělím proto, že taková je, když se budu tvářit politicky velice korektně a nazývat ty hloupé třeba jinými, či slabými, na jejich hlouposti se nic nezmění. Je ale třeba říci, že společnost potřebuje jak ty chytré tak ty hloupé, kdyby byli všichni chytří a měli VŠ, pak by nutně inženýři kopali kanály a… Více »

vittta
vittta
7 years ago

Doktoři měnili …no vidíte, co dělá absence VŠ a maturity.
A takový člověk se pak tady vyjadřuje…

vittta
vittta
7 years ago

A ty blešky také to pivo vařily….co dodat…

Hanina
Hanina
7 years ago

Pane Witto Je mi líto, že to tak všechno vidíte, ale s tím nic nenadělám. Snažím se být užitečná tam, kde si myslím užitečná jsem. Vaše názory jsem si přečetla a reagovala na ně, bohužel to tak nevidíte, s tím taky nic nenadělám. O tom, abych tady na veřejném fóru popisovala, kde nejníže jsem byla a veřte, že byla, to tedy nebudu. Pletete si mě asi s někým jiným, než jsem. Sama od začátku naší polemiky netvrdím nic jiného, než že po několika desetiletích praxe a několika letech škol se za odborníka (natož experta) nepovažuji. K dělnickým profesím mám velmi… Více »

vittta
vittta
7 years ago

Paní Hanino, pro jaký smysl byla tedy tato diskuze vytvořena? Nemohu se zbavit dojmu, že nemáte patřičné argumenty. Tahle diskuze byla vytvořena kvůli rozdílným názorům a jejich obhajobě, ne kvůli tomu, aby jeden druhému něco řekl a když zrovna ten druhý nesouhlasí, tak si ho ten první přestane vážit. Mě je to jedno, jestli mě někdo vidí zatrpklého nebo nadšeného, o mě tady konec – konců nejde. Jde o naše školství a potažmo o budoucnost našeho národa, to je moc velké sousto na to, abych se urazil u nějakého nesouhlasu. Ale diskuze s vámi….co vám mám říci na to, když… Více »

Hanina
Hanina
7 years ago

Pane Witto
Děkuji za Váš názor.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
7 years ago

Já bych to tu trochu odlehčila,smím li.
po přečtení celé diskuse mi pořád v hlavě naskakují ty karty. Těch 370 karet. A tak si představuji, jak chudák pedagog, speciální pedagogikou nepolíbený, má oněch 370 karet někde v šuplíku v katedře, pěkně po ruce. Tu přijde Pepa s nějakým „úletem“ oproti ostatním žákům ) v tu chvíli to totiž p. učitelka neumí pojmenovat) a paní učitelka štrachá v šuplíku, vytahuje kartičku po kartičce a hledá, co jako s Pepou. Moc hezká představa.A hezky to nazveme. Třeba „podpůrná opatření“. Co myslíte, co Pepa?

Hanina
Hanina
7 years ago

Paní Jano
Pokud by měl Pepa opakovaně „úlety“ stejného nebo podobného rázu, poradila bych se se souhlasem rodičů s poradnou k tomu určenou. :-) Asi bych nezačala pátráním v 370 kartách, i když jak znám sebe, tak bych k tomu přidala i knihovnu.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
7 years ago

U nás byste na poradnu čekala2 – 3 měsíce.Do té doby ,co s Pepou?

Hanina
Hanina
7 years ago

Máte pravdu, co s Pepou do té doby? Studovat literaturu, radit se s kolegy a výchovnými poradci, kteří by měli umět pomoct a tlačit na poradnu, aby přijetí urychlila. Pokud je „úletovost“ velkého ražení, může apelovat i ředitel. Metoda: otravovat, otravovat, až ho přijmou. Vyzkoušela jsem.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
7 years ago

Víte paní Hanino, mě udivuje, jak se strašně nepočítá se speciálními pedagogy. To se vydáváji kila příruček a počítá se s asistenty ,přitom je zde ohromný potenciál specialistů, profesionálů. Ten jeden v jedné poradně na okrese je málo. Nikde jsem se nedočetla, že se třeba zvýší počet poraden,že bude povinné mít určitý počet spec. pedagogů na školu.
Je to jako byste stavěla dům, všude samý zedník a někdo vám stále vnucoval, že instalatér bude stačit.

Hanina
Hanina
7 years ago

Paní Jano,
plně s Vámi souhlasím.

vittta
vittta
7 years ago

Ano…těch 370 karet. Ono to tak nevypadá, ale ona to je dohromady obstojná kniha o 370 stranách minimálně. To mě na nich zaujalo. A jak čtu, pak paní Hanino, stane se pro vás Pepa na nějakou dobu hlavním tématem. Oslovení rodičů, porada s poradnou, otravovat poradnu, konzultace s kolegy, hledání v odborné literatuře…proč vlastně odmítáte hledat v těch kartách, když s nimi souhlasíte? A já budu s dovolením pokračovat. V poradně Pepu nějak diagnostikují a navrhnou postup. (karty zatím leží v šuplíku nepovšimnuty).Vy postup zkusíte a Pepa začne fungovat.(karty leží v šuplíku) . Nebo postup zkusíte, ale Pepa fungovat nezačne.… Více »