Studentům chybí podklady pro podání kvalifikované stížnosti na výsledky státní maturity

17. 6. 2011
EDUin
logo_EDUinfo

EDUin nabízí na svých stránkách ke stažení odborné recenze maturitních testů a formuláře potřebné k vyřízení stížnosti

Praha 17. června 2011 Dnes a v pondělí se studenti dozvědí výsledky státní maturity. Přesto to neznamená, že budou mít jasno v tom, jak a v čem chybovali v didaktických testech a písemných pracích. Pokud by si některý student chtěl ze zákona stěžovat na výsledek státní maturity, nemá on ani jeho škola pro kvalifikovanou stížnost dostatek podkladů.

Přestože ministerstvo školství nakonec ustoupilo a zveřejní zadání maturitních testů i autorizované správné odpovědi, nebude to studentům nic platné. Na podání žádosti o přezkoumání průběhu či výsledku zkoušky mají ze zákona pět dní od chvíle, kdy je jim sdělen výsledek jejich maturity. Je ale obtížné si kvalifikovaně stěžovat, když nelze nahlédnout do vlastního testu, a nejsou ani známy oficiální správné odpovědi na jednotlivé úlohy. Obojí hodlá ministr Dobeš zveřejnit až během července.

Důvodů pro možnou stížnost je hned několik. Kromě často diskutovaných nejednoznačně formulovaných úloh v didaktických testech, jejichž existenci Cermat odmítá uznat, je to především velmi problematické zadání písemné práce z češtiny. První statistická čísla navíc ukazují na podivný nepoměr mezi úspěšností žáků v testech z angličtiny a němčiny. Z němčiny propadlo osmkrát více žáků a není jasné, jestli je to způsobeno rozdílným nastavením obtížnosti testů, nebo nějakým jiným faktorem. Podobný nepoměr lze nalézt i u testů základní úrovně obtížnosti z matematiky a češtiny, kde se zdá, že test z matematiky byl výrazně těžší – propadlo u něj 5,5 krát více studentů. Tyto nesrovnalosti pramení z prezentace na webu Cermat ZDE.

Cermat bohužel zatím nezveřejnil k těmto číslům žádný komentář ani odborné recenze testů. Další informace je možné očekávat nejdříve příští středu na závěrečné tiskové konferenci ministra Dobeše ke státním maturitám. To je však z hlediska studentů velmi pozdě.

EDUin proto zveřejňuje na svých stránkách odborné recenze alespoň dvou nejfrekventovanějších testů, z českého jazyka a matematiky, základní úroveň obtížnosti, aby studenti, kteří se rozhodou stížnost podat, ji měli o co opřít. Zároveň je na webu k dispozici ke stažení i formulář studentské stížnosti.

Oldřich Botlík, spoluautor testů Kalibro a odborných recenzí EDUin, řekl: Jestliže odborní recenzenti Cermatu mají na 9 testových úloh v českém jazyce jiný názor než odborní recenzenti EDUinu, měli by se v diskusi pokusit o vyjasnění (a třeba i sblížení) svých stanovisek. Abychom mohli začít diskutovat, musíme odbornou recenzi Cermatu s opačným názorem znát. Ale my ji nemáme k dispozici, stejně jako neznáme autorizované znění testu a postrádáme autorizovanou informaci o tom, co jeho autoři pokládají za správnou odpověď. To je ze strany Cermatu neobhajitelné ve chvíli, kdy začíná maturantům běžet lhůta na rozporování vyhodnocení zkoušek. Toto je selhání systému na celé čáře, chtěl-li být férový vůči maturantům a objektivnější než tradiční podoba maturity.

Kontakty:

·Oldřich Botlík, Kalibro
e-mail: old.botlik@volny.cz

·Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602687016

Poznámky pro editory:

  • Odborné recenze maturitních testů z Čj – ZU a Ma – ZU najdete ZDE.

  • Prezentaci Cermat, z níž vyplývají nesrovnalosti ve výsledcích jednotlivých testů, si prohlédněte ZDE.

  • Formulář stížnosti na průběh a výsledky státní maturity najdete ZDE.

  • Tiskovou zprávu shrnující problémy státní maturity najdete ZDE.

  • Kritické dopisy ředitelů a  učitelů ke státní maturitě najdete ZDEZDE.

  • Aktuální počet signatářů studentské výzvy najdete ZDE, stránka obsahuje i množství dalších důležitých odkazů k tématu a přesný výčet výhrad ke kvalitě státní maturity (záložka Odkazy).

  • Zadání maturitních testů, případně správné odpovědi a komentáře naleznete ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články