Studenti osmi pražských gymnázií se střetnou v debatní soutěži

23. 2. 2012
EDUin
logo_EDUinfo

EDUin a Agora CE vás zvou příští týden na první krajské kolo debatní soutěže Studentská Agora. V dalších pěti krajích proběhnou v březnu a dubnu.

 

Praha 23. února 2012Studentská Agora (dříve jste se s ní mohli potkat pod názvem Cestou do parlamentu) je projekt organizovaný obecně prospěšnou společností Agora Central Europe. Debatní soutěž, jíž se účastní především gymnázia a obchodní školy, probíhá už osmý rok. Na první krajské kolo se můžete přijít podívat příští středu 29. února do Domu Nadace ABF na Václavském náměstí 31.

 

Příprava soutěže začíná v lednu na přihlášených školách (celkem 48 škol v šesti krajích) debatním seminářem za přítomnosti lektorů. V jeho rámci si učitelé i studenti osvojují metodu debaty dvou týmů, které debatují na vybraná témata. O tom, který tým byl přesvědčivější, rozhoduje porota. Pro publikum je zajímavé, že soutěžící si vylosují i to, zda například k tvrzení Zvláštní školy by měly být zrušeny budou zastávat stanovisko PRO, či PROTI. Vybraná desetičlenná družstva se utkají od konce února do konce dubna v šesti krajských kolech. Vítězové se utkají v celostátním kole na konci června v Parlamentu.

 

K čemu je pro debatující užitečná Studentská Agora:

  • Posiluje kritické myšlení studentů – protože studenti musí v soutěži zastávat vylosovaný postoj k danému tvrzení a musí si vyhledat argumenty na podporu obou stran argumentace.
  • Rozvíjí schopnost práce s informacemi – studenti pracují s různými informačními zdroji – současné znění zákonů, příklady ze zahraničí; novinové nebo internetové články, internetové diskuse, statistické údaje.
  • Učí studenty formulovat své názory a argumentovat, navíc před širším publikem – při hledání informací k aktuálním tématům si studenti vytvářejí svůj vlastní, informovaný postoj.
  • Podporuje zájem studentů o veřejné dění – krátké debaty s jasnými rolemi, tedy zjednodušení zdlouhavé a komplikované veřejné debaty, jsou nástrojem, jak studenty středních škol motivovat k zájmu o veřejná témata.
  • Učí studenty týmové spolupráci a vzájemnému respektu – studenti se na soutěž připravují jako tým a ve dvou ze tří formátů debat také jako tým vystupují. Musí si tedy umět rozdělit práci a také naplánovat týmovou strategii.

 

Školy v pražském kole, které se koná 29. února v Domě Nadace ABF, Václavské náměstí 31 od 10:00: Gymnázium Praha 9 Chodovická, Gymnázium Jižní Město, Gymnázium Na Vítězné pláni, Arcibiskupské gymnázium, Gymnázium Sázavská, Gymnázium Na Zatlance, Obchodní akademie Dušní, Gymnázium Písnická.

Podrobný program naleznete ZDE.

 

Eliška Chomátová, koordinátorka projektu, řekla: „Pro novináře je pravděpodobně nejatraktivnější finálová debata, která začíná ve tři čtvrtě na tři, v ní se střetnou dva nejúspěšnější týmy krajského kola. Jinak jsou ale novináři zváni na celý program od deseti do čtyř.“

Kontakty:

· Mgr. Eliška Chomátová, koordinátor projektu Studentská Agora
e-mail: eliska.chomatova@agora-ce.cz, mobil: 608 333 914

 

Poznámky pro editory:

  • Program krajského kola Studentské Agory v Praze najdete v příloze tiskové zprávy.

  • Jaká vybírat témata, jak zní Deset přikázání Studentské Agory a další podrobnosti najdete na stránkách www.agora-ce.cz a v příručce, která je zde k dispozici ke stažení.

  • Agora Central Europe je obecně prospěšná společnost, která se snaží ve veřejném prostoru upevňovat principy demokracie. Byla založena v roce 2007. Jejím hlavním současným projektem je Studentská Agora – Cesta do parlamentu, série diskusních klání, jichž se účastní každý rok několik desítek středních škol. Více na www.agora-ce.cz.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a  připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemy články